Correll_Dohlmann

Anna Beata MøllerAge: 69 years17411810

Name
Anna Beata Møller
Birth about 1741

Alias
Anna Beata Høxbroe f. Møller

MarriagePeder HøxbroeView this family
February 4, 1761 (Age 20 years)
Birth of a daughter
#1
Ana Catharina Høxbroe
September 21, 1765 (Age 24 years)
Marriage of a childBalthasar GiørtzAna Catharina HøxbroeView this family
July 16, 1788 (Age 47 years)
Death of a husbandPeder Høxbroe
about November 20, 1803 (Age 62 years)
Burial of a husbandPeder Høxbroe
November 24, 1803 (Age 62 years)
Death about April 18, 1810 (Age 69 years)
Burial April 21, 1810 (3 days after death)
Shared note
Anna Beata Møller alias Anna Beathe Møller og Anna Beata Høxbroe f. Møller Født: ca. 1741 - datter af Hans Andersen Møller og Else Kirstine Lemming. Gift 04-02-1761: Sr. Peder Hanssen (Hansen) Høxbroe, købmand i Kolding (f. ca. 1730) og jomfru Anna Beata Møller (Anna Beate Møller) i Kolding købsted (f. ca. 1741) gifter sig 04-02-1761 i Kolding Sct. Nikolaj kirke. Forlovere: Rådmand Hans Michel Danielsen og Hr. ? forvalter Hans Andersen Møller. Kilde: KB-opslag 43. Kolding Sct. Nikolaj s. Brusk h. Vejle a. År 1751-1815. KB_C469_A_003_K01-43-A. Død ca. 18-04-1810: Anna Beate Høxbroe af Nustrup præstegård, Nustrup sogn dør ca. 18-04-1810 i Nustrup sogn, 69 år gl. og bliver begravet 21-04-1810 på Nustrup kirkegård. Kilde: KB-opslag 223, side 259. Nustrup s. Gram h. Haderslev a. År 1786-1814. KB_Aa012_A_002_K04-44-A. Note: Peter Høxbroe, handelsmand i Kolding, umyndiggjørt i 1763 formedelst drukkenskab m.m. (ægtefælle: Anna Beate Møller). Peder Høxbro, umyndiggjort i 1801. Levede endnu i 1801. Folketællinger og bosteder: Kolding Købstad: Høxbro, Peder, købmand >> gift med Anna Beate Møller Børn: Hans, f. 17-10-1764 i Kolding (læs: Hans Høxbroe død 20-12-1828 i Rødding sogn) Anna Katrine, f. 21-09-1765 i Kolding (læs: Anne Cathrine Giørtz f. Høxbroe død 04-02-1852 i Ribe) Else Kristine, døbt 22-12-1767, begravet 14-05-1770 Else Kristine, døbt 15-04-1775, død 19-04-1784 Anders Michael, f. 09-03-1777, begravet 14-09-1778 Kilde: DDD Nygaards sedler FT-1787: Vejle, Brusk, Kolding Købstad, Colding Kiøbsted, Øster Gaden No. 235, , Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, C1891: >> Anne Beatha Høxbroe, 46, Gift, Huusmoder, Kiøbmand Anne Chatharine Høxbroe, 21, Ugift, Hendes Datter, - Sidsel Chatrine Møller, 44, Ugift, Søster Elisabeth Chatrine Ingversen, 18, Ugift, Logerende, Skole Dicipler Hans Bruun, 16, Ugift, Søster Søn, Skole Dicipler Hans Reesen Steenstrup, 16, Ugift, Logerende, Skole Dicipler Poul Steenstrup, 14, Ugift, Logerende, Skole Dicipler Hans Arent Steenstrup, 15, Ugift, Logerende, Skole Dicipler Bertel Wind, 28, Ugift, Tieneste Folk, Kiøbmands Karl Nicolai Høxbroe, 13, Ugift, Tieneste Folk, [Kiøbmands] Dreng Niels Pedersen, 28, Ugift, Tieneste Folk, Avls Karl Johan Just, 22, Ugift, Tieneste Folk, Gaard Karl Marie Hans Dater, 22, Ugift, Tieneste Folk, Tieneste Piger Kirsten Sørens Dater, 34, Ugift, Tieneste Folk, Tieneste Piger Ægtefællen i Nyborg i 1787: FT-1787: Svendborg, Vindinge, Nyborg Købstad, Kongegade, 15, 173, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, B4265: Katrine Andrea, 41, Enkemand, husmoder, vognmand Hans Jostesen, 34, Ugift, tjenestefolk Maria Hansdatter, 36, Ugift, tjenestefolk >> Peder Høxbroe, 56, Gift, logerende, førhen købmand, gift i Kolding Ludvig Distel, 33, Gift, indquerteret mand, musqueter Inger Distel, 34, Gift, indquerteret kone Friderik Ryssel, 24, Ugift, indquerteret, musqueter Johan Jordan, 23, Ugift, indquerteret, musqueter