Correll_Dohlmann

Helvig RantzauAge: 30 years18731903

Name
Helvig Rantzau
Birth July 18, 1873 33 29
Alias
Helvig komtesse Rantzau af Rosenvold, Helvig de Fougères f. komtesseRantzau og Helvig Christiansen f. komtesse Rantzau

Christening August 29, 1873 (Age 42 days)
MarriageEmile Fernand Léon Marie René baron de FougèresView this family
October 22, 1891 (Age 18 years)

Death of a sisterGerda Rantzau
September 21, 1896 (Age 23 years)
Burial of a sisterGerda Rantzau
September 26, 1896 (Age 23 years)
DivorceEmile Fernand Léon Marie René baron de FougèresView this family
1902 (Age 28 years)

MarriagePeter ChristiansenView this family
September 4, 1903 (Age 30 years)

Death December 14, 1903 (Age 30 years)
Burial December 21, 1903 (7 days after death)
Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: April 22, 1869
11 months
elder brother
Kaj Rantzau
Birth: March 22, 1870 30 25Rosenvold, Stouby sogn
Death: August 2, 1906Rosenvold, Stouby sogn
18 months
elder sister
Gerda Rantzau
Birth: September 29, 1871 31 27Rosenvold, Stouby sogn
Death: September 21, 1896Rosenvold, Stouby sogn
22 months
herself
Family with Emile Fernand Léon Marie René baron de Fougères - View this family
ex-husband
herself
Marriage: October 22, 1891
Divorce: 1902
Family with Peter Christiansen - View this family
husband
herself
Marriage: September 4, 1903

Shared note
Helvig Rantzau alias Helvig komtesse Rantzau af Rosenvold, Helvig de Fougères f. komtesse Rantzau og Helvig Christiansen f. komtesse Rantzau Født: 18-07-1873 på Rosenvold, Stouby sogn og døbt 29-08-1873 i Stouby kirke - datter af lensgreve August Frederik Rantzau og hustru Henriette Rantzau f. Poulsen, 30 år gl., af Rosenvold. Kilde: KB-opslag 134, nr. 17, side 153. Stouby sogn, Bjerre h. Vejle a. År 1865-1891. KB_C423_A_010_K05-14-A Gift 1. g. 22-10-1891: Helvig comtesse Rantzau gifter sig 22-10-1891 med Emile Fernand Léon Marie René baron de Fougères, f. 04-04-1867. Fransk Chancelier. Parret separeret i 1898 - endelig skilt 1902 Kilde: Hendes død - se KB-opslag 358. Stouby sogn, Bjerre h. Vejle a. År 1892-1915. KB_1892_C423_G_013_0490a-DK. Søn: Emanuel Francois Maurice Auguste baron de Fougères, f. 1892 Gift 2.g. 04-09-1903: Helvig comtesse Rantzau gifter sig 04-09-1903 med Peter Christiansen, proprietær på gården Stubshoved, Gudme sogn, Gudme herred, Svendborg amt. Død 14-12-1903: Helvig Christiansen f. komtesse Rantzau dør 14-12-1903 på Stubshoved Gård, Gudme sogn og herred og bliver begravet på Stouby kirkegård, Bjerre herred, Vejle amt. Proprietær på Stubshoved, Peter Kristiansens hustru. Født på Rosenvold 1873, Stouby sogn, Bjerre herred. Datter af lensgreve August Frederik Rantzau til Rosenvold og hustru Johanne Henriette Valentine Poulsen. Gift 2 gange: 1. g. gift med Baron Emile Fernand Léon Marie René de Fougères, okt. 1891, fra hvem hun separeredes i 1898 - endelig skilt 1902. 2. g. 04-09-1903 med Peter Christiansen, proprietær på gården Stubshoved. Kilde: KB-opslag 181, nr. 8. Gudme sogn og herred. Svendborg amt. År 1892-1906. KB_1892_O263_G_004_0195a-DK. Se også døde: Helvig Christiansen f. komtesse Rantzau dør 14-12-1903 på Stubshoved Gård, Gudme sogn og bliver begravet 21-12-1903 på Stouby kirkegård. Gift med gårdejer Peter Christiansen af Gudme sogn. KB-opslag 358. Stouby sogn, Bjerre h. Vejle a. År 1892-1915. KB_1892_C423_G_013_0490a-DK.