Correll_Dohlmann

Sophie Dorethea NorsAge: 23 years17651788

Name
Sophie Dorethea Nors
Birth 1765
Alias
Sophie Dorethea Aagaard f. Nors

MarriageSøren Christensen AagaardView this family
April 29, 1784 (Age 19 years)
Birth of a son
#1
Christen Aagaard
about 1784 (Age 19 years)
Christening of a sonChristen Aagaard
July 18, 1784 (Age 19 years)
Death about November 1, 1788 (Age 23 years)
Burial November 6, 1788 (5 days after death)
Family with Søren Christensen Aagaard - View this family
husband
herself
Marriage: April 29, 1784Aagaard, Giver sogn
8 months
son

Shared note
Sophie Dorethea Nors alias Sophie Dorethea Aagaard f. Nors Født: 1765 i Kirketerp præstegård, Veggerby sogn, Ålborg amt og døbt 06-10-1765 i Veggerby kirke - datter af sognepræst Søren Nors og hustru Marie Sybille Clementin. Kilde: KB-opslag 23. Veggerby s., Hornum h., Ålborg a. Søren Ågård af Viborg stift d. 10-04-1784 fik han og Sofie (Dorotea) Nors "vielsesbrev af uvedkommende præst". Brevet er ikke indført, kun antydet. Kilde: DDD Nygaards sedler - Jydsk Reg. 44.61, nr. 119 Gift 29-04-1784: Søren Christensen og Sophie Nors bliver viet 29-04-1784 i Aagaard, Giver sogn "uden foregående trolovelse og lysning". Kilde: KB-opslag 70. Giver sogn, Års h., Ålborg a. År 1780-1812. KB_C192_C_002_K02-15-A. Død ca. 01-11-1788: Sophie Dorethea Aagaard f. Nors dør ca. 01-11-1788 (læs: efter at have født datteren Mette Marie Aagaard). Begravet 06-11-1788 på Veggerby kirkegård: Forpagteren (af Kirketerp præstegård) Søren Aagaards kone, madame Sophie Dorethea Aagaard (f. Nors), 23 år gl. Deres barn Mette Marie bliver begravet 11-11-1788, 11 dage gl. Kilde: KB-opslag 71, side 77. Veggerby s., Hornum h., Ålborg a. År 1740-1811. KB_C168_A_001_K02-13-A Folketælling og kirkebogsopslag: FT-1787: Aalborg, Hornum, Veggerby, Præstegaarden Kirketorp, , 76, (læs: Kirketerp) Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, A0684: Søren Aagaard, 25, Gift, hosbonde, forpagter >> Sophie Dorethea Aagaard, 22, Gift, madmoder Christen Sørensen Aagaard, 3, Ugift, deres barn Olie Marie Aagaard, 1, Ugift, deres barn samt deres tjenestefolk ... Skifteforretning nr. 1009 i Ålborg hus m.fl. amter: Ågård, Søren, forpagter i Kirketerp præstegård. >> Hans kone: Sofie Doretea Nors død ca. 01-11-1788. Børn: Kristen (Christen), i 5 år og Olie Marie, i 3 år. Der tillagdes sønnen: 170 rdlr. og datteren: 150 rdlr. Kilde: DDD Nygaards sedler - Skifteforretning nr. 1009 Veggerby sogns KB: Søren Christensen Aagaard, forpagter af Kirketerp præstegård Børn: Dødfødte tvillinger, begravet 03-04-1785 (KB-side 76). Kristen, døbt 11-07-1784. Olie Marie, døbt 27-09-1786 (KB-side 35). NB! Mangler at nævne: Mette Marie f. 01-11-1888. Begravet 11-11-1788 (KB-opslag 71) Sofie Doretea, døbt 23-19-1796 (KB-side 41) - (med hustruen Anne Kirstine Pedersdatter) Kilde: DDD Nygaards sedler