Correll_Dohlmann

Rosa Ingeborg Johanne Bøgh1908

Name
Rosa Ingeborg Johanne Bøgh
Birth March 29, 1908 37 29
Alias
Rosa Ingeborg Johanne Holm f. Bøgh

Christening April 20, 1908 (Age 22 days)
Birth of a daughter
#1
Kirsten Bøgh
January 9, 1930 (Age 21 years)
Death of a daughterKirsten Bøgh
January 9, 1930 (Age 21 years)
Death of a husbandElius Holm
November 30, 1960 (Age 52 years)
Burial of a husbandElius Holm
December 5, 1960 (Age 52 years)
Occupation
Damefrisørinde

Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: September 6, 1895Skelby kirke, Falster Sønder herred
13 years
herself
Family with Elius Holm - View this family
husband
herself
daughter
Kirsten Bøgh
Birth: January 9, 1930 29 21Neergaardsvej 8, Nykøbing Falster
Death: January 9, 1930Neergaardsvej 8, Nykøbing Falster
daughter
Bente Bøgh

Shared note
Rosa Ingeborg Johanne Bøgh alias Rosa Ingeborg Johanne Holm f. Bøgh Født: 29-03-1908 i Stavreby, Skelby sogn og døbt 20-04-1908 i Skelby kirke, Falster Sønder herred - datter af fisker Rasmus Johannes Bøgh og hustru Kristine Laura Jensen på 29 år i Stavreby. Faddere: Pige Julie Jensen, Stavreby. Gårdejer Poul Larsen, Stavreby. Syerske Maren Dyreborg, Gedser. Arbejdsmand Ludvig Andersen. Forældrene viet 06-09-1895. Kilde: KB-opslag 109, nr. 3. Skelby, Falster Sønder h. Maribo a. År 1892-1909. KB_1892_651_3_007_0125a-FK. Erhverv: Damefrisørinde i Nykøbing Falster i 1930 Gift 23-02-1930: Ungkarl, snedkersvend af Nakskov Elius Holm (f. 27-11-1900 i Nakskov, søn af afdøde tobakshandler Carl Frederik Holm og afdøde hustru Camilla Hedvig Hoff) gifter sig 23-02-1930 i Nykøbing Falster kirke med pige, damefrisørinde af Nykøbing Falster, Rosa Ingeborg Johanne Bøgh (f. 29-03-1908 i Skelby, datter af fiskehandler Rasmus Johannes Bøgh og hustru Kristine Laura Jensen). Forlovere: Købmand Georg Lenius Holm, Nakskov, og brudens fader. Kilde: KB-opslag 168, nr. 6. Nykøbing Falster. År 1919-1939. KB_1892_649_3_032_0165a-V Folketælling: Forældrene og søskende:- FT-1901: Maribo, Falsters Sønder, Gedesby, Gedser, 3s, 149, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1901, C7802: >> Rasmus Bøgh, 1871, Gift, Husfader, Fisker, Lolland >> Kristine Jensen, 1878, Gift, Husmoder, Skælby Sogn Marry Sofie Bøgh, 1895, Ugift, Barn, Skælby Sogn Peder Johannes Bøgh, 1897, Ugift, Barn, Skælby Sogn Laurits Johannes Bøgh, 1898, Ugift, Barn, Skælby Sogn Jens Grønlund Bøgh, 1900, Ugift, Barn, Skælby Sogn