Correll_Dohlmann

Eliza Bertine Johanne KrøyerAge: 81 years18681950

Name
Eliza Bertine Johanne Krøyer
Birth September 26, 1868 45 35
Alias
Eliza Bertine Johanne v. Paahlmann f. Krøyer

Christening October 20, 1868 (Age 24 days)
Death of a paternal grandmotherAne Beate Giørtz
April 23, 1882 (Age 13 years)
Death of a maternal grandmotherMarie Cathrine Tvermoes
December 31, 1887 (Age 19 years)
MarriageOtto Ottoson v. PaahlmannView this family
January 20, 1891 (Age 22 years)
Birth of a son
#1
Otto John Magnus Ottoson v. Paahlmann
October 19, 1891 (Age 23 years)
Christening of a sonOtto John Magnus Ottoson v. Paahlmann
December 27, 1891 (Age 23 years)
Birth of a daughter
#2
Amelie Annathea Hedvig Caroline v. Paahlmann
February 13, 1895 (Age 26 years)
Christening of a daughterAmelie Annathea Hedvig Caroline v. Paahlmann
May 25, 1896 (Age 27 years)
Death of a sonOtto John Magnus Ottoson v. Paahlmann
July 28, 1896 (Age 27 years)
Burial of a sonOtto John Magnus Ottoson v. Paahlmann
August 2, 1896 (Age 27 years)
Birth of a son
#3
Lave Otto Ottosson v. Påhlman
April 29, 1902 (Age 33 years)
Death of a motherAnnathea Hedevig Caroline de Klauman
August 17, 1902 (Age 33 years)
Death of a sonLave Otto Ottosson v. Påhlman
January 27, 1903 (Age 34 years)
Burial of a sonLave Otto Ottosson v. Påhlman
January 30, 1903 (Age 34 years)
Death of a brotherJes Martin Emanuel Klauman Krøyer
February 18, 1905 (Age 36 years)
Burial of a brotherJes Martin Emanuel Klauman Krøyer
February 24, 1905 (Age 36 years)
Death of a brotherHolger Klauman Krøyer
April 14, 1907 (Age 38 years)
Burial of a brotherHolger Klauman Krøyer
April 19, 1907 (Age 38 years)
Death of a fatherHenrik Adolph Krøyer
May 27, 1910 (Age 41 years)
Death of a brotherValdemar Elias Klauman Krøyer
December 24, 1910 (Age 42 years)
Burial of a brotherValdemar Elias Klauman Krøyer
December 31, 1910 (Age 42 years)
Death of a husbandOtto Ottoson v. Paahlmann
February 19, 1915 (Age 46 years)
Burial of a husbandOtto Ottoson v. Paahlmann
February 24, 1915 (Age 46 years)
Death of a brotherFrederik Klauman Krøyer
December 14, 1938 (Age 70 years)
Burial of a brotherFrederik Klauman Krøyer
December 18, 1938 (Age 70 years)
Death of a sisterHelga Beata Marie Henriette Krøyer
December 30, 1941 (Age 73 years)
Burial of a sisterHelga Beata Marie Henriette Krøyer
January 6, 1942 (Age 73 years)
Death of a sisterAnnette Emilie Eliza Margrethe Krøyer
July 4, 1946 (Age 77 years)
Burial of a sisterAnnette Emilie Eliza Margrethe Krøyer
July 10, 1946 (Age 77 years)
Death March 13, 1950 (Age 81 years)

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: June 23, 1855Assens kirke
11 months
elder sister
2 years
elder sister
23 months
elder brother
21 months
elder brother
23 months
elder brother
3 years
elder brother
2 years
herself
Family with Otto Ottoson v. Paahlmann - View this family
husband
herself
Marriage: January 20, 1891Tårnby kirke, Kbh.
9 months
son
Otto John Magnus Ottoson v. Paahlmann
Birth: October 19, 1891 38 23Højbro Plads 4, Kbh. i Helligånds sogn
Death: July 28, 1896Tårnby sogn, Kbh.
3 years
daughter
7 years
son
Lave Otto Ottosson v. Påhlman
Birth: April 29, 1902 48 33Vimmelskaft 47, Kbh. i Helligånds sogn
Death: January 27, 1903Vimmelskaft 47, Kbh. i Helligånds sogn

Shared note
Eliza Bertine Johanne Krøyer alias Eliza Bertine Johanne v. Paahlmann f. Krøyer Født: 26-09-1868 i Ugilt præstegård, Ugilt sogn og døbt 20-10-1868 i Ugilt kirke - datter af sognepræst Henrik Adolf Krøyer og hustru Annathea Hedevig Caroline de Klaumann, 351 år, af Ugilt præstegård. Kilde: KB-opslag 148, nr. 16. Ugilt s. Vennebjerg h. Hjørring a. År 1846-1871. KB_C059A_A_005_K05-29-A. Erhverv: Husmor Gift 20-01-1891: Ungkarl Otto Ottosson Paahlman (læs: von Paahlmann), skrivelærer i Kbh., 37 år gl. (f. 17-10-1853 i Bergen, konfirmeret i Stavanger, søn af løjtnant Otto Paahlman i Bergen - svensk bel. forevist af 20-02-1890, ligger i arkiv) gifter sig 20-01-1891 i Tårnby kirke, Kbh. med pige Eliza Bertine Johanne Krøyer på 22 år (f. 26-09-1868, døbt i Ugilt, konfirmeret i Tårnby sogn, datter af sognepræst Henrik Adolf Krøyer i Tårnby). Forlovere: Brudgommens fætter fra Malmø. H. A. Krøyer, brudens far. Anm: Forevist kontrakt af 19-01-1891 ifølge hvilken formuefællesskab ikke finder sted. Kilde: KB-opslag 25, nr. 38. Tårnby sogn, Kbh. År 1885-1891. KB_046_2_015_K01-24-A. Død 13-03-1950: Eliza Bertine Johanne v. Paahlmann f. Krøyer dør 13-03-1950, 81 år gl. Kilde: FS. 3 børn i ægteskabet. Bopæl meldt i Kbh.: for Otto Ottosson von Påhlmann, skrivelærer, direktør. R.W.O., f. 17-10-1853 i Bergen, Norge. Død 19-02-1915. >> gift med Eliza Bertine Johanne Caroline, f. 26-09-1868 i Ugilt sogn Adresser: 01-11-1890: Højbroplads 4, 1. sal 01-05-1897: Løngangsstræde 18, 4. sal 01-11-1898: Vimmelskaftet 47, 3. sal 01-05-1904: Stormgade 6. Kilde: politietsregisterblade.dk, blad 2, rl 15. Dødeblade