Correll_Dohlmann

Jes Martin Emanuel Klauman KrøyerAge: 38 years18661905

Name
Jes Martin Emanuel Klauman Krøyer
Birth June 17, 1866 43 33
Alias
Jes Klauman Krøyer og Jess Martin Emanuel Klaumann-Krøyer

Christening August 9, 1866 (Age 53 days)
Birth of a sisterEliza Bertine Johanne Krøyer
September 26, 1868 (Age 2 years)
Occupation
Grosserer. Løjtnant

Christening of a sisterEliza Bertine Johanne Krøyer
October 20, 1868 (Age 2 years)
Death of a paternal grandmotherAne Beate Giørtz
April 23, 1882 (Age 15 years)
Death of a maternal grandmotherMarie Cathrine Tvermoes
December 31, 1887 (Age 21 years)
MarriageJohanne Frederikke ClausenView this family
May 6, 1892 (Age 25 years)
Birth of a daughter
#1
Jesta Klauman Krøyer
March 9, 1893 (Age 26 years)
Christening of a daughterJesta Klauman Krøyer
May 6, 1893 (Age 26 years)
Birth of a daughter
#2
Rosa Klauman Krøyer
November 19, 1894 (Age 28 years)
Death of a daughterRosa Klauman Krøyer
May 28, 1895 (Age 28 years)
Burial of a daughterRosa Klauman Krøyer
June 1, 1895 (Age 28 years)
Birth of a son
#3
John Klauman Krøyer
February 27, 1896 (Age 29 years)
Christening of a sonJohn Klauman Krøyer
May 25, 1896 (Age 29 years)
Birth of a daughter
#4
Rosa Klauman Krøyer
April 15, 1898 (Age 31 years)
Christening of a daughterRosa Klauman Krøyer
September 4, 1898 (Age 32 years)
Death of a motherAnnathea Hedevig Caroline de Klauman
August 17, 1902 (Age 36 years)
DivorceJohanne Frederikke ClausenView this family
1905 (Age 38 years)
Death February 18, 1905 (Age 38 years)
Burial February 24, 1905 (6 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: June 23, 1855Assens kirke
11 months
elder sister
2 years
elder sister
23 months
elder brother
21 months
elder brother
23 months
elder brother
3 years
himself
2 years
younger sister
Family with Johanne Frederikke Clausen - View this family
himself
ex-wife
Marriage: May 6, 1892Tårnby kirke, Kbh.
Divorce: 1905Separeret
10 months
daughter
20 months
daughter
Rosa Klauman Krøyer
Birth: November 19, 1894 28 27Helgolandsgade 9, Kbh. i Skt. Matthæus sogn
Death: May 28, 1895Grundtvigsvej 14, Frbg.
15 months
son
2 years
daughter
William Christoffer Christiansen + Johanne Frederikke Clausen - View this family
wife’s husband
ex-wife
Marriage: after 1905

Shared note
Jes Martin Emanuel Klauman Krøyer alias Jes Klauman Krøyer og Jess Martin Emanuel Klaumann-Krøyer Født: 17-06-1866 i Ugilt præstegård, Ugilt sogn og døbt 09-08-1866 i Ugilt kirke - søn af pastor Henrik Adolph Krøyer og hustru Annathea Hedevig Caroline de Klauman, 33 år, i Ugilt præstegård. Kilde: KB-opslag 66, nr. 14. Ugilt s. Vennebjerg h. Hjørring a. År 1846-1871. KB_C059A_A_005_K03-07-A. Erhverv: Grosserer. Telefonkontrollør. Løjtnant Gift 06-05-1892: Ungkarl, grosserer Jes Martin Immanuel Klaumann Krøyer (læs: Jes Martin Emanuel Klauman Krøyer) på 25 år, boende Havnegade 5, Kbh., gifter sig 06-05-1892 i Tårnby kirke, Kbh. med pige Johanne Frederikke Clausen på 24 år, boende Østerbrogade 126, Kbh. (f. 14-10-1867, datter af Harald Theodor Clausen og hustru Laurine Cathrine Bønnelycke). Kilde: KB-opslag 4, nr. 8. Tårnby sogn, Kbh. År 1892-1933. KB_1892_046_3_034_0002a-V. Parret sidenhen separeret. Død 18-02-1905: Jes(s) Martin Emanuel Klaumann-Krøyer dør 18-02-1905 i Tårnby præstegård, Kbh. og bliver begravet 24-02-1905 på Tårnby kirkegård, Kbh. Telefonkontrollør, løjtnant, separeret, søn af pastor H. A. Krøyer, Tårnby. Født 17-06-1866 i Ugilt sogn. Kilde: KB-opslag 65, nr. 6. Tårnby sogn, Kbh. År 1892-1931. KB_1892_046_3_035_0062a-DM 4 børn i ægteskabet.