Correll_Dohlmann

Berthine Nicoline KrøyerAge: 37 years18251863

Name
Berthine Nicoline Krøyer
Birth March 19, 1825 44 30
Alias
Berthine Nicoline Kinch f. Kroyer

Christening June 8, 1825 (Age 2 months)
Birth of a brotherCarl Frederik Krøyer
July 4, 1827 (Age 2 years)
Christening of a brotherCarl Frederik Krøyer
November 12, 1827 (Age 2 years)
Death of a fatherCarl Frederik Krøyer
September 20, 1836 (Age 11 years)
MarriageJacob Frederik KinchView this family
May 11, 1850 (Age 25 years)
Birth of a son
#1
Otto Peter Kinch
April 18, 1851 (Age 26 years)
Christening of a sonOtto Peter Kinch
June 11, 1851 (Age 26 years)
Death of a maternal grandmotherAna Catharina Høxbroe
February 4, 1852 (Age 26 years)
Birth of a son
#2
Karl Frederik Kinch
March 15, 1853 (Age 27 years)
Christening of a sonKarl Frederik Kinch
May 28, 1853 (Age 28 years)
Birth of a son
#3
Frederik Jakobsen Kinch
February 7, 1855 (Age 29 years)
Christening of a sonFrederik Jakobsen Kinch
April 22, 1855 (Age 30 years)
Birth of a daughter
#4
Anna Beate Kinch
May 18, 1857 (Age 32 years)
Christening of a daughterAnna Beate Kinch
July 5, 1857 (Age 32 years)
Birth of a son
#5
Valdemar Jakobsen Kinch
April 13, 1859 (Age 34 years)
Death of a sonValdemar Jakobsen Kinch
June 24, 1860 (Age 35 years)
Birth of a son
#6
Valdemar Jakobsen Kinch
February 18, 1861 (Age 35 years)
Christening of a sonValdemar Jakobsen Kinch
May 18, 1861 (Age 36 years)
Birth of a son
#7
Bent Jakobsen Kinch
January 16, 1863 (Age 37 years)
Death January 18, 1863 (Age 37 years)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: August 25, 1820Nustrup kirke
3 years
elder brother
2 years
herself
2 years
younger brother
Family with Jacob Frederik Kinch - View this family
husband
herself
Marriage: May 11, 1850Ribe domkirke
11 months
son
23 months
son
23 months
son
2 years
daughter
23 months
son
22 months
son
23 months
son

Shared note
Berthine Nicoline Krøyer alias Berthine Nicoline Kinch f. Kroyer Født: 19-03-1825 Fole (Fohl) præstegård, Fole sogn, Frøs herred - datter af pastor (Carl Frederik) Krøyer og hustru Anne Beathe Gjørtz. Kilde: KB-opslag 20, nr. 80. Fole s. Frøs h. Haderslev a. År 1814-1829. KB_Aa006_A_003_K01-21-A. Gift 11-05-1850: Ungkarl Jacob Frederik Kinch (f. 23-05-1817 i Vordingborg, vac. 17-07-1817 af Heÿde) adjunkt, cand. philologiae ved Ribe katedralskole, gifter sig 11-05-1850 i Ribe domkirke med jomfru Berthine Nicoline Kroyer (f. 19-03-1825 i Fohl præstegård, vac. 16-09-1825) boende hjemme hos moderen, præsteenkemadam Anna Kroyer i Ribe. Kilde: KB-opslag 92, nr. 4, side 212. Ribe domsogn. År 1844-1852. KB_C589_A_016_K04-01-A. Død 18-01-1863: Berthine Nicoline Kinch f. Kroyer (f. i Fohl præstegård, datter af afdøde sognepræst Kroyer i Fohl) dør 18-01-1863 i Ribe domsogn, 37 år gl. og bliver begravet 23-01-1863 fra Ribe domkirke. Dødsårsag: Brystbetændelse. Overlærer Kinchs hustru i Ribe. Anm.: Den 23-01-1863 blev den for tidligt fødte søn Bent Jakobsen Kinch (født 16-01-1863; død 19-01-1863) begravet sammen med sin mor. KB-opslag 207. Fol. 241, nr. 2. Kilde: KB-opslag 231, nr. 1. Ribe domsogn. År 1853-1866. KB_C589_A_017_K08-22-A. 7 børn i ægteskabet. Folketællinger: FT-1840: Ribe, Ribe Købstad, Grydergade (231), 303, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C4941: Ane Kröyer født ??, 44, Enke, Præsteenke, Pension Baltarsine Kröyer, 19, Ugift, Hendes Børn >> Bentine Kröyer, 15, Ugift, Hendes Børn Adolph Kröyer, 14, Ugift, Hendes Børn Poul Kröyer, 13, Ugift, Hendes Børn Edwart Wulff, 16, Ugift, Logerende, Disciple i den Lærde Skole Johannes Holm, 16, Ugift, Logerende, Disciple i den Lærde Skole Christian Heiberg, 14, Ugift, Logerende, Disciple i den Lærde Skole Karen Andersen, 30, Ugift, Tjenestepige FT-1860: Ribe, Ribe Købstad 1ste Kvarter, Hundegade 94 b, 124, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, D5502: Anna Beate Krøyer, 65, Enke, Præsteenke, Grimstrup >> Berthine Kinch, 35, Gift, Overlærer Kinchs Kone, Fohl Otto Peter Kinch, 9, Ugift, deres Børn, Ribe Carl Frederik Kinch, 7, Ugift, deres Børn, Ribe Fredr. Jacobsen Kinch, 5, Ugift, deres Børn, Ribe Anna Beate Kinch, 3, Ugift, deres Børn, Ribe Valdemar Jacobsen Kinch, 1, Ugift, deres Børn, Ribe Cecilia Holm, 20, Ugift, Tjenestepige, Kastrup Ane Margr. Hemmet??, 17, Ugift, Tjenestepige, Ribe Ludv. Theod. Krøyer, 50, Ugift, Sproglærer, Kjøbenhavn