Correll_Dohlmann

Svend Gunnersen HarboeAge: 96 years18951992

Name
Svend Gunnersen Harboe
Birth December 26, 1895 37 34
Alias
Svend Harboe

Christening April 2, 1896 (Age 3 months)
Death of a paternal grandfatherRasmus Brændekilde Jens Hilfgott Harboe
November 2, 1896 (Age 10 months)
Death of a maternal grandmotherFanny Agnes Nathalia Mau
February 23, 1899 (Age 3 years)
Death of a maternal grandfatherPeter Hendrik Gysbert Heilmann
October 19, 1906 (Age 10 years)
Birth of a son
#1
Knud Peter Harboe
November 2, 1925 (Age 29 years)
Occupation
Arkitekt, M.A.A.

Christening of a sonKnud Peter Harboe
December 13, 1925 (Age 29 years)
Birth of a daughter
#2
Ida Gudrun Harboe
March 10, 1935 (Age 39 years)
Death of a daughterIda Gudrun Harboe
May 19, 1935 (Age 39 years)
Burial of a daughterIda Gudrun Harboe
May 22, 1935 (Age 39 years)
Death of a fatherPeder Gundersen Harboe
March 11, 1940 (Age 44 years)
Death of a motherLouise Kathrine Henriette Heilmann
July 9, 1957 (Age 61 years)
Death of a brotherPoul Henrik Rasmus Harboe
1979 (Age 83 years)

Death of a wifeEllen Gudrun Halberg
November 17, 1980 (Age 84 years)

Death February 17, 1992 (Age 96 years)

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: February 27, 1890Skælskør kirke
9 months
elder brother
5 years
himself
Family with Ellen Gudrun Halberg - View this family
himself
wife
son
son
Henrik Harboe
daughter
Ida Gudrun Harboe
Birth: March 10, 1935 39 38Hegelsvej 10, Ordrup sogn
Death: May 19, 1935Dr. Louises Børnehospital, Østervold sogn

Shared note
Svend Gunnersen Harboe alias Svend Harboe Født: 26-12-1895 på Nørre Farimagsgade 35, 3. sal, Kbh. i Skt. Johannes sogn, Kbh. og døbt 02-04-1896 i Skt. Johannes kirke, Kbh. - søn af cand. polyt., ingeniør (siden driftsdirektør, civilingeniør) Peter Gunnersen Harboe og hustru Louise Cathrine Henriette f. Heilmann, 34 år gl. Faddere: Fru Adolfine Heilman, Skælskør. Frk. Anna Heilmann, ibid. = samme steds. Apoteker Heilmann, ibid. Cand. pharm. Carl Harboe, Stenderup. Forældrene viet 27-02-1890 i Skælskør kirke. Kilde: KB-opslag 333, nr. 962. Skt. Johannes sogn, Kbh. År 1893-1896. KB_1892_010_3_032_0332a-FM Erhverv: Arkitekt, M.A.A. Gift 15-11-1924: Ungkarl Svend Gunnersen Harboe, arkitekt, Holbæk (f. 26-12-1895 i Kbh., søn af ingeniør Peter Gunnersen Harboe og hustru Louise Cathrine Henriette f. Heilmann), gifter sig 15-11-1924 i Svendborg Vor Frue kirke med pige Ellen Gudrun Halberg (f. 18-09-1896 i Svendborg, datter af afdøde fabrikant Harald Andreas Halberg (død 1919) og hustru Ida Anna Marie f. Wildschjødtz (død 1911). Forlovere: Fabrikanterne Ejner og Otto Halberg. Kilde: KB-opslag 52, nr. 58. Svendborg Vor Frue sogn. År 1922-1939. KB_1892_O388_G_037_0049a-V Død 17-02-1992: Svend Gunnersen Harboe dør 17-02-1992, 96 år gl. Kilde - hjemmesiden: poul-herdis.dk Folketælling: FT-1930 - 5. nov.: Kanslergade 7, 1. sal, forhuset, Kbh.: >> Svend Gunnersen Harboe, f. 26-12-1895 i Kbh., gift, husfar, arkitekt Ellen Gudrun Harboe, f. 18-09-1896 i Svendborg, gift, husmor Knud Peter Harboe, f. 02-11-1924 i Sankt Jakobs sogn, Kbh., barn Henrik Harboe, f. 11-05-1927 i Sankt Jakobs sogn, Kbh., barn Anna Kirstine Larsen, f. 23-01-1913 i Vejstrup, Skaarup sogn, Svendborg amt, husassistent Kilde: FT-opslag 59 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=109395#109395,16960721 Levned: HARBOE Svend arkitekt; f. 26/12 1895 i Kbhvn.; søn af driftsdirektør, civilingeniør Peter Harboe (død 1940) og hustru Louise f. Heilmann; gift (15/11 1924) m. Gudrun H., f. 18/9 1896 i Svendborg, datter af tobaksfabrikant Harald Halberg (død 1919) og hustru Ida f. Wildschiødtz (død 1911). Student (Roskilde) 1915; uddannelse på kunstakademiet; studierejser i Italien, England, Frankrig og Tyskland; selvstændig virksomhed fra 1923, i samarbejde med arkitekt Helge Finsen fra 1934. Har bl. a. opført Holbæk Amts Sparekasse (1924) og (s. m. Helge Finsen) Albert Leths Stiftelse ved Herlufsholm; klubhus for Rungsted Golfklub; fabriksbygning for A/S Jørgen Petersen & Co.; sygeplejerskebolig ved Kbhvns sygehjem; fabriksbygning for Kbhvns Smørrebrød A/S.; gasstationer for A/S Kosangas; administrationsbygning ved Rabækkeværket på Bornholm; nybygninger for Carl Allers Etablissement, AS; remiseanlæg for Lyngby-Nærum Jernbane samt villaer og landhuse m. m. Adresse; Hegelsv. 10, Charlottenlund. Kilde: rosekamp.dk - Kraks BB-1957 -------------------------------------------------------------------- Faderen Peder Gundersen Harboe's 2 tanter var: ID 125-7d3: Emma Adolphine Natalia Harboe f. Hornung der var gift med Søren Gotlob Harboe, og ID 125-7d4: Cora Henriette Harboe f. Hornung der var gift med Poul Søltoft Christian Harboe. Emma og Cora Hornung's oldeforældre er ægteparret: ID 250: Conrad Haugaard og hustru ID 251: Marie Elisabeth Hansdatter Og dette ægtepar er Lise-Lone's 4 x tipoldeforældre.