Correll_Dohlmann

Marie Hendrichsdatter JohansenAge: 70 years17791849

Name
Marie Hendrichsdatter Johansen
Birth about 1779
Alias
Marie Henriksdatter, Marie Larsdatter og Marie Johansen

EngagementHans FrederichsenView this family
June 1, 1811 (Age 32 years)

MarriageHans FrederichsenView this family
July 17, 1811 (Age 32 years)
Birth of a daughter
#1
Elise Frideriche Henriette Friderichsdatter
January 21, 1812 (Age 33 years)
Occupation
Stuepige på Postgården i Ringsted. Siden husmor

Christening of a daughterElise Frideriche Henriette Friderichsdatter
February 28, 1812 (Age 33 years)
Birth of a daughter
#2
Marie Kirstine Frederichsen
March 29, 1814 (Age 35 years)
Christening of a daughterMarie Kirstine Frederichsen
1814 (Age 35 years)
Birth of a daughter
#3
Sabine Frederichsen
February 7, 1817 (Age 38 years)
Christening of a daughterSabine Frederichsen
May 15, 1817 (Age 38 years)
Birth of a son
#4
Hans Henrich Frederichsen
September 28, 1819 (Age 40 years)
Death of a sonHans Henrich Frederichsen
April 12, 1820 (Age 41 years)
Burial of a sonHans Henrich Frederichsen
April 17, 1820 (Age 41 years)
Birth of a daughter
#5
Hansine Wilhelmine Frederichsen
May 19, 1821 (Age 42 years)
Christening of a daughterHansine Wilhelmine Frederichsen
May 27, 1821 (Age 42 years)
Marriage of a childChristen JørgensenElise Frideriche Henriette FriderichsdatterView this family
May 22, 1841 (Age 62 years)
Marriage of a childNiels JørgensenSabine FrederichsenView this family
August 9, 1844 (Age 65 years)
Marriage of a childJørgen Jesper CorrellMarie Kirstine FrederichsenView this family
May 4, 1846 (Age 67 years)
Death March 1, 1849 (Age 70 years)
Burial March 5, 1849 (4 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: about 1778
2 years
herself
Family with Hans Frederichsen - View this family
husband
herself
Marriage: July 17, 1811Ringsted kirke
3 years
daughter
-2 years
daughter
5 years
daughter
3 years
son
Hans Henrich Frederichsen
Birth: September 28, 1819 30 40Kalundborg Vor Frue sogn
Death: April 12, 1820Kalundborg Vor Frue sogn
20 months
daughter
Hans Frederichsen + Anne Marie Erichsdatter - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: October 12, 1850Kalundborg Vor Frue kirke

Shared note
ID 59=58a: Marie Hendrichsdatter Johansen alias Marie Henriksdatter, Marie Larsdatter (se datteren Sabines fødsel og dåb) og Marie Johansen (FT-1845) Født: ca. 1779 i København - datter af (ID 118) Hendrich Johansen og (ID 119) Fru_Hendrich Johansen. Kilde: FT-1845 - her står at hun hedder Marie Johansen og er født i København. NB! Enten hed faderen Hendrich Johansen eller også blev hendes mor gift med hr. Johansen. Det er derfor usikkert hvad hendes forældre hed. Erhverv: Stuepige på Postgården i Ringsted. Siden husmor Den 01-06-1811: Trolovet og indskrevet til ægteskab: År 1811 d. 1. juni indfandt sig for at lade sig indskrive til ægteskab, "ungkarl og skomagermester Hans Friderichsen med pigen Marie Henrichsdatter, stuepige på Postgaarden i Ringsted". Forlovere: Jens Schiötte og Johan Lem. Gift 1.g. 17-07-1811: Hans Fridericksen, skomager og pigen Marie Henrichsdatter viet 17-07-1811 i Ringsted kirke. Kilder: KB-opslag 80, nr. 11. Ringsted sogn (Benløse sogn). E.M. År 1805-1814. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=154780#154780,25834598 Død 01-03-1849: Marie Henriksdatter (f. Johansen) dør 01-03-1849 i Kalundborg, 70 år gl. og bliver begravet 05-03-1849 på Kalundborg Sct. Olai kirkegård. Hun var (ID 58) skomager Frederiksens 1. hustru. Kilde: KB-opslag 161, nr. 5. Kalundborg Vor Frue sogn. Ars herred. Holbæk amt. H.M. År 1844-1851. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=204570#204570,38811796 Skifte efter Marie Henrichsdtr sal. Frederichsen 1. marts 1849, pg. 299 ID 58: husbond: Frederichsen skomager - alias (ID 58) skomager Hans Frederichsen Børn: ID 29-1: Elise Frederikke Henriette Frederichsen g.m. Christen Jørgensen hjulmand i Lerchenfeldt ID 29-2: Sabine Frederichsen g.m. Jørgensen, sadelmager i Ringsted ID 29: Marie Frederichsen g.m. Corel, sadelmager i Sorø ID 29-4: Hansine Frederichsen ugift Kilde: Kalundborg Byfoged; Book 15-1843-1849; film 49358. myweb.cableone.net Folketællinger: FT-1834: Holbæk, Ars, Kalundborg Købstad, Møllerstrædet, No. 75, 1 Familie, 111. Kilde: FT-1834, C6320: ID 58: Hans Frederichsen, 44, Gift, Skoemagermester >> ID 59: Marie Henrichsen, 54, Gift, hans Kone ID 29-4: Hansine Wilhelmine, 13 år, Ugift, Deres Datter Cathrine Jørgensen, 63, Enke, Fattiglem FT-1840: Holbæk, Ars, Kalundborg Købstad, Møllerstrædet 2.Rode, 82 F1, 163, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C7274: ID 58: Hans Frederiksen, 51, Gift, Skomagermester >> ID 59: Marie Henriksen, 61, Gift, Hans kone ID 29-2: Sabine Fredriksen, 24, Ugift, Deres datter, født 07-02-1817 i Ringsted FT-1845: Holbæk, Ars, Kalundborg Købstad, Møllerstræde - 2.den Rode, No 82, 142, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, C3583: ID 58: Hans Fridrigsen, 55, Gift, Skomagermester, Kallundb. (alias Hans Frederichsen) >> ID 59: Marie Johansen, 65, Gift, hans Kone, Kjøbenh. (alias Marie Hendrichsdatter Johansen) Original FT-1845: Holbæk, Ars, Kalundborg Købstad, Møllerstræde - 2.den Rode, No 82, 142: Hans Fridrigsen, 55 år, gift, f. i Kallund., skomagermester >> Marie Johansen, 65 år, gift, f. i Kjøbenh., hans kone Kilde: FT-opslag 28 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=7218#7218,172392 ----------------------------------------------------------------------------------------------- ID 59: Marie Hendrichsdatter Johansen er Lise-Lone's 2 x tipoldemor -----------------------------------------------------------------------------------------------