Correll_Dohlmann

Alma Caroline RasmussenAge: 74 years18681942

Name
Alma Caroline Rasmussen
Birth February 5, 1868
Alias
Alma Caroline Krøyer f. Rasmussen

Christening April 10, 1868 (Age 2 months)
MarriageHolger Klauman KrøyerView this family
July 2, 1892 (Age 24 years)
Birth of a son
#1
Henrik Adolf Klauman Krøyer
July 31, 1893 (Age 25 years)
Occupation
Fhv. blomsterhandler

Christening of a sonHenrik Adolf Klauman Krøyer
July 22, 1894 (Age 26 years)
Birth of a daughter
#2
Rigmor Henriette Klauman Krøyer
August 9, 1894 (Age 26 years)
Christening of a daughterRigmor Henriette Klauman Krøyer
May 25, 1896 (Age 28 years)
Death of a husbandHolger Klauman Krøyer
April 14, 1907 (Age 39 years)
Burial of a husbandHolger Klauman Krøyer
April 19, 1907 (Age 39 years)
Marriage of a childHenrik Adolf Klauman KrøyerEllen Marie SørensenView this family
December 2, 1921 (Age 53 years)
Death March 13, 1942 (Age 74 years)

Shared note
Alma Caroline Rasmussen alias Alma Caroline Klauman Krøyer f. Rasmussen Født: 05-02-1868 i Vor Frelser sogn, Kbh. og døbt 10-04-1868 i Vor Frue kirke, Kbh. - datter af ugift Flora Strouve, Overgaden Ovenvandet 34, Christianshavn og udlagt barnefar hørkræmmer Carl Rasmussen. Kilde: KB-opslag 255, nr. 25. Vor Frelser s. År 1862-1869. KB_047_2_008_K09-15-A. Konfirmeret 02-04-1882: Alma Caroline Rasmussen boende Vildersgade 23. 4. sal, Kbh. (f. 05-02-1868 i Vor Frelser sogn, Kbh. og døbt 10-04-1868 i Vor Frue kirke, Kbh., datter af assistent Carl R. gift med Flora Strouve), bliver konfirmeret 02-04-1882 i Vor Frelser kirke, Kbh. Kilde: KB-opslag 169, nr. 26. Vor Frelser s. År 1867-1888. KB_047_2_028_K06-19-A. Gift 02-07-1892: Ungkarl Holger Klauman Krøyer, arkitekt, boende Ebertsgade 18, Kbh. (f. 15-01-1862 i Haderslev og døbt 18-05-1862 i Haderslev Vor Frue kirke, søn af sognepræst Henrik Adolf Krøyer og hustru Annathea Caroline Hedevig Klauman, Haderslev) gifter sig 02-07-1892 i Sundby kirke, Kbh. med pigen Alma Caroline Rasmussen boende Fredensvej, Kbh. (f. 05-02-1868 i Kbh. og døbt 10-04-1868, konfirmeret, datter af ugift Flora Strouve og udlagt barnefar hørkræmmer Carl Rasmussen, Kbh.). Forlovere: H. Ebert, urtekræmmer, Amagerbrogade 18, Kbh. og N. L. Johnsen, pensionist, Borgergade 86, Kbh. Kilde: KB-opslag 9, nr. 39. Sundby sogn. År 1892-1898. KB_1892_044_3_037_0008a-V. Erhverv: Blomsterhandler Død 13-03-1942: Alma Caroline Klauman Krøyer f. Rasmussen dør 13-03-1942, 74 år gl. Kilde: FS 2 børn i ægteskabet. Folketællinger og bosteder: Bopæl meldt i Kbh. for Holger Klauman Krøyer, f. 15-01-1862 i Haderslev. Død 14-04-1907. >> hustru Alma Caroline, f. 05-02-1868 i Sundby. 01-05-1902: Dr. Elisabeths Alle 2, st., Sundby sogn Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 3206, rl 10. Dødeblade Bopæl meldt i Kbh. >> Alma Caroline Klauman Krøyer f. Rasmussen, enke efter arkitekt Holger Klauman Krøyer, enke fra den 14-04-1907 Adresser: 01-05-1902: Dr. Elisabeths Alle 2, st., Sundby sogn 01-05-1908: Torben Oles Alle 2, 4. sal 01-11-1910: Middelgrundsvej 1, 1. sal 01-11-1912: Læderstræde 13, 2. sal Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 3091, rl 20, st 1 FT-1921: Læderstræde 13, 2. sal, tv., Kbh.: >> Alma Caroline Klauman Krøyer, f. 05-02-1868 i Kbh., enke, husmoder. Fhv. blomsterhandler. Har intet erhverv pga. sygdom Henrik Adolph Klauman Krøyer, f. 31-07-1893 i Kbh., ugift, søn, ingeniør i Københavns Belysningsvæsen Kilde: FT-opslag 13. FT1921_00032_01268 FT-1925 - 5. nov.: Læderstræde 13, 2. sal, tv., Kbh.: >> Alma Caroline Klauman Krøyer, f. 05-02-1868 i Kbh., enke, husmoder. Har pension og legater Kilde: FT-opslag 45. FT1925_0383_00317 FT-1930 - 5. nov.: Læderstræde 13, 2. sal, tv., Kbh.: >> Alma Caroline Klauman Krøyer, f. 05-02-1868 i Kbh., enke, husmoder. Har pension og legater