Correll_Dohlmann

Olivia Marie Hansen1856

Name
Olivia Marie Hansen
Birth May 29, 1856 36 37
Alias
Olivia Marie Staugaard f. Hansen

Hjemmedøbt August 12, 1856 (Age 2 months)
Christening about December 3, 1856 (Age 6 months)
Death of a brotherHans Christian Hansen
January 29, 1877 (Age 20 years)
Burial of a brotherHans Christian Hansen
February 6, 1877 (Age 20 years)
MarriageConrad Axel Christian StaugaardView this family
January 19, 1883 (Age 26 years)
Death of a motherJensine Aagaard
November 13, 1895 (Age 39 years)
Death of a fatherAnders Hansen
December 3, 1901 (Age 45 years)
Death of a sisterAnna Kirstine Hansen
November 24, 1929 (Age 73 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: November 24, 1846Hellevad kirke
10 months
elder brother
2 years
elder sister
Anna Kirstine Hansen
Birth: January 30, 1850 29 30Hellevad skole, Lemb by, Hellevad sogn
Death: November 24, 1929Vor Frue sogn, Kbh.
6 years
herself
Family with Conrad Axel Christian Staugaard - View this family
husband
herself
Marriage: January 19, 1883Hellevad kirke

Shared note
Olivia Marie Hansen alias Olivia Marie Staugaard f. Hansen Født: 29-05-1856 i Hellevad skole, Lemb by, Hellevad sogn og hjemmedøbt 12-08-1856. Dåben publiceret ca. 03-12-1856 i Hellevad kirke. Datter af kirkesanger og skolelærer Anders Hansen og hustru Jensine Hansen f. Aaagaard på 37 år, Hellevad skole. Kilde: KB-opslag 82, nr. 15. Hellevad s. Dronninglund h. Hjørring a. År 1850-1863. KB_C074A_B_007_K03-23-A Gift 19-01-1883: Conrad Axel Christian Staugaard, f. 30-04-1854 i Horsens sogn, Ålborg amt, proprietær og ejer af Kraghedegaard i Ørum sogn, gifter sig 19-01-1883 i Hellevad kirke med jomfru Olivia Marie Hansen, f. 29-05-1856 i Hellevad sogn, af Hellevad skole. Parret trolovet i dec. 1882. Forlovere: Lærer (Anders) Hansen af Hellevad skole og købmand Axel Staugaard i V. Brønderslev. Kilde: KB-opslag 101, nr. 8. Hellevad s. Dronninglund h. Hjørring a. År 1881-1889. Børn: Ejnar Staugaard Født: 16-08-1883 i Ørum sogn og døbt 21-10-1883 i Ørum kirke - søn af proprietær Conrad Axel Christian Staugaard og hustru Olivia Marie f. Hansen på 27 år, af Knaghedegaard. Faddere: Lærer Hansens hustru af Hellevad skole (barnets mormor). Proprietær Wachers datter af Lunden, Hallund sogn. (Kan være afdøde gårdejer Hans Henrik Wachers datter Else Marie Wacher, fra gården Lunden i Hallund sogn) Konsul Theodor Green af Kbh. Aftægtsmand Laurits Jensen af Knaghedegaard. Anførte lærer Hansen af Hellevad skole (barnets morfar). Kilde: KB-opslag 20, nr. 10. Ørum s. Dronninglund h. Hjørring a. År 1878-1889. KB_C074B_A_016_K01-19-A. Christian Staugaard Født: 11-03-1885 i Ørum sogn og døbt 19-04-1885 i Ørum kirke - søn af proprietær Conrad Axel Christian Staugaard og hustru Olivia Marie, f. Hansen på 29 år, af Knaghedegaard. Faddere: Fru Else Marie Hansen af Korslund (Olivia's svigerinde). Frøken Marie Wacker af Lunden, Hallund sogn (Kan være afdøde gårdejer Hans Henrik Wachers datter Else Marie Wacher, fra gården Lunden i Hallund sogn) Lærer Anders Hansen af Hellevad (barnets morfar) Købmand A. Staugaard, V. Brønderslev. Urmager E. Staugaard V. Brønderslev Kilde: KB-opslag 25, nr. 1. Ørum s. Dronninglund h. Hjørring a. År 1878-1889. KB_C074B_A_016_K01-24-A. Hans Peter Staugaard Født: 17-11-1886 i Ørum sogn og døbt 30-01-1887 i Ørum kirke - søn af proprietær Conrad Axel Christian Staugaard og hustru Olivia Marie, f. Hansen på 30 år, af Knaghedegaard. Faddere: Mejerske Marie Larsen af Knaghedegaard. Ungpige Amalie Jensen, ibd. Pensioneret lærer Anders Hansen af Ålborg. Ungkarl Jens Christian Jensen, Knaghedegaard Samt faderen. Kilde: KB-opslag 29, nr. 10. Ørum s. Dronninglund h. Hjørring a. År 1878-1889. KB_C074B_A_016_K01-28-A Folketællinger: FT-1880: Hjørring, Dronninglund, Hellevad, Lemb Mark i Hellevad Sogn, et Hus, 175 (1), Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C6392: Anders Hansen 59 Gift Husfader Lærer Dom Sogn Aalborg Amt Jensine Hansen 60 Gift Hans Kone Randers Aarhus Amt >> Marie Hansen 29 Ugift Hans Datter Her i Sognet (læs: Olivia Maria Hansen, 23 år) Jens Matis Kalludalsen 18 Ugift Hans Tjenestetyende Øster?? Aalborg Amt Hanne Kjerstine Marie Larsen 18 Ugift Hans Tjenestetyende Her i Sognet FT-1890: Hjørring, Dronninglund, Ørum, Ørum S., Kraghedegaard, 2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1890, C5931: Conrad Axel Christian Stangaard, 35, Gift, Husfader, Landmand Gaardejer, Horsens Sogn Aalborg Amt, f. 30-04-1854 >> Olivia Marie Stangaard, 32, Gift, Husmoder, Husholderske, Hellevad Sogn Hjørring Amt, f. 29-05-1856 Ejner Stangaard, 6, Ugift, Barn, Ørum Sogn Hjørring Amt, f. 16-08-1883 Christian Peter Stangaard, 4, Ugift, Barn, Ørum Sogn Hjørring Amt, f. 11-03-1885 Hans Peter Stangaard, 6, Ugift, Barn, Ørum Sogn Hjørring Amt, f. 17-11-1886 Marthine Kristine Christensen, 22, Ugift, Tjenestetyende, Mejerske, V. Brønderslev Sogn Hjørring Amt Kirstine Marie Simonsen, 19, Ugift, Tjenestetyende, Mejeri Pige, Lyngby Sogn Aalborg Amt Niels Andersen, 32, Gift, Tjenestetyende, Avlskarl, Taars Sogn Hjørring Amt Carl Jensen, 21, Ugift, Tjenestetyende, Arbejdskarl, Hellevad Sogn Hjørring Amt Chresten Pedersen, 17, Ugift, Tjenestetyende, Arbejdskarl, Hellevad Sogn Hjørring Amt Christen Simonsen, 16, Ugift, Tjenestetyende, Røgter, Ørum Sogn Hjørring Amt Rasmus Christiansen, 26, Ugift, Daglejer i Agerbruget, Husmand, Vadum Sogn Aalborg Amt Jensine Nikoline Sørensen, 49, Enke, Husmoder, Husejerinde, Ø. Brønderslev Sogn Hjørring Amt