Correll_Dohlmann

Lars Hans Boie1786

Name
Lars Hans Boie
Birth

Alias
Lauritz Boÿe og Lars Hansen Boie

MarriageAne Cathrine JespersdatterView this family
1781

Birth of a daughter
#1
Anna Kirstine Boiesdatter
September 1782
Occupation
regiments- og escadronsadelmager, ryttermester sadelmager

Christening of a daughterAnna Kirstine Boiesdatter
October 28, 1782
Birth of a daughter
#2
Johanne Marie Boiesdatter
about April 11, 1785
Christening of a daughterJohanne Marie Boiesdatter
April 15, 1785
Death July 1786
Burial July 11, 1786
Family with Ane Cathrine Jespersdatter - View this family
himself
wife
Marriage: 1781
21 months
daughter
3 years
daughter
Johanne Marie Boiesdatter
Birth: about April 11, 1785 31Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: about April 10, 1794Løvegade, Slagelse
Jørgen Corell + Ane Cathrine Jespersdatter - View this family
wife’s husband
wife
Marriage: July 13, 1787Slagelse Sankt Mikkels kirke
2 years
step-son
-2 years
step-son
Lars Bøie Corell
Birth: August 12, 1787 23 33Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: October 1787Slagelse Sankt Mikkels sogn
4 years
step-son
2 years
step-son
3 years
step-daughter

Shared note
ID 113a: Lars Hans Boie alias Lauritz Boÿe og Lars Hansen Boie Erhverv: Regiments- og escadronsadelmager, ryttermester sadelmager Gift 1.g. ca. 1781: (ID 113) Ane Cathrine Jespersdatter - f. 1754 - gifter sig ca. 1781 i Slagelse Skt. Mikkels sogn med Lars Hans Boie, regiments- og escadronsadelmager. Kilde: Deres fælles børn samt skifte efter sadelmager Jørgen Corell. Død juli 1786: Lars Boÿe Escadronsadelmager, (ID 113) Cathrine Jespersdatters 1. ægtefælle, bliver begravet udi Garnisonens jord på Skt. Mikkels kirkegård torsdagen 11-07-1786. Foruden sang og klokkers ringning. Kilde: KB-opslag 284, nr. 37. Slagelse Sankt Mikkels sogn. E.M. År 1756-1848. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156311#156311,26188477 Folketælling: Hustruen som sadelmagerenke i FT-1787: FT-1787: Ane Cathrine Jespersdatter, enke efter (ID 113a) Lars Hans Boie, bor da på Rosengade 163, Slagelse Købstad: Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, C6787, L-nr. 1337. >> ID 113: Anders Jespers.... alias Ane Cathrine Jespersdatter, på 34 år, sadelmagerenke ID 56-1: Ane Bøyesdatter alias Anna Kirstine Boiesdatter på 5 år, hendes datter ID 56-2: Johane Bøyesdatter alias Johanne Marie Boiesdatter på 3 år, hendes Datter ID 112: Jørgen Koreel alias Jørgen Corell på 24 år, Ugift, Tjener, Sadelmagersvend Karen Jakobsdatter på 24 år, Ugift, Tjener, Kokkepiige ---------------------------------------------------------------------------------------- ID 113a: Lars Hans Boie gifter sig med: ID 113: Ane Cathrine Jespersdatter - der er Lise-Lone's 3 x tipoldemor ----------------------------------------------------------------------------