Correll_Dohlmann

Rosaline Charlotte RueAge: 23 years18291853

Name
Rosaline Charlotte Rue
Birth June 23, 1829
Alias
Rosasline Rue, Rosoline Rue, Rosaline Jørgensen Rue, RosalineCharlotte Post f. Rue

Christening June 27, 1829 (Age 4 days)
MarriageChristian Nielsen PostView this family
June 19, 1853 (Age 23 years)
Birth of a daughter
#1
Olavia Rosaline Post
July 10, 1853 (Age 24 years)
Death of a daughterOlavia Rosaline Post
August 1, 1853 (Age 24 years)
Burial of a daughterOlavia Rosaline Post
August 2, 1853 (Age 24 years)
Death about 1853 (Age 23 years)

Family with Christian Nielsen Post - View this family
husband
herself
Marriage: June 19, 1853Vor Frelsers kirke, Kbh.
1 month
daughter
Olavia Rosaline Post
Birth: July 10, 1853 27 24Dronningensgade 239, Kbh. i Vor Frelsers sogn
Death: August 1, 1853Sophiegade 343-344, Kbh. i Vor Frelsers sogn
Christian Nielsen Post + Caroline Bang - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: August 10, 1856Vor Frelsers kirke, Kbh.
4 months
step-son
Carl Emil Nielsen Post
Birth: November 30, 1856 31 24Sankt Annægade 276. Kbh. i Vor Frelser sogn
Death: April 8, 1885Frederiks hospital, Kbh.
2 years
step-son
2 years
step-son
21 months
step-son
Wilhelm Heinrich Nielsen
Birth: December 27, 1862 37 30Lille Regnegade 5, Kbh. i Trinitatis sogn
Death: September 22, 1868Lille Regnegade 11, Kbh. i Trinitatis sogn
2 years
step-son
Christian Nielsen
Birth: April 22, 1865 39 32Lille Regnegade 11, Kbh. i Trinitatis sogn
Death: March 25, 1866Lille Regnegade 11, Kbh. i Trinitatis sogn
23 months
step-son
Christian Nielsen
Birth: March 26, 1867 41 34Lille Regnegade 11, Kbh. i Trinitatis sogn
Death: August 10, 1868Lille Regnegade 11, Kbh. i Trinitatis sogn
2 years
step-daughter
19 months
step-daughter
Vilhelmine Albertine Nielsen
Birth: March 22, 1871 45 38Lille Regnegade 11, Kbh. i Trinitatis sogn
Death: May 14, 1871Lille Regnegade 11, Kbh. i Trinitatis sogn

Shared note
Rosaline Charlotte Rue alias Rosasline Rue, Rosoline Rue, Rosaline Jørgensen Rue, Rosaline Charlotte Post f. Rue Født: 23-06-1829 på Den Kgl. Fødselsstiftelse, Kbh. og døbt der 27-06-1829. Forældrenes navne ikke indskrevet. (Datter af Jacob Jørgensen Rue og hans forlovede Oline Sørensen iflg. FT-1834). Kilde: KB-opslag 289, barn nr. 452, mor nr. 457. Den Kgl. Fødselsstiftelse. År 1824-1832. KB_075_4_012_K11-22-A. Gift 19-06-1853: Ungkarl og snedkersvend Christian Nielsen Post på 28 år, Dronninggade 239, Kbh., gifter sig 19-06-1853 i Vor Frelser kirke, Kbh. med Rosaline Charlotte Rue på 24 år, Dronninggade 239, Kbh. Kilde: KB-opslag 69, nr. 60. Vor Frelsers sogn. År 1848-1868. KB_047_2_019_K03-14-A. Død ca. 1853. Folketællinger: FT-1834: København (Staden), Sankt Annæ Vester Kvarter, Borgergade 166,Baghuset 3.Sal, 20, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C5734: Jacob Jørgensen Rue, 51, Ugift, Arbeidsmand Oline Sørensen, 30, Ugift, hans Forlovede,gaaer i Ugeviis, og ligger hun for Tiden syg paa Friderichs Hospital >> Rosasline Rue, 5, Ugift, deres Datter Nelle Niels Datter, 64, Enke, Udraaber paa Vognene,er Olines Moder Johanne Henrichsen, 60, Ugift, samler Klude,logerer her FT-1840: København (Staden), Sankt Annæ Vester Kvarter, Borgergade, Huuset nr. 165, Sidehus, 2. Opgang th., Stuen, 162 F19, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C5130: Jacob Rue, 60, Enkemand, Arbeidsmand Oline Sørensen, 36, Ugift, hans Børn, Haandarbeide >> Rosoline Rue, 11, Ugift, hans Børn Caroline Rue, 3, Ugift, hans Børn Nelle Sørensen, 63, Enke, Haandarbeide, Logerende (mormor til Rosaline og Caroline) FT-1845: København (Staden), Sankt Annæ Vester Kvarter, , Borgergade 165,Sidehuset Stueetagen i 1.Opgang, 6, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, C4015: Jacob Jørgensen Rue, 62, Ugift, Arbeidsmand, Hviersløv Sogn,Odense Amt i Fyen (læs: Haarslev sogn) Oline Sørensen, 41, Ugift, hans Huusholderinde, Kiøbenhavn >> Rosaline Jørgensen, 16, deres Barn, Kiøbenhavn Sophie Jørgensen, 8, deres Barn, Kiøbenhavn Margrethe Bruun, 64, Enke, Vaskerkone, Skybye Sogn i Sjelland