Correll_Dohlmann

Gjertrud Jeppesdatter Hansen1808

Name
Gjertrud Jeppesdatter Hansen
Birth August 15, 1808 34 32
Alias
Gjertrud Jespersen og Gertrud Hansen

Birth of a daughter
#1
Hansine Caroline Hansdatter Holm
February 19, 1828 (Age 19 years)
Christening of a daughterHansine Caroline Hansdatter Holm
June 19, 1828 (Age 19 years)
MarriageHans Andreasen HolmView this family
after June 1828 (Age 19 years)

Death of a fatherJeppe Hansen
May 7, 1833 (Age 24 years)
Marriage of a childChristen Hansen PedersenHansine Caroline Hansdatter HolmView this family
after February 1, 1850 (Age 41 years)

Death of a motherKirstine Pedersdatter
May 1, 1860 (Age 51 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: about 1797
12 years
herself
Family with Hans Andreasen Holm - View this family
husband
herself
Marriage: after June 1828
-3 months
daughter

Shared note
Gjertrud Jeppesdatter Hansen alias Gjertrud Jespersen og Gertrud Hansen Født: 15-08-1808 i Bogense - datter af murermester Jeppe Hansen og hustru Kirstine Pedersdatter i Bogense. Kilde: Hendes konfirmation. Konfirmeret 06-10-1822: Gjertrud Jeppesdatter, f. 15-08-1808 i Bogense, bliver konfirmeret 06-10-1822 i Bogense kirke. Datter af murermester Jeppe Hansen og hustru Kirstine Pedersdatter i Bogense. Kilde: KB-opslag 71, nr. 1. Bogense. År 1813-1823. KB_O170_A_006_K03-13-A. Gift efter juni 1828 (datterens dåb): Skomagersvend Hans Andreasen Holm gifter sig med Gjertrud Jeppesdatter Hansen. Folketællinger: FT-1834: Odense, Odense Købstad, Holsedaare no 328, 277-F6, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, B0287: Hans And. Holm, 33, Gift, skomagersvend Giertru Jeppesen, 25, Gift, hans kone Hansine Holm, 6, Ugift, datter FT-1840: Odense, Odense Købstad, Holsedaarestrædet, , 329 F3, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C8906: Hans Holm, 40, Gift, Skomagersvend Gjertrud Jespersen, 32, Gift, hans Kone, f. 15-08-1808 i Bogense Caroline Holm, 12, Ugift, deres Børn, f. 19-02-1828 Oline Kirst. Holm, 6, Ugift, deres Børn Harald Valdm. Holm, 4, Ugift, deres Børn 1 søn, 1, Ugift, deres Børn FT-1845: Odense, Odense Købstad, Skulkenborg, Nr. 443, 1045, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, B1959: Hans Andersen Holm, 44, Gift, Skoemagersvend, Odense Gertrud Hansen, 36, Gift, Hans Kone, Bogense Stine Holm, 10, Ugift, Deres Barn, Odense Waldemar Holm, 8, Ugift, Deres Barn, Odense Carl Holm, 5, Ugift, Deres Barn, Odense Marie Holm, 1, Ugift, Deres Barn, Odense FT-1850: Odense, Odense Købstad, Odense Kiøbstad, St. Hans Kirkegaard ved Nørregade no 443. litr. B2. forhuset Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, B5984: Hans Andresen Holm, 50, Gift, skomagersvend, Odense Gertrud Hansen, 41, Gift, hans kone, Bogense, f. 15-08-1808 Waldemar Holm, 14, Ugift, deres børn, Odense Carl Holm, 10, Ugift, deres børn, do [Odense] Marie Holm, 6, Ugift, deres børn, do [Odense] Laura Holm, 4, Ugift, deres børn, do [Odense]