Correll_Dohlmann

Niels Corell1790

Name
Niels Corell
Birth about July 1790 34 41
Alias
tvillingbror til Maria Cathrina Corell

Birth of a sisterMaria Cathrina Corell
about July 1790
Hjemmedøbt July 24, 1790
Christening August 1790 (Age 31 days)
Christening of a sisterMaria Cathrina Corell
August 1790 (Age 31 days)
Death of a sisterMaria Cathrina Corell
August 1791 (Age 13 months)
Burial of a sisterMaria Cathrina Corell
August 10, 1791 (Age 13 months)
Death of a motherKaren Mortensdatter
May 16, 1799 (Age 8 years)
Marriage of a parentLars Nielsen CorellAnna Kathrine ChristensdatterView this family
May 16, 1800 (Age 9 years)
Birth of a half-sisterKaren Marie Corell
February 2, 1802 (Age 11 years)
Christening of a half-sisterKaren Marie Corell
March 7, 1802 (Age 11 years)
Death of a half-brotherJohan Christian Korell
November 24, 1829 (Age 39 years)
Burial of a half-brotherJohan Christian Korell
December 6, 1829 (Age 39 years)
Death of a fatherLars Nielsen Corell
February 2, 1830 (Age 39 years)
Death of a half-sisterKaren Marie Corell
after 1845 (Age 54 years)

Death
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: October 23, 1789Slagelse Sankt Mikkels kirke
-2 years
elder sister
Marie Corel
Birth: July 1787 31 38Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: September 1787Slagelse Sankt Mikkels sogn
3 years
himself
Niels Corell
Birth: about July 1790 34 41Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: Slagelse Sankt Mikkels sogn
1 month
twin sister
Maria Cathrina Corell
Birth: about July 1790 34 41Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: August 1791Slagelse Sankt Mikkels sogn
Father’s family with Anna Kathrine Christensdatter - View this family
father
step-mother
Marriage: May 16, 1800Slagelse Skt. Mikkels kirke
21 months
half-sister
Father’s family with Fru_Johanne Corell - View this family
father
step-mother
Marriage: about 1782
Divorce: before 1789
2 years
half-brother

Shared note
ID 224-3a3: Niels Corell - tvillingbror til Maria Cathrina Corell Født: ca. juli 1790 i Slagelse Skt. Mikkels sogn og hjemmedøbt 24-07-1790 samme sted. Fremstillet i Slagelse Skt. Mikkels kirke i august 1790. Søn af (ID 224-3a) rytter Lars Corell og Karen Mortensdatter. Faddere: Escadronsadelmager Jørgen Corell's kone bar barnet Niels Corell. Kilde: KB-opslag 138. Slagelse Skt. Mikkels sogn. Note: Niels Corell's videre skæbne er uvis. Måske døde han som spæd ligesom sin tvillingsøster. ------------------------------------------------------------------------------------------------- ID 224-3a3: Niels Corell er oldebarn af: ID 448: Johann Correll og hustru (ID 449) Fru Ane Cathrine Correll, der er Lise-Lone's 5 x tipoldeforældre -------------------------------------------------------------------------------------------------