Correll_Dohlmann

Jean PedersenAge: 79 years18821961

Name
Jean Pedersen
Birth March 15, 1882 25 23
Alias
Jean Petersen

Christening June 25, 1882 (Age 3 months)
Death of a motherOlivia Christiane Regine Dam
September 23, 1916 (Age 34 years)
MarriageEllen Nicoline Olivia EyrichView this family
before 1921 (Age 38 years)

DivorceEllen Nicoline Olivia EyrichView this family
before 1930 (Age 47 years)
Death of a fatherCharles Emil Valdemar Petersen
after November 1, 1930 (Age 48 years)

Death of a wifeEllen Nicoline Olivia Eyrich
November 21, 1930 (Age 48 years)
Burial of a wifeEllen Nicoline Olivia Eyrich
November 26, 1930 (Age 48 years)
Occupation
Chauffør. Grønthandler. Vognmand

Death October 30, 1961 (Age 79 years)
Burial November 4, 1961 (5 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: April 15, 1877Vor Frelsers kirke, Kbh.
5 years
himself
Father’s family with Jacobine Petrea Hansen - View this family
father
step-mother
half-brother
Børge Petersen
Family with Martha Elisabeth Seitzberg - View this family
himself
wife
son
Svend Petersen
Family with Ellen Nicoline Olivia Eyrich - View this family
himself
ex-wife
Marriage: before 1921
Divorce: before 1930separeret

Shared note
Jean Pedersen alias Jean Petersen Født: 15-03-1882 på Prinsessegade 32, Kbh. i Vor Frelsers sogn, Kbh. og døbt 25-06-1882 i Vor Frelser kirke, Kbh. - søn af smedesvend Charles Emil Valdemar Pedersen og hustru Olivia Kristiane (Christiane) Regine Dam, 22 år gl., boende Prinsessegade 32, Kbh. Faddere: Moderen, samt enke Dorthea Dam, Wildersgade 49. Snedker Andersen og hustru, Dronningensgade 6. Kilde: KB-opslag 101, nr. 61. Vor Frelsers sogn, Kbh. År 1877-1883. KB_047_2_027_K04-11-A. Erhverv: Chauffør. Grønthandler. Vognmand Gift 1.g. 10-12-1921: Jean Petersen, f. 15-03-1882 i Kbh., gifter sig 10-12-1921 med Ellen Nicoline Olivia Eyrich, f. 22-07-1888 i Kbh. Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 3154, rulle 0026, station 8 (Ydre Nørrebro og Brønshøj-Husum) Separeret før 05-11-1925. Kilde: FT-1925 for hustruen. Der er ingen børn registreret i ægteskabet. Gift 2.g. 18-02-1931: Jean Petersen, enkemand, efter Ellen Nicoline Olivia Eyrich, f. 22-07-1888 i Kbh. og død 21-11-1930), grønthandler, boende Aarhusgade 76 a, Kbh., f. 15-03-1882 i Kbh. (søn af Charles Emil Valdemar Petersen og Olivia Christiane Regine Dam), gifter sig borgerligt 18-02-1931 på Københavns Rådhus med ugift Martha Elisabeth Seitzberg, boende Aarhusgade 76 a, Kbh., f. 26-12-1899 i Kbh. (datter af snedker Edvard August Seitzberg og hustru Christine f. Christensen). Kilde: Borgerlige ægteskabsbøger. Københavns Rådhus. År 1931, lb.nr. 343. AO-opslag 348. Side 343. Aegteskab_00000_8003620901_8003620901_0348. Død 30-10-1961: Jean Petersen, vognmand (f. 15-03-1882 i Vor Frelsers sogn, Kbh., søn af smedesvend Charles Emil Valdemar Petersen og hustru Olivia Christiane Regine Damm) dør 30-10-1961 på Nørre Hospital, Kbh., 79 år gl., og bliver den 04-11-1961 ført til Bispebjerg krematorium, hvorfra hans urne nedsættes på Bispebjerg kirkegård, Kbh. Gift med Martha Elisabeth Seitzberg (f. 26-12-1899 i Skt. Matthæus sogn). B.c. (= borgerligt copuleret) 18-02-1931 i København. Kilde: KB-opslag 41, nr. 187. Alm. hospital/De Gamles By's sogn. År 1961-1963. KB_1892_074_3_033_0038a-DM. Folketællinger og bosteder: FT-1885: København (Staden), Kjøbenhavn Udenbys Vester Kvarter, Lille Istedgade 7, matr.70A4HH Forhus 3.Sal, 7 Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, C8890: Charles Emil Petersen, 28, Gift, Husfader, Mekanikus, Kjøbenhavn Olivia Regine Dam, 25, Gift, Husmoder, Kjøbenhavn Agnete Correlia Regine Petersen, 7, Ugift, Datter, Kjøbenhavn (alias Kornelia Regine Agnete Pedersen) Charles Olivius Petersen, 4, Ugift, Søn, Kjøbenhavn >> Jean Petersen, 2, Ugift, Søn, Kjøbenhavn Adle Dagmar Petersen, 1, Ugift, Datter, Kjøbenhavn Pigebarn Endnu Uden Navn, under 1 Aar, Ugift, Datter, Kjøbenhavn FT-1921: Vinkelvej 10, 1. sal, tv., forhuset, Frbg. - Skt. Thomas sogn: >> Jean Petersen, f. 15-03-1882 i Kbh., gift, husfar, chauffør Ellen Nicoline Olivia Petersen, f. 22-07-1888 i Kbh., gift, husmor Poul Albert Eyrich, f. 02-12-1909 i Kbh., ugift, barn, slægtning Theodor Harald Christian Eyrich, f. 29-05-1893, ugift, slægtning (bror til Ellen), grosserer Kilde: FT-opslag 53. FT1921_00059_00862 Bopæl meldt i Kbh.: >> Jean Petersen, chauffør, f. 15-03-1882 i Kbh. 1.g.m. Ellen Nicoline Olivia Petersen (f. Eyrich), f. 22-07-1888 i Kbh. 2.g.m. Martha Elisabeth Petersen (f. Seitzberg), f. 26-12-1899 i Kbh. Adresser: 01-11-1915: fra Frederiksberg - Mysundegade 25, 4. sal 02-11-1921: fra Svanholmsvej 6 B til Oehlenschlagersgade 7, 2. sal 25-04-1922: Langgade 57 01-05-1923: Nymindevej 7 (Vanløse) Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 3154, rulle 0026, station 8 (Ydre Nørrebro og Brønshøj-Husum) FT-1925 - 05. nov.: Aarhusgade 76 A, 3. sal, tv., Kbh.: (Sion og Davids sogne) >> Jean Petersen, f. 15-03-1882 i Kbh., gift, husfar, chauffør Martha Elisabeth Petersen, f. 26-12-1899 i Kbh., husmor Svend Petersen, f. 25-07-1922 i Kbh., søn Kilde: FT-opslag 807. sa.dk - ao/billedviser?bsid=11901#762989 FT-1930 - 05. nov.: Aarhusgade 76 A, 3. sal, baghuset, Kbh.: (Sion og Davids sogne) >> Jean Petersen, f. 15-03-1882 i Kbh., gift, husfar, detailhandler, gift 10-12-1921 (læs: gift med Ellen Nicoline Olivia Eyrich, f. 22-07-1888 i Kbh. og død 21-11-1930) Martha Elisabeth Petersen, f. 26-12-1899 i Kbh., husmor Svend Petersen, f. 25-07-1922 i Kbh., søn Kilde: FT-opslag 700. FT1930_00474_00119.