Correll_Dohlmann

Valdemar Elias Klauman KrøyerAge: 47 years18631910

Name
Valdemar Elias Klauman Krøyer
Birth December 22, 1863 40 30
Alias
Elias Valdemar Klauman Krøyer

Christening July 21, 1864 (Age 6 months)
Birth of a brotherJes Martin Emanuel Klauman Krøyer
June 17, 1866 (Age 2 years)
Occupation
Papirgrosserer

Christening of a brotherJes Martin Emanuel Klauman Krøyer
August 9, 1866 (Age 2 years)
Birth of a sisterEliza Bertine Johanne Krøyer
September 26, 1868 (Age 4 years)
Christening of a sisterEliza Bertine Johanne Krøyer
October 20, 1868 (Age 4 years)
Death of a paternal grandmotherAne Beate Giørtz
April 23, 1882 (Age 18 years)
Death of a maternal grandmotherMarie Cathrine Tvermoes
December 31, 1887 (Age 24 years)
Death of a motherAnnathea Hedevig Caroline de Klauman
August 17, 1902 (Age 38 years)
Death of a brotherJes Martin Emanuel Klauman Krøyer
February 18, 1905 (Age 41 years)
Burial of a brotherJes Martin Emanuel Klauman Krøyer
February 24, 1905 (Age 41 years)
MarriageSigrun Nanna Olufa HammerView this family
after February 1, 1906 (Age 42 years)

Death of a brotherHolger Klauman Krøyer
April 14, 1907 (Age 43 years)
Burial of a brotherHolger Klauman Krøyer
April 19, 1907 (Age 43 years)
Death of a fatherHenrik Adolph Krøyer
May 27, 1910 (Age 46 years)
Death December 24, 1910 (Age 47 years)
Burial December 31, 1910 (7 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: June 23, 1855Assens kirke
11 months
elder sister
2 years
elder sister
23 months
elder brother
21 months
elder brother
23 months
himself
3 years
younger brother
2 years
younger sister
Family with Sigrun Nanna Olufa Hammer - View this family
himself
wife
Marriage: after February 1, 1906

Shared note
Valdemar Elias Klauman Krøyer alias Elias Valdemar Klauman Krøyer Født: 22-12-1863 i Ugilt præstegård, Ugilt sogn og døbt 21-07-1864 i Ugilt kirke - søn af pastor Henrik Adolph Krøyer og hustru Annathea Hedevig Caroline de Klauman, 30 år, i Ugilt præstegård. Kilde: KB-opslag 57, nr. 33. Ugilt s. Vennebjerg h. Hjørring a. År 1846-1871. KB_C059A_A_005_K02-28-A Erhverv: Papirgrosserer Gift efter 01-02-1906: Valdemar Elias Klauman Krøyer gifter sig med Sigrun Nanna Olufa Hammer, f. 28-04-1858 i København Kilde: politietsregisterblade.dk, blad 681, rl 15, st 3 Død 24-12-1910: Valdemar Elias Klaumann (læs: Klauman) Krøyer dør 24-12-1910 på Hausergade 11, 2. sal, Kbh., 47 år gl. og bliver begravet 31-12-1910 fra Trinitatis kirke, Kbh. på Vestre kirkegård. Papirgrosserer født i Århus (læs: Ugilt), søn af pastor Elias (læs: Henrik Adolf) Krøyer og hustru. Gift med Sigrun Nanna Olufa Klauman Krøyer f. Hammer, Hausergade 11, 2. sal. Kilde: KB-opslag 53, nr. 59. Trinitatis. År 1904-1922. KB_1892_012_3_078_0052a-DM Folketælling og bosteder: FT-1906: Hausergade 11, st., Kbh.: >> Waldemar Klauman Kroÿer, f. 22-12-1863 i Hjørring amt, ugift, Grosserer. Papirforretning en gros. Tilflyttet fra Hjørring i 1875. Kilde: FT-opslag 3. FT1906_0017_03720 Bopæl meldt i Kbh. >> Elias Valdemar Klauman Krøyer, papirhandler, f. 22-12-1863 i Ugilt pr. Hjørring. Død 24-12-1910. Gift med Signe (Sigrun), f. 28-04-1858 i Kbh. Adresser: 01-05-1893: Fra Hauser Plads 26, 1. til Skindergade 36, 1. 01-05-1903: Hausergade 11, st. 01-05-1910: Hausergade 11, 2. (Trinitatis sogn) Kilde: politietsregisterblade.dk, blad 2854. rulle 10. Dødeblade