Correll_Dohlmann

Anne Dorthea RasmussenAge: 54 years18491904

Name
Anne Dorthea Rasmussen
Birth August 29, 1849
Alias
Anne Dorthea Hansen f. Rasmussen

Christening October 14, 1849 (Age 46 days)
MarriageHans Jensen HansenView this family
May 7, 1881 (Age 31 years)
Birth of a daughter
#1
Jenny Margrethe Hansen
April 9, 1893 (Age 43 years)
Christening of a daughterJenny Margrethe Hansen
July 16, 1893 (Age 43 years)
Death of a husbandHans Jensen Hansen
March 27, 1902 (Age 52 years)
Burial of a husbandHans Jensen Hansen
April 3, 1902 (Age 52 years)
Death April 19, 1904 (Age 54 years)
Burial April 25, 1904 (6 days after death)
Family with Hans Jensen Hansen - View this family
husband
herself
Marriage: May 7, 1881Lindelse kirke
12 years
daughter

Shared note
Anne Dorthea Rasmussen alias Anne Dorthea Hansen f. Rasmussen Født: 29-08-1849 i Vindeby, Lindelse sogn, Langeland Sønder herred og døbt 14-10-1849 i Lindelse kirke - datter af husmand Rasmus Christensen Madsen og hustru Karen Mogensdatter i Vindeby. Kilde: KB-opslag 130, nr. 20. Lindelse sogn. Langeland Sønder h. Svendborg amt. År 1843-1858. Gift 07-05-1881: Enkemand Hans Jensen Hansen, 37 år, f. 08-03-1844 i Haugbølle, husfæster i Illebølle, hans 2. ægteskab, gifter sig 07-05-1881 i Lindelse kirke med pige Ane Dorthe (Dorthea) Rasmussen, f. 29-08-1849 i Vindeby, syerske, boende hjemme hos faderen, husmand Rasmus Christensen Madsen i Illebølle. Forlovere: Jørgen Hansen, husmand i Haugbølle. H.J. Nielsen, husmand i Nørre Longelse. Anm.: For brudgommens vedkommende forevist attest af 06-04-1881, at skiftet efter hans afdøde hustru Inger Nielsen er foretaget. Kilde: KB-opslag 156, nr. 3. Lindelse s. Langeland Sønder h. Svendborg a. År 1862-1891. KB_O299_A_014_K06-07-A. Død 19-04-1904: Enke Ane Dorthe Hansen f. Rasmussen (f. 29-08-1849 i Vindeby, datter af husmand Rasmus Kristensen Madsen og hustru Karen Mogensdatter) dør 19-04-1904 på Rudkøbing Sygehus, Langelands Nørre herred, 54 år gl. og bliver begravet 25-04-1904 på Lindelse kirkegård. Enke efter husmand Hans Jensen Hansen i Illebølle. Anm.: Duplikat af dødsattest 23-04-1904. Skifteretsattest 20-04-1904. Kilde: KB-opslag 132, side 137. Lindelse s. Langeland Sønder h. Svendborg a. År 1892-1913. Folketælling: FT-1890: Svendborg, Langelands Sønder, Lindelse, Illebølle, Lindelse, hus, 42, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1890, B0670: Hans Jensen Hansen, 45, Gift, husfader, jordbruger, Humble, Svendborg Amt >> Ane Dorthea Rasmussen, 40, Gift, husmoder, Lindelse, Svendborg Inge Karoline Hansen, 7, Ugift, barn, Lindelse, Svendborg Carl Hansen, 4, Ugift, barn, Lindelse, Svendborg Gustav Hansen, 2, Ugift, barn, Lindelse, Svendborg