Correll_Dohlmann

Anna Louise HarboeAge: 43 years19241968

Name
Anna Louise Harboe
Birth June 14, 1924 33 33
Alias
Anna Louise Jacobsen f. Harboe

Christening September 14, 1924 (Age 3 months)
Death of a paternal grandfatherPeder Gundersen Harboe
March 11, 1940 (Age 15 years)
Death of a maternal grandmotherAnna Caroline Gundersen Harboe
March 17, 1949 (Age 24 years)
Death of a paternal grandmotherLouise Kathrine Henriette Heilmann
July 9, 1957 (Age 33 years)
Occupation
Cand. med, læge

Death January 7, 1968 (Age 43 years)

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: August 26, 1916Skælskør kirke
18 months
elder brother
6 years
herself
Family with Jørgen Breder Faye Jacobsen - View this family
husband
herself
daughter
Ida Anette Faye Jacobsen
son
Poul Trygve Harboe Jacobsen

Shared note
ID 125-7d3a6b: Anna Louise Harboe alias Anna Louise Jacobsen f. Harboe Født: 14-06-1924 på Kanslergade 2, 1. sal, Kbh. i Sankt Jakobs sogn, Kbh. og døbt 14-09-1924 i Skt. Jakobs kirke, Kbh. - datter af ingeniør Poul Henrik Rasmus Harboe, 33 år, og (ID 125-7d3a6) hustru Katy Harboe Meding, 33 år. Faddere: Fru konsulinde Anna Meding, Skælskør. Magda Harboe, Vesterbrogade 44. Trælasthandler Tycho Andreas Meding, Næstved. Arkitekt Svend Gundersen Harboe, Holbæk. Forældrene viet 26-08-1916 i Skælskør kirke. Kilde: KB-opslag 10, nr. 21. Sankt Jakobs sogn. År 1924-1937. KB_1892_023_3_021_0007a-FK. Erhverv: Cand. med., læge. Gift 16-12-1955: Ungkarl, læge ved Sykstuen, Feldpost 16, Oslo, Norge, Jørgen Breder Faye Jacobsen, (f. 18-05-1925 i Montrouge, Seine, Frankrig og døbt 21-03-1926 i Paris, Svenska Sofia församling, søn af afdøde skibsmægler Johannes Mathias Jacobsen og hustru Ida f. Blom, bopæl: Paris, Frankrig), gifter sig 16-12-1955 i Holmens kirke, Kbh. med ugift, læge ved Amtssygehuset, Odense, Anna Louise Harboe,(f. 14-06-1924 i Skt. Jakobs sogn, Kbh., datter af ingeniør Poul Henrik Rasmus Harboe og hustru Katy Meding, bopæl: Borgmester Jensens Allé 22, Kbh. (Ø)sterbro. Kilde: KB-opslag 83, nr. 107. Holmens sogn. År 1954-1961. KB_1892_021_3_145_0080a-V. Paret får sammen 2 børn. Død 07-01-1968: Anna Louise Jacobsen f. Harboe dør 07-01-1968, 43 år gl. Kilde: Side 133, nr. 90 i Slægtsbog for pastor N. M. Harboes og hustru Anna f. Truchs' descendenter - Slægterne Harboe fra Skælskør og Rasmusen fra Korsør af Kirsten Borg m.fl. (3. udgave 1971). Folketælling: FT-1930 - 5. nov.: Kanslergade 2, 1. sal, Kbh.: Poul Henrik Rasmus Harboe, f. 13-12-1890 i Skælskør, gift i 1916, husfar, kontorchef for Statens Tilsyn med Privatbanerne ID 125-7d3a6: Katy Harboe, f. 28-12-1890 i Skælskør, gift i 1916, husmor ID 125-7d3a6a: Carl Jørgen Harboe, f. 08-03-1918 på Frederiksberg, barn >> ID 125-7d3a6b: Anna Louise Harboe, f. 14-06-1924 i Kbh., barn Kilde: FT-opslag 7 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=110393#110393,17052122