Correll_Dohlmann

Christen Hansen Pedersen1824

Name
Christen Hansen Pedersen
Birth October 6, 1824
Alias
Christian Hansen Petersen

Occupation
Maskinnådler og skomagermester i Kbh.

Hjemmedøbt October 8, 1824 (Age 2 days)
Christening June 11, 1825 (Age 8 months)
Birth of a daughter
#1
Marie Henriette Hansen
September 25, 1847 (Age 22 years)
Christening of a daughterMarie Henriette Hansen
November 1, 1847 (Age 23 years)
MarriageHansine Caroline Hansdatter HolmView this family
after February 1, 1850 (Age 25 years)

Marriage of a childChristen LarsenMarie Henriette HansenView this family
about 1875 (Age 50 years)

Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: about 1823
21 months
himself
Family with Hansine Caroline Hansdatter Holm - View this family
himself
wife
Marriage: after February 1, 1850
-2 years
daughter

Shared note
Christen Hansen Pedersen alias Christian Hansen Petersen Født: 06-10-1824 i Assens og hjemmedøbt 08-10-1824. Fremstillet i Assens kirke 11-06-1825. Søn af daglejer Peder Pedersen og hustru Anne Marie Frederichsdatter, Assens. Kilde: KB-opslag 34, nr. 12. Assens s. Båg h. Odense a. År 1818-1828. KB_O051_A_007_K02-04-A. Erhverv: Maskinnådler og skomagermester i Kbh. Gift efter 01-02-1850: Christen Hansen Pedersen gifter sig med Hansine Caroline (Hansdatter) Holm. Kilde: FT-1850 og FT-1880 Note: I FT-1850 er Hansine ugift tjenestepige i Bogense. Folketællinger: FT-1850: Odense, Skovby, Bogense Købstad, Østergade, 186A, 189, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C0586: David Israel Vagner, 34, Gift, Kjøbmand. huusfader, Odense Amalie Bernhardt, 28, Gift, hans kone [David Israel Vagners kone], Mechlenburg, Strelitz Jette Vagner, 9, Ugift, deres datter [David Israel Vagner og Amalie Bernhardts datter], Bogense Julius Vagner, 3, Ugift, deres søn [David Israel Vagner og Amalie Bernhardts søn], Bogense Emilie Vagner, 1, Ugift, deres datter [David Israel Vagner og Amalie Bernhardts datter], Bogense Frederikke Bernhardt, 29, Ugift, huusfaderens svigerinde [David Israle Vagners svigerinde], Mechlenburg, Strelitz >> Hansine Caroline Holm, 22, Ugift, Tjenestepige, Bogense Maren Cathrine Christensen, 18, Ugift, Tjenestepige, Bogense FT-1880: København (Staden), Studiestræde, Studiestræde 35, Brændevinsbrænder A. Petersen, 68, 130, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D4836: >> Christian Hansen Petersen, 55, Gift, Maskinnaadler, Assens Caroline Hansine, f. Holm, 51, Gift, Husmoder, Bogense Hans Christian Petersen, 16, Ugift, Søn, Odense Anna Eugena Petersen, 2, Ugift, Plejebarn, København Stine Hansen, 61, Enke, Logerende, Haandarbejde, Sevel, Jylland Birgitte Marie Frederiksen, f. Nielsen, 79, Enke, Logerende, Haandarbejde, Køge FT-1885: København (Staden), Studiestræde, Nørre Kvarter, Studiestræde 35 Matr. 68 Forhus 3.sal, 6, Kild: ddd.dda.dk, FT-1885, C1904: >> Kristian Hansen Petersen, 60, Gift, Husfader, Skomagermester, Assens >> Hansine Karoline Petersen, 56, Gift, Husmoder, Bogense Anna Magdalene Evens, 7, Gift, Pleiebarn, København Sophus Vilhelm Blamstrøm, Under 1 Aar, Ugift, Pleiebarn, København Sophus Nielsen, Under 1 Aar, Ugift, Pleiebarn, København