Correll_Dohlmann

Lars Bøie CorellAge: 50 days17871787

Name
Lars Bøie Corell
Birth August 12, 1787 23 33
Alias
Lars Bøÿe Corell

Christening August 22, 1787 (Age 10 days)
Death October 1787 (Age 50 days)
Burial October 24, 1787 (Age 2 months)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: July 13, 1787Slagelse Sankt Mikkels kirke
2 years
younger brother
-2 years
himself
Lars Bøie Corell
Birth: August 12, 1787 23 33Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: October 1787Slagelse Sankt Mikkels sogn
4 years
younger brother
2 years
younger brother
3 years
younger sister
Father’s family with Dorothea Catrine Wegner - View this family
father
step-mother
Marriage: April 21, 1809Slagelse Sankt Mikkels kirke
Mother’s family with Lars Hans Boie - View this family
step-father
mother
Marriage: 1781
21 months
half-sister
3 years
half-sister
Johanne Marie Boiesdatter
Birth: about April 11, 1785 31Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: about April 10, 1794Løvegade, Slagelse

Shared note
ID 56-3: Lars Bøie Corell alias Lars Bøÿe Corell Født: ca. 12-08-1787 i Slagelse Skt. Mikkels sogn og døbt onsdagen den 22-08-1787 i Slagelse Skt. Mikkels kirke: "Lars Bøÿe: Jørgen Corell, rytter escadronsadelmager og (ID 113) kone Cathrine Jespersdatter, lod deres ægte søn døbe 22-08-1787. Moderen holdt kirkegang den 21-09-1787." Kilde: KB-opslag 126, nr. 2. Slagelse Sankt Mikkels sogn. E.M. År 1756-1848. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=205774#205774,39055102 Død oktober 1787: Lars Boie Corell dør i oktober 1787 i Slagelse. "Jørgen Corell escadronsadelmager lod sin liden søn Lars Bøÿe, 8½ uge gl. begrave den 24-10-1787 ud i Garnisonens jorde på Slagelse Skt. Mikkels kirkegård." Kilde: KB-opslag 286, nr. 36 Slagelse Sankt Mikkels sogn. E.M. 1756-1848 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156311#156311,26188479 ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------ ID 56-3: Lars Boie Corell er bror til (ID 56) Lorentz Boie Corell (der er Lise-Lone's 2 x tipoldefar) ------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------