Correll_Dohlmann

Søren Green Aagaard1822

Name
Søren Green Aagaard
Birth January 19, 1822 38 40
Alias
Søren Aagaard

Death of a motherAnne Kirstine Green
July 20, 1835 (Age 13 years)
Death of a paternal grandfatherSøren Christensen Aagaard
May 31, 1844 (Age 22 years)
Death of a fatherChristen Aagaard
January 4, 1855 (Age 32 years)
Death of a brotherEnoch Sophus Aagaard
January 7, 1892 (Age 69 years)
Burial of a brotherEnoch Sophus Aagaard
January 15, 1892 (Age 69 years)
Death of a sisterJensine Aagaard
November 13, 1895 (Age 73 years)
Burial of a sisterJensine Aagaard
November 20, 1895 (Age 73 years)
Death of a brotherAnders Christian Emanuel Engelhardt Aagaard
February 6, 1897 (Age 75 years)
Burial of a brotherAnders Christian Emanuel Engelhardt Aagaard
February 12, 1897 (Age 75 years)
Christening January 27, 1922 (Age 100 years)
Occupation
Urmagerlærling i Kbh. i 1840

Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: October 18, 1811Ålborg Budolfi kirke
10 months
elder brother
Enoch Sophus Aagaard
Birth: August 13, 1812 28 30Ålborg Budolfi sogn
Death: January 7, 1892Frederiksberg Alle 37, Frbg.
20 months
elder sister
1 year
elder brother
3 years
elder brother
17 months
elder sister
18 months
elder sister
16 months
himself

Shared note
Søren Green Aagaard alias Søren Aagaard Født: 19-01-1822 i Randers Sankt Mortens sogn og døbt 27-01-1822 i Randers Sankt Mortens kirke. Søn af bogbinder Christen Aagaard og hustru Ane Kirstine Green. Kilde: KB-opslag 18, nr. 4. Randers Sankt Mortens s. Støvring h. År 1821-1827. KB_C290A_A_017_K01-17-A Erhverv: I 1840 - urmagerlærling i Kbh. Folketællinger: FT-1834: Randers, Støvring, Randers Købstad, Brødregade, No. 206, 2. Familie, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1834, C7120: Christen Aagaard, 50, Gift, Bogbinder Ane Grein, 53, Gift, hans Kone >> Søren Aagaard, 12, Ugift, hans Børn Jensine Aagaard, 14, Ugift, hans Børn Christine Aagaard, 13, Ugift, hans Børn Karen Jensdatter, 19, Ugift, Tjenestepige FT-1840: København (Staden), Sankt Annæ Øster Kvarter, Kongens Nytorv 208, Stuen, 1135, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1840, C4387: Christian Ferdinand Mohr, 31, Gift, Uhrmagermester Wiolhelmine Conradine Klingenberg, 35, Gift, hans Kone >> Søren Aagaard, 18, Ugift, Uhrmagerlærling