Correll_Dohlmann

Ane Kirstine PostAge: 7 years18411849

Name
Ane Kirstine Post
Birth March 29, 1841 45 39
Alias
Anne Kirstine Post

Christening June 27, 1841 (Age 2 months)
Birth of a sisterAne Marie Post
December 29, 1843 (Age 2 years)
Death of a sisterAne Marie Post
after February 23, 1844 (Age 2 years)
Burial of a sisterAne Marie Post
1844 (Age 2 years)
Birth of a brotherCarl Nielsen Post
April 25, 1845 (Age 4 years)
Christening of a brotherCarl Nielsen Post
September 14, 1845 (Age 4 years)
Death of a motherKaren Marie Corell
after 1845 (Age 3 years)

Death January 18, 1849 (Age 7 years)
Burial January 22, 1849 (4 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: February 20, 1825Sludstrup kirke
5 months
elder brother
2 years
elder brother
Hendrik Post
Birth: January 4, 1828 31 25Bredgaden, Slagelse Skt. Mikkels sogn
Death: September 20, 1830Slotsgade. Slagelse
2 years
elder brother
2 years
elder brother
2 years
elder brother
3 years
elder brother
3 years
herself
Ane Kirstine Post
Birth: March 29, 1841 45 39Rye, Gørlev sogn
Death: January 18, 1849Slagelse Sankt Mikkels sogn
3 years
younger sister
Ane Marie Post
Birth: December 29, 1843 47 41Rye, Gørlev sogn
Death: after February 23, 1844Rye, Gørlev sogn
16 months
younger brother

Shared note
ID 224-3a5g: Ane Kirstine Post alias Anne Kirstine Post Født: 29-03-1841 i Rye, Gørlev sogn og døbt 27-06-1841 i Gørlev kirke - datter af (ID 224-3a5) Karen Marie f. Korell og snedker Niels Rasmussen Postie. Moderen introduceret 27-06-1841 i Gørlev kirke. Kilde: KB-opslag 46, nr. 3, Gørlev s., Løve h. Holbæk a. År 1834-1858. KB_305_2_002_K02-18-A. Død 18-01-1849: Anne Kirstine Post dør 18-01-1849 i Slagelse Skt. Mikkels sogn, 7 år gl. og bliver begravet 22-01-1849 fra Slagelse Skt. Mikkels kirke. Datter af en snedker Niels Rasmussen Post. Kilde: KB-opslag 525, nr.1. Slagelse Skt. Mikkels sogn. År 1845-1861. KB_427_2_005_K19-03-A Folketælling: FT-1845: Holbæk, Løve, Gørlev, Rye Bye, et Huus, 18F1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, C2144: Niels Post, 49, Gift, Tømmermand, Skjelskjør ID 224-3a5: Marie Choret, 44, Gift, hans Kone, Slagelse - alias Karen Marie Corell ID 224-3a5c: Johan Post, 15, Ugift, deres Børn, Do [Slagelse] ID 224-3a5d: Henrik Post, 12, Ugift, deres Børn, Do [Slagelse] ID 224-3a5e: Johannes Post, 10, Ugift, deres Børn, Her i Sognet ID 224-3a5f: Rasmus Post, 7, Ugift, deres Børn, Do [Her i Sognet] >> ID 224-3a5g: Ane Post, 4, Ugift, deres Børn, Do [Her i Sognet] ------------------------------------------------------------------------------------------------- ID 224-3a5g: Ane Kirstine Post er tipoldebarn af: ID 448: Johann Correll og hustru (ID 449) Fru Ane Cathrine Correll, der er Lise-Lone's 5 x tipoldeforældre -------------------------------------------------------------------------------------------------