Correll_Dohlmann

Nanna Smith Dahl1904

Name
Nanna Smith Dahl
Birth March 22, 1904
Alias
Nanna Smith Christensen f. Dahl

Christening May 2, 1904 (Age 41 days)
Death

Family with Tage Møllmark Christensen - View this family
husband
herself
son
Leslie Mølmark Christensen
son
Vincent Mølmark

Shared note
Nanna Smith Dahl alias Nanna Christensen f. Dahl og Nanna Smith Christensen f. Dahl Født: 22-03-1904 i Frederiksværk, Vinderød sogn og døbt 02-05-1904 i Vinderød kirke - datter af savværksejer Niels Smith Dahl (f. 24-03-1873 på Frbg. - død 01-03-1930) og hustru Helga Dahl f. Christensen, 24 år gl. (f. 07-02-1880 - død 1914). Faddere: Frk. Nanna Dahl, Gentofte. Grosserer Vilhelm Dahl, Kbh. Grosserer, cand. phil. Axel Dahl, Kbh. Particulier, cand. phil. Arnold Christensen, Kbh. Forældrene viet 02-05-1901. Kilde: KB-opslag 191, nr. 7. Vinderød sogn. Strø h. Frederiksborg a. År 1892-1907. KB_1892_244_3_009_0223a-FK. Gift 24-03-1923: Ungkarl, studerende, Tage Møllmark Christensen på 21 år, boende Amagerbrogade 7, Kbh. (f. 24-10-1901 i Odense, søn af grosserer Johan Ludvig Christensen og hustru Anna f. Møllmark) gifter sig 24-03-1923 i Holmens kirke, Kbh. med pige Nanna Smith Dahl på 19 år, boende Slotsallen 3, Klampenborg, Skovshoved sogn (f. 22-03-1904 i Frederiksværk, datter af savværksejer Niels Smith Dahl og hustru Helga f. Christensen). Lyst i Skovshoved kirke den 04-03-1923. Attest fra Gentofte kommune af 01-03-1923. Meldt vielsen til Skovshoved kirke. Kilde: KB-opslag 160, nr. 40. Holmen. År 1920-1925. KB_1892_021_3_125_0158a-V. I 1908 bor Nanna med sine forældre på Strandgade i Frederiksværk. Søsteren Else Smith Dahl f. 07-05-1908 i Frederiksværk, Vinderød sogn, bliver døbt 11-07-1908 i Ordrup kirke. Nanna Christensen udvandrer til USA i 1926: Name: Nanna Christersen Event Type: Immigration - Date: 1926 Event Place: New York, New York, United States Gender: Female Age: 22 Birthplace: Denmark Ship Name: Orca Birth Year (Estimated): 1904 Affiliate Publication Title: Passenger and Crew Lists of Vessels Arriving at New York, New York, 1897-957. Affiliate Publication Number: T715 Affiliate Film Number: 3945 GS Film number: 1755683 Digital Folder Number: 004853474 Image Number: 00095 Kilde: Family Search - New York, New York Passenger and Crew Lists, 1909, 1925-1957 Statsborgerskab: Name: Nanna Christensen Event Type: Naturalization Event Place: New York Affiliate Publication Title: Alphabetical Index to Declarations of Intention of the U.S. District Court for the Southern District of New York, 1917-1950 Affiliate Publication Number: M1675 Affiliate Film Number: 5 Kilde: Family Search - New York, Southern District Naturalization Index, 1917-1950