Correll_Dohlmann

Jenny Margrethe Hansen1893

Name
Jenny Margrethe Hansen
Birth April 9, 1893 49 43
Alias
Jenny Margrethe Larsen f. Hansen

Christening July 16, 1893 (Age 3 months)
Death of a fatherHans Jensen Hansen
March 27, 1902 (Age 8 years)
Death of a motherAnne Dorthea Rasmussen
April 19, 1904 (Age 11 years)
Occupation
Syerske i 1916

Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: May 7, 1881Lindelse kirke
12 years
herself
Family with Charles Jørgen Larsen - View this family
husband
herself
son
Jørgen Vilhelm Larsen

Shared note
Jenny Margrethe Hansen alias Jenny Margrethe Larsen f. Hansen Født: 09-04-1893 i Illebølle, Lindelse sogn, Langeland og døbt 16-07-1893 i Lindelse kirke - datter af af husmand Hans Jensen Hansen og hustru Ane Dorthea f. Rasmussen på 43 år, Illebølle. Kilde: KB-opslag 73, nr. 8. Lindelse s. Langeland Sønder h. Svendborg a. År 1892-1913. KB_1892_O299_G_016_0072a-FK. Erhverv: Tjenestepige. Syerske i 1916 Gift 24-06-1917: Ungkarl Charles Jørgen Larsen, maskinarbejder, boende Peder Hvitfeldt Stræde 9, Kbh. (f. 07-06-1892 i Vor Frue sogn, Kbh., søn af kusk Jens Jørgen Larsen og hustru Vilhelmine Marie f. Christensen, boende samme sted) gifter sig 24-06-1917 i Vor Frelser kirke, Kbh. med pige (syerske) Jenny Margrethe Hansen, boende Ved Kløvermarken 6, Kbh. (f. 09-04-1893 i Illebølle, Lindelse sogn, Langeland, datter af husmand Hans Jensen Hansen og hustru Ane Dorthea f. Rasmussen, begge døde). Forlovere: Jens Jørgen Larsen, fhv. detailhandler, Peder Hvitfeldt Stræde 9, Kbh. og Niels Nielsen, montør, Borgergade 83, 3. sal, Kbh. Kilde: KB-opslag 38, nr. 45. Vor Frelser. År 1916-1922. KB_1892_047_3_090_0037a-V. Bopæl meldt i Kbh. for * Jenny Margrethe Hansen, f. 09-04-1893 i Lindelse sogn, Langeland Stillinger: Tjenestepige. 03-06-1914: Fra Humble til Mølle Allé 21 , 2. hos Hansen 03-09-1914: Frameldt til Frederiksberg 05-05-1915: Peder Hvitfeldts Stræde 9 hos Hansen Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 1506, rl 10, st1 Jenny Margrethe Hansen, f. 09-04-1893 på Langeland, syerske 01-11-1916: Viborggade 81, 5. (Davids og Sankt Jakobs sogne) Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 3429, rl 12, st 7 (Østerbro) Bopæl meldt i Kbh. for Charles Jørgen Larsen, montør, f. 07-06-1892. Gift med: * Jenny Margrethe (Hansen), f. 09-04-1893 (i Lindelse sogn) Langeland 08-11-1917: Ved Kløvermarken 2, 2. sal. (Vor Frelsers sogn) Kilde: politietsregisterblade.dk - blad 2449, rl 14, st 4 (Amager).