Correll_Dohlmann

Thomas Madsen Klode1762

Name
Thomas Madsen Klode
Birth about 1762
Alias
Thomas Klode

EngagementMaren JørgensdatterView this family
October 22, 1794 (Age 32 years)
MarriageMaren JørgensdatterView this family
November 19, 1794 (Age 32 years)
Birth of a daughter
#1
Massen Klode
July 10, 1796 (Age 34 years)
Occupation
Parykmagermester og laugsmester i Ålborg

Christening of a daughterMassen Klode
August 21, 1796 (Age 34 years)
Marriage of a childClaus GreenMassen KlodeView this family
May 13, 1821 (Age 59 years)
Death of a daughterMassen Klode
October 15, 1848 (Age 86 years)
Burial of a daughterMassen Klode
October 19, 1848 (Age 86 years)
Death

Shared note
Thomas Madsen Klode alias Thomas Klode Født: ca. 1762 i Ålborg Gift 19-11-1794: Trolovet 22-10-1794. Ungkarl Tomas Klode, parykmager og Maren Jørgensdatter, sypige. Copuleret 19-11-1794 i Ålborg Budolfi kirke. Kilder: KB-opslag 300. Ålborg Budolfi sogn. År 1738-1800. KB_C150_A_005_K06-03-A. KB-opslag 96. Ålborg Budolfi sogn. År 1765-1802. KB_C150_A_006_K02-38-A. Erhverv: Parykmagermester og laugsmester i Ålborg Thomas Madsen Klode, f. i Ålborg Den 17-10-1794 bliver Thomas Madsen Klode optaget i parykmagerlavet i Ålborg. Kilde: DDD Nygaards sedler - Den gule protokoli Rigsarkivets 2. afd. Den 26-09-1796 tager Thomas Madsen Klode borgerskab i Ålborg som parykmager ifølge kgl. bevilling af 14-10-1794. Kilde: DDD Nygaards sedler - Borgerskabsprotokol Folketælling: FT-1801: Aalborg, Fleskum, Aalborg Købstad, Urbans Gade Nordre Side, , 6. 32 Familie, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1801, B6100: >> Thomas Klode, 38, Gift, Hosbonde, Laugs??mester, f. ca. 1762 Maren Jørgensdatter, 38, Gift, hans Kone, f. ca. 1762 Matzan Klode, 5, Ugift, deres Datter Ide Haug Enke Efter Kiøbmand Kirchmand, 75, Enke, Logerende, Lever af Almisse