Correll_Dohlmann

Niels Bertelsen

Name
Niels Bertelsen
Birth

Alias
Niels Berthelsen

EngagementAnna Dorthe HendrichsdatterView this family
December 1, 1780
MarriageAnna Dorthe HendrichsdatterView this family
March 20, 1781
Death of a wifeAnna Dorthe Hendrichsdatter
about February 1789
Burial of a wifeAnna Dorthe Hendrichsdatter
1789
Death

Family with Anna Dorthe Hendrichsdatter - View this family
himself
wife
Marriage: March 20, 1781I mandens hjem, Slagelse
Lorentz Corell + Anna Dorthe Hendrichsdatter - View this family
wife’s husband
wife
Marriage: May 17, 1754Bødelstræde, Slagelse
10 years
step-son
-9 years
step-son
Johan Lorensen Corell
Birth: February 20, 1755 26 19Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: February 28, 1755Slagelse Sankt Mikkels sogn
22 months
step-daughter
Mette Corell
Birth: about 1756 27 20Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: October 1765Slagelse Sankt Mikkels sogn
19 months
step-daughter
Mette Cathrine Corell
Birth: about August 10, 1757 28 21Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: October 21, 1767Slagelse Sankt Mikkels sogn
3 years
step-son
2 years
step-son
Jørgen Corell
Birth: about March 1763 34 27Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: before March 1764Slagelse Sankt Mikkels sogn
4 years
step-daughter
Cathrine Corell
Birth: about May 3, 1767 38 31Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: about October 15, 1767Slagelse Sankt Mikkels sogn

Shared note
ID 225b: Niels Bertelsen alias Niels Berthelsen Trolovelse: Den 1. dec. (1780) blev ungkarl Niels Berthelsen og enken Ana Dorthe (f. Hendrichsdatter), salige Corels, begge her af Byen, trolovede, og at intet efter loven strider mod deres ægteskab, derfor caverer __ møller Niels Jensen, og gartner Johan Reuter. Kilde: KB-opslag 221, sp.2, midten. Sankt Mikkels sogn. E.M. År 1640-1815. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156309#156309,26187768 Brudens 2. ægteskab: Gift 20-03-1781: Niels Bertelsen, ungkarl, og Anna Dorthe Henrichsdatter, afgangne Lorenz Corell murermesters enke, trolovede folk blev udlyst for dem fra prædikestolen sidste gang 1. søndag efter Hellig Tre Konger; Viet den 20-03-1781 i mandens hjem i Slagelse. Kilde: KB-opslag 194, nr. 1. nederst venstre spalte. Slagelse Sankt Mikkels sogn. E.M. År 1756-1848. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156311#156311,26188387 ------------------------------------------------------------------------------------------------ ID 225b: Niels Bertelsen gifter sig med: ID 225: Anna Dorthe Hendrichsdatter - hun er Lise-Lone's 4 x tipoldemor ------------------------------------------------------------------------------------------------