Correll_Dohlmann

Sigrun Nanna Olufa Hammer1858

Name
Sigrun Nanna Olufa Hammer
Birth April 28, 1858
Alias
Sigrun Nanna Olufa Klauman Krøyer f. Hammer

Christening June 14, 1858 (Age 47 days)
MarriageValdemar Elias Klauman KrøyerView this family
after February 1, 1906 (Age 47 years)

Death of a husbandValdemar Elias Klauman Krøyer
December 24, 1910 (Age 52 years)
Burial of a husbandValdemar Elias Klauman Krøyer
December 31, 1910 (Age 52 years)
Death

Family with Valdemar Elias Klauman Krøyer - View this family
husband
herself
Marriage: after February 1, 1906

Shared note
Sigrun Nanna Olufa Hammer alias Sigrun Nanna Olufa Klauman Krøyer f. Hammer Født: 28-04-1858 i Trinitatis sogn, Kbh. og døbt 14-06-1858 i Trinitatis kirke, Kbh. - datter af cand.theol. Thomas Lauritz Hammer (f. 30-12-1817 i Viborg, sidenhen sognepræst Rimsø-Kastbjerg. Sognepræst i Karlby og Voldby sogne. Til 25-01-1893 i Grenå *) og hustru Theresia Christine Nøsted (f. 20-02-1824 i Kbh., bestyrerinde af en pigeskole på hjørnet af St. og L. Regnegade), boende St. Købmangergade 6, Kbh. Forældrene gift 11-11-1848 i Trinitatis kirke, Kbh. (KB-opslag 113, nr. 84.) Kilde: KB-opslag 171, nr. 259. Trinitatis. År 1858-1861. KB_012_2_008_K06-27-A *) Du kan læse mere om hendes forældrene på hjemmesiden: rosekamp.dk Sigrun Nanna Olufa Hammer gifter sig 1.g. med hr. Schmidt med hvem hun får 3 børn i perioden 1887-1893. Gift efter 01-02-1906: Valdemar Elias Klauman Krøyer gifter sig med Sigrun Nanna Olufa Hammer, f. 28-04-1858 i København Kilde: politietsregisterblade.dk, blad 681, rl 15, st 3 Folketællinger og bosteder: Faderen: FT-1845: København (Staden), Sankt Annæ Vester Kvarter, , Gothersgade 19,2.Sahl, 3, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, C4015: Anton Lange, 30, Gift, Garversvend, Kiøbenhavn Ane Ørnstrup, 29, Gift, hans Kone, Kiøbenhavn Sophus Lange, 3, Søn, Kiøbenhavn Juliane Ørnstrup, 22, Ugift, hendes Søster,Haandarbeide, Kiøbenhavn >> Thomas Hammer, 28, Ugift, Kandidat teologi, Wiborg Moderen: FT-1845: København (Staden), Købmager Kvarter, Gammelmønt 155, 2. Sal, 907, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1845, C3428: Helene Marie Nøsted, 56, Enke, Pigeskole, Kjøbenhavn >> Therese Kristine Nøsted, 20, Ugift, Datter, Kjøbenhavn Ole Thoeder Nøsted, 15, Ugift, Søn, Kjøbenhavn Heinrich Carl Niekkelsen, 26, Ugift, Elev af det Kgl. Academi, Lübeck ---------- Bopæl meldt i Kbh. for Elias Valdemar Klauman Krøyer, papirhandler, f. 22-12-1863 i Ugilt pr. Hjørring. Død 24-12-1910. >> Gift med Signe (Sigrun), f. 28-04-1858 i Kbh. Adresser: 01-05-1893: Fra Hauser Plads 26, 1. til Skindergade 36, 1. 01-05-1903: Hausergade 11, st. 01-05-1910: Hausergade 11, 2. (Trinitatis sogn) Kilde: politietsregisterblade.dk, blad 2854. rulle 10. Dødeblade FT-1911: Hausergade 11, 2. sal, Kbh.: >> Sigrun Nanna Klauman Krøyer, f. 28-04-1858 i Kbh., enke efter Klauman Krøyer. Dødsbo for ham under skiftebehandling samt hendes 3 børn: Magda Astrid Schmidt, f. 19-12-1887 i Kbh. Helga Augusta Schmidt, f. 30-08-1888 i Kbh. Herman Bernf Schmidt, f. 21-12-1893 i Kbh. Kilde: FT-opslag 3. FT1911_0020_00305 Bopæl meldt i Kbh. >> Signe Klauman Krøyer, f. 28-04-1858 i København, enke 24-12-1910 efter papirhandler Valdemar Elias Klauman Krøyer, f. 22-12-1863 i Ugilt Adresser: 01-05-1892: Hauser Plads 26, 1. 01-05-1893: Skindergade 36, 1. 01-05-1903: Hausergade 11, st. 01-05-1910: Hausergade 11, 1. 01-11-1911: Ole Suhrs Gade 16 01-05-1912: Upsalagade 20, 4. Kilde: politietsregisterblade.dk, blad 681, rl 15, st 3