Correll_Dohlmann

Maria Cathrina CorellAge: 13 months17901791

Name
Maria Cathrina Corell
Birth about July 1790 34 41
Alias
tvillingsøster til Niels Corell

Birth of a brotherNiels Corell
about July 1790
Hjemmedøbt July 24, 1790
Christening August 1790 (Age 31 days)
Christening of a brotherNiels Corell
August 1790 (Age 31 days)
Death August 1791 (Age 13 months)
Burial August 10, 1791 (Age 13 months)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: October 23, 1789Slagelse Sankt Mikkels kirke
-2 years
elder sister
Marie Corel
Birth: July 1787 31 38Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: September 1787Slagelse Sankt Mikkels sogn
3 years
twin brother
Niels Corell
Birth: about July 1790 34 41Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: Slagelse Sankt Mikkels sogn
1 month
herself
Maria Cathrina Corell
Birth: about July 1790 34 41Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: August 1791Slagelse Sankt Mikkels sogn
Father’s family with Anna Kathrine Christensdatter - View this family
father
step-mother
Marriage: May 16, 1800Slagelse Skt. Mikkels kirke
21 months
half-sister
Father’s family with Fru_Johanne Corell - View this family
father
step-mother
Marriage: about 1782
Divorce: before 1789
2 years
half-brother

Shared note
ID 224-3a4: Maria Cathrina Corell - tvillingsøster til Niels Corell Født: ca. juli 1790 i Slagelse Skt. Mikkels sogn og hjemmedøbt 24-07-1790 samme sted. Fremstillet i Slagelse Skt. Mikkels kirke i august 1790. Datter af (ID 224-3a) rytter Lars Corell og Karen Mortensdatter. Faddere: __ regimentsadelmagers kone bar barnet Maria Cathrina Corell. Kilde: KB-opslag 138. Slagelse Skt. Mikkels sogn. Død aug. 1791: Maria Cathrina Corell, døbt 24-07-1790, dør i august 1791 i Slagelse Skt. Mikkels sogn, 13 mdr. gl.: "Rytter Lars Corell lod sit 1 år gamle pigebarn begrave 10-08-1791 på Slagelse Skt. Mikkels kirkegård." Kilde: KB-opslag 291. nr. 29. Slagelse Skt. Mikkels sogn. År 1756-1814. KB_427_1_003_K10-23-A ------------------------------------------------------------------------------------------------- ID 224-3a4: Maria Cathrina Corell er oldebarn af: ID 448: Johann Correll og hustru (ID 449) Fru Ane Cathrine Correll, der er Lise-Lone's 5 x tipoldeforældre ------------------------------------------------------------------------------------------------