Correll_Dohlmann

Gertrud Kirstine ThorsdatterAge: 65 years17731839

Name
Gertrud Kirstine Thorsdatter
Birth about February 1773

Alias
Giertrud Kirstine Thorsdatter og Giertrud Kirstine Nielsdatter

EngagementJohan Christian KrøyerView this family
August 20, 1794 (Age 21 years)

MarriageJohan Christian KrøyerView this family
October 24, 1794 (Age 21 years)
Birth of a son
#1
Anders Krøyer
November 17, 1794 (Age 21 years)
Christening of a sonAnders Krøyer
November 22, 1794 (Age 21 years)
Birth of a daughter
#2
Else Krøyer
January 27, 1798 (Age 24 years)
Christening of a daughterElse Krøyer
February 4, 1798 (Age 25 years)
Birth of a son
#3
Herman Krøyer
February 28, 1800 (Age 27 years)
Christening of a sonHerman Krøyer
March 2, 1800 (Age 27 years)
Birth of a daughter
#4
Inger Elisabeth Krøyer
October 28, 1802 (Age 29 years)
Christening of a daughterInger Elisabeth Krøyer
November 21, 1802 (Age 29 years)
Birth of a son
#5
Hans Vallentin Krøyer
February 4, 1805 (Age 32 years)
Christening of a sonHans Vallentin Krøyer
March 14, 1805 (Age 32 years)
Death of a daughterInger Elisabeth Krøyer
April 20, 1805 (Age 32 years)
Burial of a daughterInger Elisabeth Krøyer
April 25, 1805 (Age 32 years)
Death of a sonHans Vallentin Krøyer
April 26, 1805 (Age 32 years)
Burial of a sonHans Vallentin Krøyer
May 1, 1805 (Age 32 years)
Birth of a son
#6
Hans Valentin Krøyer
June 20, 1806 (Age 33 years)
Christening of a sonHans Valentin Krøyer
July 11, 1806 (Age 33 years)
Birth of a son
#7
Thor Nielsen Krøyer
November 3, 1809 (Age 36 years)
Christening of a sonThor Nielsen Krøyer
November 12, 1809 (Age 36 years)
Birth of a daughter
#8
Inger Elisabeth Krøyer
January 17, 1812 (Age 38 years)
Christening of a daughterInger Elisabeth Krøyer
February 14, 1812 (Age 39 years)
Marriage of a childAnders KrøyerKaren LarsdatterView this family
November 25, 1820 (Age 47 years)
Marriage of a childHerman KrøyerMette Marie SørensdatterView this family
June 9, 1826 (Age 53 years)
Death of a husbandJohan Christian Krøyer
April 3, 1827 (Age 54 years)
Burial of a husbandJohan Christian Krøyer
April 8, 1827 (Age 54 years)
Marriage of a childHans Valentin KrøyerCecilie Christiane Caroline KrøyerView this family
April 24, 1830 (Age 57 years)
Marriage of a childThor Nielsen KrøyerSusanne RasmusdatterView this family
December 11, 1831 (Age 58 years)
Death January 14, 1839 (Age 65 years)
Burial January 20, 1839 (6 days after death)
Family with Johan Christian Krøyer - View this family
husband
herself
Marriage: October 24, 1794Roskilde Skt. Jørgensbjerg kirke
1 month
son
3 years
daughter
2 years
son
3 years
daughter
Inger Elisabeth Krøyer
Birth: October 28, 1802 38 29Roskilde Vor Frue sogn
Death: April 20, 1805Roskilde Skt. Jørgenbjerg sogn
2 years
son
16 months
son
3 years
son
Thor Nielsen Krøyer
Birth: November 3, 1809 45 36Hedegården, Roskilde Skt. Jørgensbjerg sogn
Death: January 21, 1886Sankt Jørgensbjerg sogn
2 years
daughter

Shared note
Gertrud Kirstine Thorsdatter alias Gertrud Kirstine Thorsdatter, Giertrud Kirstine Nielsdatter og Gertrud Kirstine Krøyer Født: ca. feb. 1773 Trolovet 20-08-1794: Johan Christian Krøyer, væversvend, gifter sig 24-10-1794 i Roskilde Skt. Jørgensbjerg kirke med Giertrud Kirstine Thorsdatter: "Da ungkarl og væversvend Johan Christian Krøyer agter at indlade sig i ægteskab med pigen Giertrud Kirstine Thorsdatter, begge af Sct. Jørgensbjerg og der til den ende er forevist tilbørlig rigtighed, så indestår vi undertegnede sin forløftningsmand (forlovelsesmand) at intet i nogen måde er dette deres gudelige forehavende hinderligt, intet lov eller ritual modstridigt, det vi egenhændigt bekræfte. Sct. Jørgensbjerg 20de Aug. 1794. Underskrevet: Hans Krøyer." (læs: Brudgommens bror) Gift 24-10-1794: "Foranmeldte trolovelse gik for sig på __ hvor pigen til tjente den 22de Aug. 1794. Efter aflysning fra prædikestolen .. blev vielsen fuldbyrdet den 24de Okt 1794." Kilde: KB-opslag 50. Roskilde Skt. Ib og Skt. Jørgensbjerg. År 1777-1802. KB_272_1a_005_K02-23-A. Død 14-01-1839: Gertrud Kirstine Krøyer dør 14-01-1839 i Tune sogn, 65 år gl. og bliver begravet 20-01-1839 fra Tune kirke. Væver Johan Christian Krøyer's enke af Roskilde. Kilde: KB-opslag 195, nr. 1. side 232. Tune s. Tune h. Roskilde a. År 1831-1861. KB_295_2_002_K07-27-A Folketællinger: FT-1801: Roskilde, Sømme, Sankt Jørgensbjerg, St. Jørgensbjerg by, 68, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B7479: Johan Krojer, 39, Gift, Husbonde, Væver >> Giertrud Nielsdatter, 27, Gift, Hans hustru Anders, 6, Ugift, Hans søn, f. 17-11-1794 Else, 3, Ugift, Hans datter, f. 27-01-1798 Herman, 1, Ugift, Hans søn, f. 28-02-1800 Anders Pedersen, 21, Ugift, Væverdreng Jacob Caspersen, 17, Ugift, Dreng Just Caspersen, 18, Ugift, Dreng Dorthe Lund, 14, Ugift, Tjenestepige FT-1834: Roskilde, Tune, Tune, Thune, et Huus, 26, Kilde: FT-1834, B4812: Hermann Krøier, 35, Gift, Væver Marie, 33, Gift, Væverske hans Kone Johanne Krøier, 7, Ugift, deres Børn Caroline Kirstine Krøier, 1, Ugift, deres Børn >> Kirstine Krøier, 60, Enke(mand), forsørges af Sønnen Lisabeth Niels Datter, 15, Ugift, Tjenestepige