Correll_Dohlmann

Bodil Hansdatter1758

Name
Bodil Hansdatter
Birth September 16, 1758 42 33
Alias
Bole, Bodel og Bodild

Christening September 17, 1758 (Age 1 day)
Birth of a brotherNiels Hansen
July 12, 1761 (Age 2 years)
Christening of a brotherNiels Hansen
July 19, 1761 (Age 2 years)
EngagementView this family
1785 (Age 26 years)

Death of a motherGjertrue Mogensdatter
February 6, 1788 (Age 29 years)
Death of a fatherHans Nielsen
May 1788 (Age 29 years)
Death of a sisterAnna Hansdatter
July 1835 (Age 76 years)
Burial of a sisterAnna Hansdatter
July 22, 1835 (Age 76 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: about 1749
2 years
elder sister
3 years
elder sister
2 years
elder sister
15 months
elder sister
2 years
herself
3 years
younger brother
… … + Bodil Hansdatter - View this family
herself

Shared note
ID 111-4: Bodil Hansdatter alias Bole, Bodel, Bodild Født: 16-09-1758 i Brændekilde sogn og døbt 17-09-1758 i Brændekilde kirke - datter af (ID 222) Hans Nielsen, gårdmand og bødker i Brændekilde, og (ID 223) hustru Gjertrue Mogensdatter. Kilde: KB-opslag 4, nr. 6 i 1758. Brændekilde sogn. E.M. År 1752-1814. https://www.sa.dk/ao-soegesider/billedviser?bsid=178855#178855,30338535 Gift: Bodil Hansdatter gifter sig med Jens Hermandsen. Folketælling: FT-1787: 1. juli 1787. Bopæl: Odense, Brændekilde, Brændekilde, 9, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1787, B0023: ID 222: Hans Nielsen - 72 - Gift - husbond - bonde og Gaardbeboer ID 223: Gjertrue Mogensdatter - 60 - Gift - madmoder ID 111-5: Niels Hansen - 25 - Ugift - søn f. juni 1761 Jens Hermandsen - 34 - Gift - husbonds svigersøn >> ID 111-4: Bodild Hansdatter - 26 - Gift - Jens Hermandsens kone og husbonds datter ID 111-4a: Anders Nielsen - 1 - Ugift - uægte søn af Bodild Maren Jørgensdatter - 13 - Ugift - tjenestepige