Correll_Dohlmann

Anna Kirstine GjelstrupAge: 79 years17701849

Name
Anna Kirstine Gjelstrup
Birth about 1770

Alias
Ane Kirstine Jelstrup og Ane Kirstine Post f. Gjelstrup

MarriageRasmus Nielsen PostView this family
about 1795 (Age 25 years)

Birth of a son
#1
Niels Rasmussen Post
March 5, 1796 (Age 26 years)
Christening of a sonNiels Rasmussen Post
May 11, 1796 (Age 26 years)
Marriage of a childNiels Rasmussen PostKaren Marie CorellView this family
February 20, 1825 (Age 55 years)
Death of a husbandRasmus Nielsen Post
April 24, 1839 (Age 69 years)
Burial of a husbandRasmus Nielsen Post
April 28, 1839 (Age 69 years)
Death February 11, 1849 (Age 79 years)
Burial February 18, 1849 (7 days after death)
Shared note
Anna Kirstine Gjelstrup alias Ane Kirstine Jelstrup og Ane Kirstine Post f. Gjelstrup Født: ca. 1770 Gift ca. 1795: Rasmus Nielsen Post, snedkermester, gifter sig med Ane Kirstine Gjelstrup (Jelstrup) Kilde: Sønnen Niels Rasmussen Post's fødsel. Død 11-02-1849: Anna Kirstine Gjelstrup, almisselem og enke, dør 11-02-1849 i Lundforlunds Fattighus, 79 år gl. og bliver begravet 18-02-1849 fra Lundforlund kirke. Dødsårsag: Alderdomssvagelighed. Enke efter snedker Post i Gjerlev (Gørlev). Kilde: KB-opslag 147, nr. 2 under 1849. Lundforlund, Slagelse h. Sorø a. År 1835-1855. KB_424_2_002_K06-01-A Folketællinger: FT-1801: Sorø, Vester Flakkebjerg, Skælskør Købstad, Ahlgadens Nordre Side 23, 26, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B6507: Rasmus N. Post, 30, Gift, Huusbonde, Snedkermester >> Anna Kirstine Jelstrup, 30, Gift, Hans Kone Niels Rasmussen Post, 5, Ugift, deres Søn Christian Lihme Schmith, 23, Ugift, -, Snedkersvend FT-1834: Sorø, Slagelse, Lundforlund, Lundforlund Sogn, Et Huus, 38, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C8046: Rasmus Nielsen Post, 63, Gift, Snedker >> Ane Kirstine Post, 64, Gift, Hans Kone Maren Nielsdatter, 61, Enke, Inderste, lever af sit Haandarbeide