Correll_Dohlmann

Johanne Marie BoiesdatterAge: 8 years17851794

Name
Johanne Marie Boiesdatter
Birth about April 11, 1785 31
Alias
Johane Bøyesdatter og Johana Bøÿesdatter

Christening April 15, 1785 (Age 4 days)
Death of a fatherLars Hans Boie
July 1786 (Age 14 months)
Marriage of a parentJørgen CorellAne Cathrine JespersdatterView this family
July 13, 1787 (Age 2 years)
Birth of a half-brotherLars Bøie Corell
August 12, 1787 (Age 2 years)
Christening of a half-brotherLars Bøie Corell
August 22, 1787 (Age 2 years)
Death of a half-brotherLars Bøie Corell
October 1787 (Age 2 years)
Burial of a half-brotherLars Bøie Corell
October 24, 1787 (Age 2 years)
Birth of a half-brotherLorentz Boie Corell
August 1789 (Age 4 years)
Christening of a half-brotherLorentz Boie Corell
September 28, 1789 (Age 4 years)
Birth of a half-brotherJesper Pedersen Corell
about November 1791 (Age 6 years)
Christening of a half-brotherJesper Pedersen Corell
December 23, 1791 (Age 6 years)
Birth of a half-brotherLars Hansen Corell
January 5, 1794 (Age 8 years)
Christening of a half-brotherLars Hansen Corell
January 10, 1794 (Age 8 years)
Death about April 10, 1794 (Age 8 years)
Burial April 14, 1794 (4 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: 1781
21 months
elder sister
3 years
herself
Johanne Marie Boiesdatter
Birth: about April 11, 1785 31Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: about April 10, 1794Løvegade, Slagelse
Mother’s family with Jørgen Corell - View this family
step-father
mother
Marriage: July 13, 1787Slagelse Sankt Mikkels kirke
2 years
half-brother
-2 years
half-brother
Lars Bøie Corell
Birth: August 12, 1787 23 33Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: October 1787Slagelse Sankt Mikkels sogn
4 years
half-brother
2 years
half-brother
3 years
half-sister

Shared note
ID 56-2: Johanne Marie Boiesdatter alias Johane Bøyesdatter og Johana Bøÿesdatter Født: ca. 11-04-1785 i Slagelse Skt. Mikkels sogn. "Lauritz Hans Boie Regimentssadelmager og (ID 113) hustru Cathrine Jespersdatter, lod deres ægte datter døbe fredagen den 15-04-1785 i Slagelse Skt. Mikkel kirke, Sj. Regimentkvartermester Plums kone bar det. Jomfru Lise _ gik for. Moderen holdt kirkegang den 13-05-1785." Kilde: KB-opslag 116, nr. 9. Slagelse Skt. Mikkel. E.M. År 1756-1814. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=205774#205774,39055092 Død april 1794: Johanne Marie Boiesdatter, f. 04-04-1785, dør ca. 10-04-1794 på Løvegade, Slagelse Skt. Mikkels sogn, 8½ år gl., og bliver begravet 14-04-1794 på Slagelse Skt. Mikkel kirkegård - steddatter af Jørgen Corel. "Jørgen Corel, sadelmagersvend på Løvegade, lod sin afdøde datter Johanne Marie 8½ aar gl. begrave paa Skt. Michels kirkegaard den 14 April (1794)". Kilde: KB-opslag 297, nr. 16. Slagelse Skt. Mikkel. E.M. År 1756-1814. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=205774#205774,39055273 Note: Løvegade i Slagelse by er opkaldt efter Løve Herred. Folketællinger: I FT-1787 bor Ane Cathrine Jespersdatter, enke efter Lauritz Hans Boie, på Rosengade 163, Slagelse Købstad: ID 113: Anders Jespers.... alias Ane Cathrine Jespersdatter på 34 år, sadelmagerenke ID 56-1: Ane Bøyesdatter - alias Anna Kirstine Boiesdatter på 5 år, hendes datter >> ID 56-2: Johane Bøyesdatter - alias Johanne Marie Boiesdatter på 3 år, hendes Datter ID 112: Jørgen Koreel alias Jørgen Corell på 24 år, Ugift, Tjener, Sadelmagersvend Karen Jakobsdatter på 24 år, Ugift, Tjener, Kokkepiige Kilde: ddd.dda.dk FT-1787, C6787, L-nr. 1337. FT-1787 Rosengade 163, matr. 207, Slagelse Købstad: ID 113: Ane Jespersdatter, sadelmagerenke på 34 år ID 56-1: Ane Bøÿesdatter, hendes datter på 5 år >> ID 56-2: Johana Bøÿesdatter, hendes datter på 3 år ID 112: Jørgen Koreel på 24 år, sadelmagersvend Karen Jakobsdatter på 24 år, kokkepige Kilde: FT-opslag 52, Slagelse Købstad FT1787_01704_00853. ----------------------------------------------------------------------------- ID 56-2: Johanne Marie Boiesdatter er halvsøster til (ID 56) Lorentz Boie Corell (der er Lise-Lone's 2 x tipoldefar) -----------------------------------------------------------------------------