Correll_Dohlmann

Cecilie Christiane Caroline KrøyerAge: 47 years18111858

Name
Cecilie Christiane Caroline Krøyer
Birth May 18, 1811 27 27
Alias
Cecilie Christiane Caroline Krøyer f. Krøyer

Hjemmedøbt about May 19, 1811 (Age 1 day)
Christening June 21, 1811 (Age 34 days)
Birth of a brotherJochum Krøyer
September 29, 1813 (Age 2 years)
Death of a brotherJochum Krøyer
September 29, 1813 (Age 2 years)
Burial of a brotherJochum Krøyer
October 1, 1813 (Age 2 years)
MarriageHans Valentin KrøyerView this family
April 24, 1830 (Age 18 years)
Birth of a daughter
#1
Johanne Krøyer
about 1831 (Age 19 years)
Birth of a son
#2
Johan Christian Frederik Krøyer
September 23, 1832 (Age 21 years)
Christening of a sonJohan Christian Frederik Krøyer
November 4, 1832 (Age 21 years)
Birth of a daughter
#3
Caroline Kirstine Krøyer
April 23, 1835 (Age 23 years)
Christening of a daughterCaroline Kirstine Krøyer
July 5, 1835 (Age 24 years)
Birth of a daughter
#4
Juliane Sophie Krøyer
December 26, 1837 (Age 26 years)
Christening of a daughterJuliane Sophie Krøyer
June 4, 1838 (Age 27 years)
Marriage of a parentNiels HendriksenAne Christine Gotliebine GiessingView this family
April 12, 1839 (Age 27 years)
Death of a motherAne Christine Gotliebine Giessing
after 1840 (Age 28 years)

Birth of a daughter
#5
Ane Kirstine Krøyer
December 5, 1848 (Age 37 years)
Christening of a daughterAne Kirstine Krøyer
March 18, 1849 (Age 37 years)
Death November 5, 1858 (Age 47 years)
Burial November 11, 1858 (6 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: September 24, 1808Allerslev kirke, Voldborg herred
3 years
herself
2 years
younger brother
Jochum Krøyer
Birth: September 29, 1813 30 29Roskilde Skt. Jørgensbjerg sogn
Death: September 29, 1813Roskilde Skt. Jørgensbjerg sogn
-5 years
elder sister
Father’s family with Ane Marie Svendsdatter - View this family
father
step-mother
Divorce: 1807
8 months
half-brother
Niels Krøyer
Birth: September 15, 1807 24Roskilde Skt. Jørgensbjerg
Death: January 9, 1808Roskilde Skt. Jørgensbjerg
Mother’s family with Niels Hendriksen - View this family
step-father
mother
Marriage: April 12, 1839Roskilde Domkirke
Family with Hans Valentin Krøyer - View this family
husband
herself
Marriage: April 24, 1830Roskilde Domkirke
20 months
daughter
21 months
son
3 years
daughter
3 years
daughter
11 years
daughter

Shared note
Cecilie Christiane Caroline Krøyer alias Cecilie Christiane Caroline Krøyer f. Krøyer Født: 18-05-1811 i Roskilde Skt. Jørgensbjerg sogn og hjemmedøbt. Fremstillet 21-06-1811 i Roskilde Skt. Jørgensbjerg kirke. Datter af væver, fabriqueur (fabrikant) på St. Jørgensbjerg, Niels Krøyer og hustru Christine Gotliebine Giessing. Moderen introduceret samme dag. Kilde: KB-opslag 45, højre spalte. Roskilde Skt. Jørgensbjerg-Roskilde Skt. Ib. År 1802-1815. KB_272_1a_006_K02-22-A. Gift 24-04-1830: Hans Valentin Krøyer, ungkarl og linnedvæversvend, 24 år gl., gifter sig 24-04-1830 i Roskilde Domkirke med Cecilie Christiane Caroline Krøyer, pige på 19 år. Begge af Roskilde. Forlovere: Niels Krøyer. Schjellerup, snedker. Anmeldt til ægteskab 01-02-1830 og indført til ægteskabstillysning fra prædikestolen 1.g. den 07-02-1830. Kilder: KB-opslag 172, nr. 3. side 194. Roskilde Domkirkes sogn. Sømme herred, Roskilde amt. År 1825-1833. KB_270_2_002_K06-25-A. KB-opslag 80. Roskilde Domkirke. År 1798-1814. KB_270_1_008_K02-40-A. Død 05-11-1858: Cecilie Caroline Krøyer dør 05-11-1858 i Roskilde Skt. Jørgensbjerg sogn, 47 år gl. og bliver begravet 11-11-1858 på Roskilde Skt. Jørgensbjerg kirkegård. Væver Krøyers hustru af Hedegaarden. Dødsårsag: Vattersot. Kilde: KB-opslag 219, nr. 23. Roskilde Skt. Jørgensbjerg sogn. Sømme h. Roskilde a. År 1847-1867. KB_272_2_003_K08-22-A. Folketællinger: FT-1834: Roskilde, Sømme, Roskilde Købstad, Udenfor Røde Port, Nyevang, No 249, een Familie, 379, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C7570: Hans Krøier, 27, Gift, Væver >> Caroline Krøier, 23, Gift, hans Kone Johanne Krøier, 2, Ugift, deres Datter Inger Krøier, 23, Ugift, deltager i Vævning (læs: husfaderens søster) Morten Andersen, 25, Ugift, Væversvend Jørgen Pedersen, 16, Ugift, Væverdreng Sophie Neumann, 14, Ugift, Tjenestepige FT-1850: Roskilde, Sømme, Sankt Jørgensbjerg, Hedegaarden, huus, 198, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1850, C5034: Hans Krøger, 44, Gift, huusmand og wæver, Roskilde >> Christiane Caroline Krøger, 39, Gift, hans kone, Her i sognet Johan Christian Krøger, 18, Ugift, deres barn, Roskilde, f. 23-09-1832 Juliane Sophie Krøger, 12, Ugift, do, Do, f. 26-12-1837 Ane Kirstine Krøger, 2, Ugift, do, Her i sognet, f. 05-12-1848 Andreas Theodor, 8, Ugift, plejebarn, Kjøbenhavn