Correll_Dohlmann

Else Mary Løwe Petersen1906

Name
Else Mary Løwe Petersen
Birth January 20, 1906
Alias
Else Mary Løwe Seitzberg f. Petersen

Christening March 9, 1906 (Age 48 days)
Death

Family with Kay Seitzberg - View this family
husband
herself
son
Erik Seitzberg
daughter
Hanni Seitzberg

Shared note
Else Mary Løwe Petersen alias Else Mary Løwe Seitzberg f. Petersen Født: 29-01-1906 på Marstalsgade 24, 4. sal, Kbh. i Holmens sogn, Kbh. og døbt 09-03-1906 i Holmens kirke, Kbh. - datter af maskinmester Hans Peter Petersen og hustru Mary Caroline f. Petersen. Forældrene viet i 1905 (og de får 3 børn - se FT-1930: Ny Carlsbergvej 17, Kbh., FT-opslag 168. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=106132#106132,16716757). Kilde: KB-opslag 125, side 123. Holmens sogn, Kbh. K.M. År 1901-1913. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=151669#151669,25218637 Gift 01-01-1930: Ungkarl, assistent Kay Seitzberg, boende i Berlin (f. 01-03-1904 i Ordrup by og sogn, søn af fuldmægtig Vilhelm Andreas Edmund Seitzberg og hustru Ellen Margaritha Amalia f. Hansen) gifter sig den 01-01-1930 i Egebæksvang kirke med ugift, assistent Else Mary Løwe Petersen, boende Ny Carlsbergvej 17, Kbh. (f. 29-01-1906 i Holmens sogn, Kbh., datter af maskinmester Hans Peter Petersen og hustru Mary Caroline f. Petersen). Kilde: KB-opslag 66, side 63. Enghave sogn, Kbh. K.M. År 1923-1944. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=149196#149196,24667219 Parret får sammen 2 børn: Erik Seitzberg Hanni Seitzberg 1958: Rådhusvej 1, Ordrup 1963 - Kraks Vejviser: Rådhuspladsen 2, København: Else Seitzberg, Frue (Rådhusvej 1, Ordrup) - alias Else Mary Løwe Seitzberg f. Petersen Kay Seitzberg, kontorchef (Rådhusvej 1, Ordrup) Kilde: https://cld.bz/8TCEwOo#899/z