Correll_Dohlmann

Anna Kirstine HansenAge: 79 years18501929

Name
Anna Kirstine Hansen
Birth January 30, 1850 29 30
Alias
Anna Kirstine Green f. Hansen

Christening August 27, 1850 (Age 6 months)
Death of a maternal grandfatherChristen Aagaard
January 4, 1855 (Age 4 years)
Birth of a sisterOlivia Marie Hansen
May 29, 1856 (Age 6 years)
Christening of a sisterOlivia Marie Hansen
about December 3, 1856 (Age 6 years)
MarriageHans Carsten Theodor GreenView this family
October 21, 1868 (Age 18 years)
Death of a brotherHans Christian Hansen
January 29, 1877 (Age 26 years)
Burial of a brotherHans Christian Hansen
February 6, 1877 (Age 27 years)
Death of a motherJensine Aagaard
November 13, 1895 (Age 45 years)
Death of a fatherAnders Hansen
December 3, 1901 (Age 51 years)
Death of a husbandHans Carsten Theodor Green
September 26, 1909 (Age 59 years)
Burial of a husbandHans Carsten Theodor Green
September 30, 1909 (Age 59 years)
Death November 24, 1929 (Age 79 years)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: November 24, 1846Hellevad kirke
10 months
elder brother
2 years
herself
Anna Kirstine Hansen
Birth: January 30, 1850 29 30Hellevad skole, Lemb by, Hellevad sogn
Death: November 24, 1929Vor Frue sogn, Kbh.
6 years
younger sister
Family with Hans Carsten Theodor Green - View this family
husband
herself
Anna Kirstine Hansen
Birth: January 30, 1850 29 30Hellevad skole, Lemb by, Hellevad sogn
Death: November 24, 1929Vor Frue sogn, Kbh.
Marriage: October 21, 1868Hellevad kirke

Shared note
Anna Kirstine Hansen alias Anna Kirstine Green f. Hansen Født: 30-01-1850 i Hellevad skole på Lemb mark, Lemb by, Hellevad sogn og hjemmedøbt 04-02-1850. Dåben publiceret 27-08-1850 i Hellevad kirke. Datter af skolelærer og kirkesanger Anders Hansen og hustru Jensine Hansen f. Aaagaard, Hellevad skole på Lemb mark. Kilde: KB-opslag 93, nr. 1. Hellevad s. Dronninglund h. Hjørring amt. År 1833-1850. KB_C074A_B_006_K04-04-A Gift 21-10-1868: Ungkarl, grosserer Hans Carsten Theodor Green på 30 år, af København (f. 18-03-1838 i Ålborg Vor Frue sogn, søn af Ole Christian Green (f. 26-01-1811 i Ålborg Vor Frue) og hustru Caroline Dorthea Jensen (f. ca. 1810 i Humstrup, Tønder sogn)) gifter sig 21-10-1868 i Hellevad kirke med jomfru Anna Kirstine Hansen på 18½ år af Hellevad sogn (f. 30-01-1850 i Hellevad sogn, datter af lærer Anders Hansen (f. 26-04-1820 i Nørager, Durup sogn; død 03-12-1901 i Ålborg Budolfi sogn) og Jensine Aagaard (f. 29-03-1819 i Randers Sankt Mortens sogn; død 13-11-1895 i Ålborg Vor Frue sogn)). Forlovere: Grosserer Ole Christian Green af København. Skolelærer Anders Hansen af Hellevad skole. Kilde: KB-opslag 114, nr. 6. Hellevad s. Dronninglund h. Hjørring a. År 1862-1871. KB_C074B_B_001_K04-25-A Død 24-11-1929: Anna Kirstine Green f. Hansen dør 24-11-1929 i København, 79 år gl. Folketællinger: FT-1880: København (Staden), Nyhavn 45, Nyhavns Rode Mtr N 23, 115, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D4534: Theodor Green, 41 år, Gift, Grosserer, Aalborg >> Anna Green *født Hansen, 30 år, Gift, hans Hustru, Hellevad Sogn Hjørring Amt Agnes Green, 9 år, Ugift, deres Barn, Kjøbenhavn Berthe Green, 4 år, Ugift, deres Barn, Kjøbenhavn Marta Jensen, 28 år, Ugift, Kokkepige, Frederiks?? Kristine Olsen, 30 år, Ugift, Barnepige, Roskilde FT-1885: København (Staden), Kjøbenhavn Øster Kvarter, Holbergsgade 7,matr.348 Forhuset 2. Sal, 3, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, D3693: Hans Carsten Theodor Green, 46, Gift, Husfader, Consul,Vexelerer, Aalborg >> Anna Kirstine Green, 35, Gift, Husmoder, Hellevad Agnes Caroline Jensine Green, 14, Ugift, Kjøbenhavn Bertha Olga Vilhelmine Herlich !! Green, 9, Ugift, Kjøbenhavn Clara Christiane Andrea Green, 1, Ugift, Kjøbenhavn FT-1901: Holbergsgade 2, 3. sal, Kbh.: Hans Carsten Theodor Green, konsul og vekselerer, f. 18-03-1838 i Ålborg, tilflyttet Kbh. i 1852 fra Ålborg, gift i 1868. 2 levende og 2 døde børn i ægteskabet >> Anna (Kirstine) Green (f. Hansen), f. 30-01-1850 i Hellevad, hans hustru, husmor, gift i 1868. Tilflyttet Kbh. 1868 fra Hellevad sogn Clara Green, f. 25-12-1883 i Kbh., ugift datter Kilde: FT-opslag 46. FT1901_0012_00885 Bopæl meldt i Kbh. for Hans Carsten Theodor Green, konsul og vekselerer, f. 18-03-1838 i Ålborg. Død 26-09-1909. Gift med: >> Anna Kirstine Green f. Hansen, f. 30-01-1850 i Hellevad 01-11-1893: Holbergsgade 2, 3. sal 01-11-1905: Palægade 8. Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 1096, rl 0007. Dødeblade. Bopæl meldt i Kbh. >> Anna Kirstine Green, f. 30-01-1850 i Hellevad sogn, enke 26-09-1909 01-11-1893: Holbergsgade 2, 3. sal 01-11-1905: Palægade 8, 2. sal 01-11-1910: Østbanegade 5, 3. sal Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 2743, rl 6, st 3 FT-1916: Østbanegade 5, 3. sal, Kbh. >> Anna Kirstine Green, f. 30-01-1850 i Hellevad sogn, enke, lever af sin formue Kilde: FT-opslag 18-19. FT1916_08089_00897. FT-1921: Østbanegade 5, 3. sal, Kbh. Østervold kvarter. >> Anna Kirstine Green, f. 30-01-1850 i Hellevad sogn, enke, lever af sin formue Kilde: FT-opslag 10. FT1921_00061_00330 FT-1921 - 5. nov.: Østbanegade 5, 3. sal, Kbh. >> Anna Kirstine Green, f. 30-01-1850 i Hellevad sogn, enke, lever af sin formue Kilde: FT-opslag 51. FT1925_0488_00505