Correll_Dohlmann

Lovise Christine Frideriche Dohlman(n)Age: 5 years17931799

Name
Lovise Christine Frideriche Dohlman(n)
Birth about August 11, 1793 36 34
Alias
Lovise Christine Frederikke Dohlmann og Lovise Dohlman

Hjemmedøbt August 11, 1793
Birth of a brotherFriderich Christian Dohlmann
about April 19, 1795 (Age 20 months)
Death of a brotherFriderich Christian Dohlmann
about August 25, 1795 (Age 2 years)
Burial of a brotherFriderich Christian Dohlmann
August 28, 1795 (Age 2 years)
Birth of a sisterMaria Kirstine Dohlman(n)
October 29, 1796 (Age 3 years)
Death of a sisterMaria Kirstine Dohlman(n)
about November 4, 1796 (Age 3 years)
Burial of a sisterMaria Kirstine Dohlman(n)
November 4, 1796 (Age 3 years)
Birth of a sisterMathilde Cathrine Pauline Dohlmann
about December 24, 1797 (Age 4 years)
Death about June 22, 1799 (Age 5 years)
Burial June 27, 1799 (5 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: September 23, 1792Kastelskirken, Kbh.
8 years
younger brother
-7 years
herself
Lovise Christine Frideriche Dohlman(n)
Birth: about August 11, 1793 36 34Søkvæsthuset, Kbh.
Death: about June 22, 1799Christianshavn, Vor Frelser sogn
20 months
younger brother
Friderich Christian Dohlmann
Birth: about April 19, 1795 38 36Søkvæsthuset, Kbh.
Death: about August 25, 1795Søkvæsthuset, Kbh.
18 months
younger sister
Maria Kirstine Dohlman(n)
Birth: October 29, 1796 39 38Søkvæsthuset, Kbh.
Death: about November 4, 1796Søkvæsthuset, Kbh.
14 months
younger sister
Mathilde Cathrine Pauline Dohlmann
Birth: about December 24, 1797 40 39Søkvæsthuset, Kbh.
Death: August 9, 1853Frederiks hospital
Mother’s family with Christian Blom - View this family
step-father
mother
Marriage: January 2, 1819Kvæsthuset, Overgaden over Vandet No. 176, Kbh.

Shared note
ID 24-1: Lovise Christine Frideriche Dohlman(n) alias Lovise Christine Frederikke Dohlmann og Lovise Dohlman Hun er ældste datter og fik sit navn efter sin mormor ifølge den gamle navneskik. Født: ca. 11-08-1793 på Søkvæsthuset og døbt samme sted 11-08-1793 - datter af (ID 48) Heinrich Christian (Traugott) Dohlman(n), gartner ved stiftelsen og hustru (ID 49) Ane Cathrine Johansdatter (Magnussen). Faddere: Oberstløjtnant Bech, Justitsråd Callisen, Rådmand Vissing, Rådmand Skibsted, Inspektør Johannes Petri. Forvalter Randerup. Fru Falchenthal. Madame Lovise Budenhoffph. Kilder: KB-opslag 3, side 4. Søkvæsthusets sogn, Kbh. E.M. År 1792-1815. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=157227#157227,26372265 Navneregister: Præsteembedet Christianshavn - Søkvæsthuset - KB-opslag 3 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?epid=17256654#211781,40013165 B: Lovise Christine Frederikke Døbt: 11-08-1793 i Søkvæsthusets sogn, SgNr: 88 F: Henrich Christian Dohlmann M: Anne Cathrine Johansdatter Kilde: Arne Julin's navneregister http://danbbs.dk/~stst/kbh_kbg_reg/foedte_cd.txt Død ca. 22-06-1799: Lovise Christine Frideriche Dohlman(n) dør ca. 22-06-1799 på Christianshavn i Vor Frelser sogn og bliver begravet 27-06-1799 på Vor Frelser sogns kirkegård, Kbh. - datter af gartner ved Søkvæsthuset, Henrich Dohlman(n). Kilder: KB-opslag 272, side 270b. Vor Frelsers sogn, Kbh. År 1759-1800. KB_047_1_004_K10-11-A. samt KB-opslag 16, nr. 89. Vor Frelsers sogn, Kbh. År 1789-1813. KB_047_1_031_K01-16-A.