Correll_Dohlmann

Adolf Peder Olaf Korell1861

Name
Adolf Peder Olaf Korell
Birth April 21, 1861 37 32
Alias
Adolf Peter Olaf Korell og Adolph Peder Oluf Korell

Christening June 2, 1861 (Age 42 days)
Birth of a sisterNielsine Christine Dagmar Korell
January 22, 1864 (Age 2 years)
Christening of a sisterNielsine Christine Dagmar Korell
March 9, 1864 (Age 2 years)
Death of a maternal grandfatherOle Jacobsen
May 5, 1864 (Age 3 years)
Birth of a brotherHermann Johan Korell
February 7, 1867 (Age 5 years)
Christening of a brotherHermann Johan Korell
February 12, 1867 (Age 5 years)
Death of a sisterNielsine Christine Dagmar Korell
November 3, 1868 (Age 7 years)
Burial of a sisterNielsine Christine Dagmar Korell
November 5, 1868 (Age 7 years)
Death of a maternal grandmotherMarie Andersdatter
December 9, 1883 (Age 22 years)
Death of a fatherFrederik Ferdinand Korell
June 29, 1892 (Age 31 years)
Death of a motherAne Marie Olsen
October 21, 1906 (Age 45 years)
Death of a brotherHermann Johan Korell
July 5, 1917 (Age 56 years)
Death of a sisterLaura Emilie Korell
December 14, 1928 (Age 67 years)
Burial of a sisterLaura Emilie Korell
December 19, 1928 (Age 67 years)
Death of a sisterCaroline Henriette Korell
June 1, 1931 (Age 70 years)
Burial of a sisterCaroline Henriette Korell
June 6, 1931 (Age 70 years)
Death of a brotherCarl Henrik Korell
1944 (Age 82 years)
Burial of a brotherCarl Henrik Korell
1944 (Age 82 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: December 16, 1853Gladsaxe kirke
13 months
elder sister
19 months
elder sister
16 months
elder brother
3 years
himself
3 years
younger sister
Nielsine Christine Dagmar Korell
Birth: January 22, 1864 39 35Buddinge, Gladsaxe sogn
Death: November 3, 1868Læderstræde 28, Kbh.
3 years
younger brother
Hermann Johan Korell
Birth: February 7, 1867 42 38Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh.
Death: July 5, 1917San Francisco, California, USA

Shared note
ID 224-3a1e4: Adolf Peder Olaf Korell alias Adolf Peter Olaf Korell og Adolph Peder Oluf Korell Født: 21-04-1861 i Buddinge, Gladsaxe sogn og døbt 02-06-1861 i Gladsaxe kirke - søn af (ID 224-3a1e) skomager Frederik Ferdinand Korell og Ane Marie Olsdatter/Olsen på 32 år. Kilde: KB-opslag 10, nr. 10. Gladsaxe sogn, Kbhvns. amt. Konfirmeret 21-03-1875: Adolf Peter Olaf Korell, boende Lille Kannikestræde 3, Kbh., bliver konfirmeret 21-03-1875 i Vor Frue kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 26, nr. 10. side 25. Vor Frue sogn, Kbh. År 1869-1886. KB_013_2_029_K02-02-A.