Correll_Dohlmann

Søren Christensen AagaardAge: 83 years17611844

Name
Søren Christensen Aagaard
Birth 1761
Alias
Søren Aagaard

Christening March 8, 1761
MarriageSophie Dorethea NorsView this family
April 29, 1784 (Age 23 years)
Birth of a son
#1
Christen Aagaard
about 1784 (Age 23 years)
Occupation
Forpagter af Kirketerp præstegård fra 1784

Christening of a sonChristen Aagaard
July 18, 1784 (Age 23 years)
Death of a wifeSophie Dorethea Nors
about November 1, 1788 (Age 27 years)
Burial of a wifeSophie Dorethea Nors
November 6, 1788 (Age 27 years)
Marriage of a childChristen AagaardAnne Kirstine GreenView this family
October 18, 1811 (Age 50 years)
Death May 31, 1844 (Age 83 years)
Burial June 9, 1844 (9 days after death)
Family with Sophie Dorethea Nors - View this family
himself
wife
Marriage: April 29, 1784Aagaard, Giver sogn
8 months
son

Shared note
Søren Christensen Aagaard alias Søren Aagaard Født: 1761 i Katbyhuse, Giver sogn, døbt Dom Judica = 5. søndag i fasten = 08-03-1761 i Giver kirke - søn af Christen Smed (læs: Christen Jensen, f. 1739 i Aagaard, Giver sogn; død 18-03-1798 sst) og hustru (Mette Jensdatter, f. 1728 i Katbygaard, Giver sogn; død 13-05-1808 i Aagaard, Giver sogn). Forældrene gift 11-02-1759 i Giver kirke. Kilde: KB-opslag 187. Giver s. Års h., Ålborg a. År 1701-1779. KB_C192_C_001_K04-12-A. Erhverv: Forpagter af Kirketerp præstegård fra 1784. Søren Ågård af Viborg stift d. 10-04-1784 fik han og Sofie (Dorotea) Nors "vielsesbrev af uvedkommende præst". Brevet er ikke indført, kun antydet. Kilde: DDD Nygaards sedler - Jydsk Reg. 44.61, nr. 119 Gift 1.g. 29-04-1784: Søren Christensen (Aagaard) og Sophie Nors bliver viet 29-04-1784 i Aagaard, Giver sogn "uden foregående trolovelse og lysning". Kilde: KB-opslag 70. Giver sogn, Års h., Ålborg a. År 1780-1812. KB_C192_C_002_K02-15-A. Skifteforretning nr. 1009 i Ålborg hus m.fl. amter: Ågård, Søren, forpagter i Kirketerp præstegård. Hans kone: Sofie Doretea Nors død ca. 01-11-1788. Børn: >> Kristen (Christen), i 5 år og Olie Marie, i 3 år. Der tillagdes sønnen: 170 rdlr. og datteren: 150 rdlr. Kilde: DDD Nygaards sedler - Skifteforretning nr. 1009 Gift 2.g. 06-06-1794: Forpagter Søren Aagaard, enkemand i præstegården, gifter sig 06-06-1794 i Veggerby kirke med Anne Kirstine Pedersdatter fra (?) Møller. Kilde: KB-opslag 86. Veggerby s., Hornum h., Ålborg a. År 1740-1811. KB_C168_A_001_K02-28-A Død 31-05-1844: Søren Aagaard, huslejer på Hedegaards mark, dør 31-05-1844 på Hedegaards mark, Bislev sogn, 90 år gl. (læs: 83 år gl.) og bliver begravet 09-06-1844 på Bislev kirkegård. Kilde: KB-opslag 129, nr. 2 nederst. Bislev s. Hornum h. Ålborg a. År 1835-1858. KB_C168_B_012_K05-14-A. Folketællinger og kirkebogsopslag: FT-1787: Aalborg, Hornum, Veggerby, Præstegaarden Kirketorp, , 76, (læs: Kirketerp) Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, A0684: >> Søren Aagaard, 25, Gift, hosbonde, forpagter Sophie Dorethea Aagaard, 22, Gift, madmoder Christen Sørensen Aagaard, 3, Ugift, deres barn Olie Marie Aagaard, 1, Ugift, deres barn samt deres tjenestefolk ... Veggerby sogns KB: >> Søren Christensen Aagaard, forpagter af Kirketerp præstegård Børn: Dødfødte tvillinger, begravet 03-04-1785 (KB-side 76). Kristen, døbt 11-07-1784. Olie Marie, døbt 27-09-1786 (KB-side 35). NB! Mangler: Mette Marie f. 01-11-1888. Begravet 11-11-1788 (KB-opslag 71) Sofie Doretea, døbt 23-19-1796 (KB-side 41) - (med hustruen Anne Kirstine Pedersdatter) NB! Mangler: Søren Peter Aagaard, f. ca. 1797 - (med hustruen Anne Kirstine Pedersdatter) Kilde: DDD Nygaards sedler FT-1834: Aalborg, Hornum, Bislev, Hedegaard Bye, Et huus, 56, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C3425: >> Søren Christensen Aagaard, 74, Gift, Almisse Lem Ane Kirstine Pedersdatter, 61, Gift, Hans kone Søren Peter Aagaard, 36, Gift, Inderste Murer Else Nielsdatter, 32, Gift, Hans kone