Correll_Dohlmann

Maren HansdatterAge: 63 years17401803

Name
Maren Hansdatter
Birth about 1740

Alias
Maren Corell f. Hansdatter

MarriageJohan Jacob CorellView this family
June 28, 1761 (Age 21 years)
Birth of a son
#1
Friederich Corel
about June 1761 (Age 21 years)
Christening of a sonFriederich Corel
July 31, 1761 (Age 21 years)
Death of a sonFriederich Corel
about August 24, 1761 (Age 21 years)
Burial of a sonFriederich Corel
August 26, 1761 (Age 21 years)
Birth of a son
#2
Friderich Hanssen Corell
about December 5, 1763 (Age 23 years)
Christening of a sonFriderich Hanssen Corell
January 13, 1764 (Age 24 years)
Death of a sonFriderich Hanssen Corell
about February 12, 1764 (Age 24 years)
Burial of a sonFriderich Hanssen Corell
February 14, 1764 (Age 24 years)
Birth of a son
#3
Hans Johansen Corell
about October 9, 1765 (Age 25 years)
Christening of a sonHans Johansen Corell
November 17, 1765 (Age 25 years)
Birth of a son
#4
Friderich Christian Johansen Corell
about June 8, 1768 (Age 28 years)
Christening of a sonFriderich Christian Johansen Corell
July 17, 1768 (Age 28 years)
Birth of a daughter
#5
Marie Johansdatter Corell
about July 3, 1771 (Age 31 years)
Christening of a daughterMarie Johansdatter Corell
August 11, 1771 (Age 31 years)
Death of a daughterMarie Johansdatter Corell
about August 30, 1771 (Age 31 years)
Burial of a daughterMarie Johansdatter Corell
September 1, 1771 (Age 31 years)
Birth of a daughter
#6
Anna Maria Johansdatter Corel
about 1772 (Age 32 years)
Death of a husbandJohan Jacob Corell
before 1787 (Age 47 years)

Marriage of a childHans Johansen CorellAne HendrichsdatterView this family
December 13, 1789 (Age 49 years)
Marriage of a childFriderich Christian Johansen CorellAne PedersdatterView this family
November 14, 1790 (Age 50 years)
Marriage of a childAnna Maria Johansdatter CorelView this family
May 12, 1797 (Age 57 years)
Death about December 1, 1803 (Age 63 years)
Burial December 4, 1803 (3 days after death)
Family with Johan Jacob Corell - View this family
husband
herself
Marriage: June 28, 1761Vester Egede kirke
son
Friederich Corel
Birth: about June 1761 22 21Næstved Skt. Peders sogn
Death: about August 24, 1761Næstved Skt. Peders sogn
3 years
son
Friderich Hanssen Corell
Birth: about December 5, 1763 25 23Olstrup, Ulse sogn
Death: about February 12, 1764Nielstrup, Ulse sogn
22 months
son
3 years
son
3 years
daughter
Marie Johansdatter Corell
Birth: about July 3, 1771 32 31Nielstrup, Ulse sogn
Death: about August 30, 1771Nielstrup, Ulse sogn
18 months
daughter

Shared note
Maren Hansdatter alias Maren Corell f. Hansdatter Født: ca. 1740 Kilde: OE-1771 enten 1732 ifølge hendes død. eller født 1739 ifølge FT-1801. eller født ca. 1740 ifølge OE-1771 Kilde: Sønnen Friederich (Johansen) Corel's fødsel ca. 22-06-1761 i Næstved Skt. Peders sogn. Trolovelse i 1761: Johan Jacob Corell og Maren Hansdatter trolovedes Fer. 2. Pentecosta. Forlovere var Oluf Nielsen og Hans Hviid, begge af Egede. Gift 28-06-1761: Samme personer blev ægteviet Dom. 6. post. Trinit. (6. søndag efter Trinitatis = 28-06-1761 i Vester Egede kirke). Kilde: KB-opslag 83, sp. 2. Vester Egede sogn. Tybjerg h. Præstø a. År 1760-1818. KB_529_1_002_K03-25-A Se også sønnen Friederich (Johansen) Corel's fødsel ca. juni 1761 i Næstved Skt. Peders sogn. Kilde: OE-1771 Mandens navn: Johan Corel, Mandens erhverv: Inderste og Skoemager Mandens alder: 34 (f. ca. 1737) Mandens civilstand: Gift Mandens nr. ægteskab: 1, Mand død (ja/nej): Nej Hustru død (ja(nej): Nej, Hustrus alder: 30 Hustrus civilstand: Gift, Hustrus nr. ægteskab: 1 Sogn: Ulse, Herred: Fakse Amt: Præstø, Stednavn: 3 Indtastningsnr: C2376, Løbenr.: 67 Død ca. 01-12-1803: Maren Corell f. Hansen dør ca. 01-12-1803 Nielstrup, Ulse sogn og bliver begravet 04-12-1803 fra Ulse kirke: "4 Dec. (1803) Maren Corell i Nielstrup 71 år." (læs: 63 år gl.) Kilde: KB-opslag 55, Højre side. Ulse sogn, Fakse herred, Præstø amt. År 1777-1814. KB_499_1_002_K02-26-A. Folketælling: FT1801: Præstø amt, Fakse Herred, Ulse sogn, Nielstrup Bye, Husstandsnr. 36 Kilde: ddd.dda.dk, Indtastningsnr: B4315, Løbenr.: 380: >> Maren Corell (f. Hansdatter) Sygelig og nyder almisse af sognet. Alder: 61 Civilstand: Enke efter (ID 224-1) Johan Friederich Corell.