Correll_Dohlmann

Simon Christian Larsen1890

Name
Simon Christian Larsen
Birth March 20, 1890 43 37
Alias
Christian Simon Larsen

Christening May 26, 1890 (Age 2 months)
Birth of a brotherCharles Jørgen Larsen
June 7, 1892 (Age 2 years)
Occupation
Maskinkonstruktør - Københavns Sporveje

Christening of a brotherCharles Jørgen Larsen
July 29, 1892 (Age 2 years)
Death of a fatherJens Jørgen Larsen
after 1925 (Age 34 years)

Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: October 20, 1889Skt. Johannes kirke, Kbh.
5 months
himself
2 years
younger brother
Father’s family with Jacobine Nielsen - View this family
father
step-mother
Marriage: November 4, 1877Helligåndskirken, Kbh.
14 months
half-brother
Charles Simon Jørgen Larsen
Birth: December 21, 1878 31 27København i Helligånds sogn
Death: August 17, 1886Sværtegade 5, Kbh. i Trinitatis sogn
Family with Ellen Margrethe Sophie Pedersen Landtved - View this family
himself
wife
son
Erik Larsen

Shared note
ID 13-1b: Simon Christian Larsen alias Christian Simon Larsen Født: 20-03-1890 på Ny Østergade 11, 1. sal, Kbh. i Helligånds sogn, Kbh. og døbt 26-05-1890 i Helligåndskirken, Kbh. - søn af (ID 13-1) hørkræmmer Jens Jørgen Larsen og hustru Vilhelmine Marie f. Christensen, Ny Østergade 11, 1. sal, Kbh. Kilde: KB-opslag 66, nr. 31, side 65. Helligånds sogn. År 1885-1891. KB_006_2_032_K03-12-A. Konfirmeret 27-03-1904: Simon Christian Larsen bliver konfirmeret 20-03-1890 i Vor Frue kirke, Kbh. Søn af kusk Jens Jørgen Larsen og hustru Vilhelmine Marie f. Christensen, Peder Hvitfeldt Stræde 9, 2. sal, Kbh., o.g. Kilde: KB-opslag 92, nr. 34. Vor Frue sogn. År 1899-1907. KB_1892_013_3_060_0091a-CD. Erhverv: Maskinlærling. Smedelærling. Konstruktør. Maskinkonstruktør hos Københavns Sporveje Gift 09-05-1918: Ungkarl Simon Christian Larsen, maskinkonstruktør, Peder Hvitfeldt Stræde 9 A, 1. sal (f. 20-03-1890 i Helligånds sogn, Kbh., søn af hørkræmmer Jens Jørgen Larsen og hustru Vilhelmine Marie f. Christensen, Peder Hvitfeldt Stræde 9 A, 1. sal) gifter sig 09-05-1918 i Aldersro kirke med pigen Ellen Margrethe Sophie Petersen Landtved, Wedellsborggade 61B, 2. sal (f. 22-09-1892 i Skt. Johannes sogn, Kbh., datter af maskinkonstruktør Laurits Petersen Landtved (læs: Laurids Pedersen Landtved) og hustru Anna Margrethe f. Jørgensen, Wedellsborggade 61B, 2. sal, Kbh.). Forlovere: Charles Jørgen Larsen, montor, Ved Kløvermarken 6, 2. sal og Hans Christian Landtved, montør, Wedellsborggade 61B, 2. sal, th., Kbh. Kilde: KB-opslag 5, nr. 24. Aldersro sogn. År 1918-1929. KB_1892_027_3_008_0003a-V. Folketællinger og bosteder: FT-1901: Peder Hvitfeldt Stræde 9, 2. sal, Kbh.: ID 13-1: Jens Jørgen Larsen, f. 06-02-1947 i Magtenbølle, Vissenbjerg sogn, Fyn, gift i 1890 (læs: 20-10-1889 i Skt. Johannes kirke, Kbh.), husfar, kusk. Tilflyttet i 1872 Vilhelmine Larsen, f. 25-12-1852 i Kbh., gift i 1890 (læs: 20-10-1889 i Skt. Johannes kirke, Kbh.), husmor >> ID 13-1b: Simon Christian Larsen, f. 20-03-1890 i (Helligånds sogn) Kbh., barn ID 13-1c: Charles Jørgen Larsen, f. 07-06-1892 i (Vor Frue sogn) Kbh., barn Kilde: FT-opslag 21. FT1901_0023_00642. FT-1906: Peder Hvitfeldt Stræde 9, 2. sal, Kbh.: ID 13-1: Jens (Jørgen) Larsen, f. 06-02-1947 i Magtenbølle, Vissenbjerg sogn, Fyn, gift, husfar, kusk. Tilflyttet i 1871 fra Brahetrollesborg Vilhelmine Larsen, f. 25-12-1852 i Kbh., gift, husmor >> ID 13-1b: Simon Larsen, f. 20-03-1890 i Kbh., barn ID 13-1c: Charles (Jørgen) Larsen, f. 07-06-1892 i Kbh., barn Kilde: FT-opslag 21. FT1906_0032_00907. FT-1911: Peder Hvitfeldt Stræde 9, 2. sal, bagbygningen, Kbh.: ID 13-1: Jens Jørgen Larsen, f. 06-02-1947 i Magtenbølle, Vissenbjerg sogn, Fyn, gift, husfar, arbejdsløs kusk. Tilflyttet i 1873 fra Fyn Wilhelmine Larsen, f. 25-12-1852 i Kbh., gift, husmor >> ID 13-1b: Simon Christian Larsen, f. 20-03-1890 i Kbh., søn, ugift, maskinlærling ID 13-1c: Charles Jørgen Larsen, f. 07-06-1892 i Kbh., søn, ugift, maskinlærling Johan Svend Ferdinand Svendsen, f. 11-04-1888, ugift, logerende, lagerrist Kilde: FT-opslag 21. FT1911_0038_01536. Bopæl meldt i Kbh. >> Christian Simon Larsen, f. 20-03-1890 i Kbh., konstruktør, gift med: Ellen Margrethe (Ellen Margrethe Sophie Petersen Landtved), f. 22-09-1892 i Kbh. 01-05-1918: fra Peder Hvitfeldt Stræde 9, 3. sal til Røddinggade 3. Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 3008, rl 28, st 5 (Vesterbro) FT-1921: Røddinggade 3, 2.th., Kbh.: >> ID 13-1b: Simon Christian Larsen, f. 20-03-1890 i Kbh., gift, husfar, maskinkonstruktør Ellen Margrethe Larsen, f. 22-09-1892 i Kbh., gift, husmor ID 13-1b1: Erik Larsen, f. 15-12-1919 i Kbh., søn Kilde: FT-opslag 7. FT1921_00044_01343 FT-1925 - 5. nov.: Røddinggade 3, 2.th., Kbh.: >> ID 13-1b: Simon Christian Larsen, f. 20-03-1890 i Kbh., gift, husfar, maskinkonstruktør Ellen Margrethe Larsen, f. 22-09-1892 i Kbh., gift, husmor ID 13-1b1: Erik Larsen, f. 15-12-1919 i Kbh., søn Kilde: FT-opslag 39. FT1925_0427_01261 FT-1930 - 5. nov.: Cæciliavej 39, Valby - rækkehus: >> ID 13-1b: Simon Christian Larsen, f. 20-03-1890 i Kbh., gift, husfar, maskinkonstruktør i Københavns Sporveje. Bopæl 05-11-1929: Stenderupgade 10, 1. sal Ellen Margrethe Larsen, f. 22-09-1892 i Kbh., gift, husmor. Bopæl 05-11-1929: Stenderupgade 10, 1. sal ID 13-1b1: Erik Larsen, f. 15-12-1919 i Kbh., ugift, søn. Bopæl 05-11-1929: Stenderupgade 10, 1. sal Anna Margrethe Landtved, f. 21-07-1869 i Østrup, enke, slægtning (husfaderens svigermor)aldersrentenyder. Bopæl 05-11-1929: Vennemindevej 57, 2. sal Viggo Pedersen Landtved, f. 22-01-1907 i Kbh., ugift, slægtning (bror til Ellen) ekspedient hos "Hector". Bopæl 05-11-1929: Vennemindevej 57, 2. sal Ebba Pedersen Landtved, f. 27-05-1904 i Kbh., ugift, slægtning (søster til Ellen)kontorassistent, "Politiken". Bopæl 05-11-1929: Vennemindevej 57, 2. sal Kilde: FT-opslag 50-51. FT1930_00066_00356