Correll_Dohlmann

Karen Margrethe Wieder RuelykkeAge: 87 years19111999

Name
Karen Margrethe Wieder Ruelykke
Birth October 10, 1911 34 30
Alias
Karen Margrethe Heidenheim f. Wieder Ruelykke

Christening February 18, 1912 (Age 4 months)
Death of a maternal grandmotherHansine Vilhelmine Larsen
November 23, 1916 (Age 5 years)
Death of a motherIngeborg Wieder
December 3, 1945 (Age 34 years)

Death of a brotherHans Ludvig Bernhard Wieder Ruelykke
November 24, 1950 (Age 39 years)
Burial of a brotherHans Ludvig Bernhard Wieder Ruelykke
December 2, 1950 (Age 39 years)
Occupation
Ekspeditrice i 1936. Sidenhen modist

Death August 22, 1999 (Age 87 years)
Burial August 27, 1999 (5 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: June 5, 1908Kristkirken, Kbh.
2 years
elder brother
Hans Ludvig Bernhard Wieder Ruelykke
Birth: June 30, 1910 32 29Enghavevej 20A, Kbh. i Kristkirkens sogn, Kbh.
Death: November 24, 1950Akacievej 17, Frbg.
15 months
herself
Family with Mogens August Lønberg Heidenheim - View this family
husband
herself
daughter
Kirsten Heidenheim
daughter
Inger Heidenheim

Shared note
Karen Margrethe Wieder Ruelykke alias Karen Margrethe Heidenheim f. Wieder Ruelykke Født: 10-10-1911 på Enghavevej 20A, 3. sal, Kbh. i Kristkirkens sogn, Kbh. og døbt 18-02-1912 i Kristkirken, Kbh. - datter af forvalter Niels Christian Bernhard Ruelykke og hustru Ingeborg Wieder på 30 år, Enghavevej 20A, 3. sal, Kbh. Faddere: Fabrikant Ricard Wieder (læs: barnets morbror: Peter Richard Vilhelm Wieder), Sofievej 24, 3. sal, Frbg. Ugift Frk. Ella Wieder (barnets moster), Enghavevej 20A, 4. sal. Forældrene viet 05-06-1908 i Kristkirken, Kbh. Kilde: KB-opslag 258, nr. 115. Kristkirke. År 1908-1912. KB_1892_055_3_003_0256a-FK Erhverv: Ekspeditrice i 1936. Sidenhen modist. Gift 08-05-1936: Ungkarl, assistent Mogens August Lønberg Heidenheim, Nørrebrogade 26, Kbh. (f. 15-02-1911 i Østervold sogn, Kbh., søn af bogholder Henrik Heidenheim og hustru Anna f. Lønberg, Nørrebrogade 26, Kbh.) gifter sig 08-05-1936 i Skt. Andreas kirke, Kbh. med pige, ekspeditrice (sidenhen modist) Karen Margrethe Wieder Ruelykke, Borgergade 116, Kbh. (f. 10-10-1911 i Kristkirkens sogn, Kbh., datter af købmand Niels Christian Bernhard Ruelykke og hustru Ingeborg f. Wieder, Borgergade 116, Kbh.) Forlovere: Brudeparrets fædre. Lysning i Frederikskirken, Kbh. (Marmorkirken). Kilde: KB-opslag 155, nr. 15. Skt. Andreas sogn. År 1927-1947. KB_1892_009_3_013_0152a-V. Se også: KB-opslag 65. Frederik sogn. År 1932-1946. KB_1892_017_3_014_0062a-V Død 22-08-1999: Karen Margrethe Heidenheim f. Wieder Ruelykke dør 22-08-1999 på Toftehavens Plejehjem, Ballerup, 87 år gl. og bliver bisat 27-08-1999 fra Ballerup kirke. Urnen senere sat ned på Herstedøster kirkegaard. Adresse ved død: Hold-An Vej 78, Ballerup (tidligere Stationsvej 74, Ballerup). Kilde: Inger Heidenheim Christoffersen Folketællinger: FT-1921: Lars Bjørnstræde 19, 3. sal, Kbh.: Niels Christian Bernhard Ruelykke, f. 23-08-1877 i Kbh., gift, husfar, forvalter Ingeborg Ruelykke (f. Wieder), f. 22-12-1880 i Kbh., gift, husmor Hans Ludvig Bernhard Ruelykke f. 30-06-1910 i Kbh., barn >> Karen Margrethe Ruelykke, f. 10-10-1911 i Kbh., barn Ella Wieder, f. 27-02-1893 i Kbh. , ugift, slægtning (læs: søster til Ingeborg Ruelykke) Kilde: FT-opslag 23. FT1921_00031_00501 FT-1925 - 5. nov.: Lars Bjørnstræde 19, 3. sal, Kbh.: Niels Christian Bernhard Ruelykke, f. 23-08-1877 i Kbh., gift, husfar, repræsentant Ingeborg Ruelykke (f. Wieder), f. 22-12-1880 i Kbh. Hans Ludvig Bernhard Ruelykke f. 30-06-1910 i Kbh. >> Karen Margrethe Ruelykke, f. 10-10-1911 i Kbh. Ella Wieder, f. 27-02-1893 i Kbh., ugift, slægtning (læs: søster til Ingeborg Ruelykke) Kilde: FT-opslag 177. FT1925_0376_00749