Correll_Dohlmann

Valborg Christine Larsen1880

Name
Valborg Christine Larsen
Birth June 14, 1880
Alias
Valborg Christine Jensen f. Larsen

Birth of a daughter
#1
Emmy Valborg Larsen
March 26, 1905 (Age 24 years)
Christening of a daughterEmmy Valborg Larsen
March 29, 1905 (Age 24 years)
Birth of a daughter
#2
Ruth Martha Larsen
July 4, 1908 (Age 28 years)
Christening of a daughterRuth Martha Larsen
September 24, 1922 (Age 42 years)
Death

Family with Anders Jensen - View this family
husband
herself
daughter
3 years
daughter
son
Børge Anders Jensen
son
Edvin Wolffgang Jensen
daughter
Lilly Anna Kirstine Jensen
Anders Jensen + Karen Sophie Andersen - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: July 22, 1883Hvidovre kirke
Divorce: before August 1920
-4 months
step-son
2 years
step-daughter
3 years
step-son
2 years
step-son
2 years
step-son
3 years
step-son
3 years
step-son
2 years
step-daughter
20 months
step-daughter

Shared note
Valborg Christine Larsen alias Valborg Christine Jensen f. Larsen Født: 13-06-1880 i Helsingør Skt. Olai sogn og døbt 10-10-1880 i Helsingør Skt. Olai kirke - datter af skostensfejersvend Jens Carl Larsen (på 27 år) og hustru Charlotte Andrea Bentsen på 26 år. Kilde: KB-opslag 205, nr. 49. Helsingør Skt. Olai sogn. Lynge-Kronborg h. Frederiksborg a. År 1874-1886. KB_179_2_012_K08-01-A. Gift 21-08-1920: Anders Jensen og Valborg Christine Larsen borgerligt ægteviet den 21-08-1920 på Københavns Rådhus. Kilde: Børge Anders Jensen's fødsel og senere dåb og Edvin Wolffgang Jensen's fødsel og dåb - sønner af forældrene Anders Jensen og Valborg Christine Larsen. Folketællinger: Moderen og morforældrene: FT-1860: Frederiksborg, Lynge-Kronborg, Helsingør Købstad, Helsingør Købstad, Skt. Annagade 173, Forhus, stuen - Ejes af Arbejdsmand Bruhns Enke, 162 - F1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, D5383: * Jens Ludvig Bentzen, 34, Gift, Husfader. Fyrbøder, Sundbyøster, Københavns Amt * Kristine Magnussen, 34, Gift, Hans Kone, København * Charlotte Andrea Bentzen, 6, Ugift, Deres Barn, Helsingør Ellen Jensine Bentzen, 4, Ugift, Deres Barn, Helsingør Wulfgang Marius Peter Bentzen, 1, Ugift, Deres Barn, Helsingør ----------------- Forældrene: FT-1880: Frederiksborg, Lynge-Kronborg, Helsingør Købstad, Brøndstræde, Forhuset Stuen Matr. 423, 2, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, C4988: * Jens Carl Larsen, 27, Gift, Skorstensfejersvend, Husfader, København * Charlotte Andrea Larsen F. Bentsen, 26, Gift, Hans Kone, Helsingør Rudolf Carl Larsen, 2, Ugift, Deres Barn, København Emmy Ellen Larsen, under et aar, Ugift, Deres Barn, Helsingør ------------- Bopæl meldt i København: For Anders Jensen, f. 24-03-1863 i Alsted: 01-05-1901: Gl. Jernbanevold 106 A 01-05-1905: Lille Ørstedsvej 32 st. - til 01-11-1905 01-11-1907: Toftegaards Alle 15 A, st. 01-05-1908: Rabengaardsvej 10, 4. sal - til 01-11-1911 01-05-1913: Langgade 83 07-02-1916: Øresundsvej 20 01-05-1916: Langgade 40 A 31-03-1917: Saltholmsvej 2, 3. sal 30-04-1918: Tingvej 8, st. 15-05-1919: ? (læs: Tingvej 19) - Emmy Valborg (Larsen) Jensen bor 01-05-1919 hjemme 01-11-1919: Amagergade 34 (læs: 33, 4. sal) Kilde: politietsregisterblade.dk, blad 649, rl 10, station 4 (Amager) FT-1921: Amagergade 33, 4. sal, forhuset, Kbh. (her bor familien stadig den 01-05-1923) - Sundby og Vor Frelsers sogne: Anders Jensen, f. 24-03-1863 i Alsted, gift, tilflyttet i 1900, husfar, arbejdsmand, Kommunens Kloakvæsen (borgerligt ægteviet den 21-08-1920 på Københavns Rådhus) * Walborg Kristine Jensen, f. 13-06-1880 i Helsingør, gift, husmor - alias Valborg Christine Larsen Walborg Emmy Jensen, f. 26-03-1905 i Kbh., ugift, datter - alias Emmy Valborg Larsen Ruth Martha Jensen, f. 04-07-1908 i Kbh., ugift, datter - reg. på samme adresse den 01-05-1923 Børge Anders Jensen, f. 08-07-1916 i Kbh.. søn Evin Wolgang Jensen, f. 17-03-1918 i Kbh., søn - alias Edvin Wolffgang Jensen pige, f. 09-10-1920 i Kbh., datter - alias Lilly Anna Kirstine Jensen Kilde: FT-61-62. FT1921_00003_00514