Correll_Dohlmann

Marie Sofie Elisabet Hartmann1880

Name
Marie Sofie Elisabet Hartmann
Birth February 15, 1880
Alias
Marie Sofie Elisabet Holst-Hansen f. Hartmann

Hjemmedøbt May 23, 1880 (Age 3 months)
Christening June 27, 1880 (Age 4 months)
MarriagePeter Lassen Holst-HansenView this family
October 23, 1902 (Age 22 years)
Death

Family with Peter Lassen Holst-Hansen - View this family
husband
herself
Marriage: October 23, 1902Hellum kirke

Shared note
Marie Sofie Elisabet Hartmann alias Marie Sofie Elisabet Holst-Hansen f. Hartmann Født: 15-02-1880 i Kirkegaard, Hellum sogn, Dronninglund herred og hjemmedøbt 23-05-1880 af sognepræsten. Fremstillet 27-06-1880 i Hellum kirke. Datter af proprietær Frederik (Adolf) Vilhelm Hartmann og hustru Ane Katrine f. Stenstrup i Kirkegaard, Hellum sogn. Kilde: KB-opslag 36, nr. 1. Hellum s. Dronninglund h. Hjørring a. År 1875-1891. KB_C084B_B_011_K02-07-A. Gift 23-10-1902: Peter Lassen Holst Hansen, ungkarl proprietær af Korslund, Hellevad sogn, Dronninglund herred (f. sammesteds 28-08-1875, søn af afdøde gårdbestyrer Hans Kristian Hansen og efterlevende hustru Else Marie Hansen af Korslund) gifter sig 23-10-1902 i Hellum kirke med pige Marie Sofie Elisabet Hartmann af Kirkegaard i Hellum sogn, Dronninglund herred (f. sammesteds 15-02-1880, datter af proprietær Frederik Adolf Vilhelm Hartmann og hustru Ane Katrine f. Steenstrup af Kirkegaard i Hellum). Forlovere: Proprietær Frederik Adolf Vilhelm Hartmann af Kirkegaard og gårdejer Hans Kristian Marius Holst Hansen af Hjulsker i Jerslev sogn. Kilde: KB-opslag 113, nr. 3. Hellum s. Dronninglund h. Hjørring a. År 1892-1914. KB_1892_C084B_H_012_0149a-v Folketællinger: FT-1906: Hjørring amt, Dronninglund h., Landsogn: Hellevad sogn. Røgelhede by. Gården Korslund. Matr. N:1 og Matr. Nb , familie nr. 1: * Holst Hansen, f. 28-08-1875, gift, husfar, gårdejer (alias proprietær Peter Lassen Holst-Hansen) Sophie Holst Hansen, f. 15-02-1880 i Hellum sogn, gift, husmor (alias Marie Sofie Elisabet Hartmann) Else Holst Hansen, f. 28-06-1904, barn (alias Else Katrine Holst-Hansen, f. i Korslund, Dronninglund h. Døbt 28-08-1904 i Hellevad kirke. Kgl. bev. af 26-07-1922 til Holst-Hansen. KB-opslag 63, nr. 12. Hellevad. År 1903-1908) Dreng, f. 12-01-1906, barn (alias Peder Lassen Hartmann Holst-Hansen, f. i Korslund, Hellevad sogn, Dronninglund h. Døbt 04-02-1906 i Hellevad kirke. Kgl. bev. af 26-07-1922 til Holst-Hansen. KB-opslag 26, nr. 2. Hellevad. År 1903-1908) Else Marie Hansen, f. 23-06-1845, enke, aftægtskone Kilde: FT-opslag 44. FT1906_0137_00303 FT-1916: Hjørring amt, Dronninglund h., Landsogn: Hellevad sogn. Røgelhede by. Gården Korslund. Matr. N:1, familie nr. 1: * Holst Hansen, f. 28-08-1875, gift, husfar Sophie Holst Hansen, f. 15-01-1880, gift, husmor E.M.Hansen, f. 23-06-1845, Enke Else Holst Hansen, f. 28-06-1904, ugift, barn Peder Holst Hansen, f. 12-01-1906, ugift, barn Gudrun Holst Hansen, f. 11-01-1907, ugift, barn (alias Gudrun Christiane Holst-Hansen, f. i Korslund, Hellevad sogn, Dronninglund h. Døbt 09-05-1907 i Hellevad kirke. Kgl. bev. af 26-07-1922 til Holst-Hansen. KB-opslag 91, nr. 11. Hellevad. År 1903-1908) Frits Oluf Holst Hansen, f. 10-05-1908, ugift, barn (alias Frits Oluf Holst-Hansen, f. i Korslund, Hellevad sogn, Dronninglund h. Døbt 28-06-1908 i Hellevad kirke. Kgl. bev. af 26-07-1922 til Holst-Hansen. KB-opslag 44, nr. 8. Hellevad. År 1903-1908) Johannes Holst Hansen, f. 19-11-1911, ugift, barn (alias Johannes Holst-Hansen, f. i Korslund, Hellevad sogn, Dronninglund h. Døbt 07-04-1912 i Hellevad kirke. Kgl. bev. af 26-07-1922 til Holst-Hansen. KB-opslag 30, nr. 28. Hellevad. År 1909-1914) Kilde: FT-opslag 115. FT1916_00128_01300