Correll_Dohlmann

Anna Maria SimonsdatterAge: 32 years17171750

Name
Anna Maria Simonsdatter
Birth February 1717
Alias
Anna Maria Simon Dominicisdatter og Anna Maria Simon Dominicidaatter

Christening March 29, 1717 (Age 56 days)
EngagementJesper PedersenView this family
August 28, 1749 (Age 32 years)
MarriageJesper PedersenView this family
November 21, 1749 (Age 32 years)
Death about 1750 (Age 32 years)
Family with Jesper Pedersen - View this family
husband
herself
Marriage: November 21, 1749Slagelse Skt. Peders kirke
Jesper Pedersen + Kirsten Rasmusdatter - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: December 11, 1750Ottestrup kirke
3 years
step-daughter
-2 years
step-daughter
5 years
step-son
Rasmus Jespersen
Birth: about August 9, 1756 30 33Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: October 10, 1756Slagelse Sankt Mikkels sogn
13 months
step-son
5 years
step-daughter
Margrethe Jespersdatter
Birth: about October 8, 1762 36 39Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: July 21, 1801Kalundborg
Jesper Pedersen + Christiane Ladegodsdatter Iversen - View this family
husband
husband’s wife
Marriage: April 18, 1766Slagelse Skt. Peders kirke
3 months
step-son
Ladegod Jespersen
Birth: about July 9, 1766 40Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: February 18, 1767Slagelse Sankt Mikkels sogn
3 years
step-daughter
Kirsten Jespersdatter
Birth: about December 1768 43Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: March 25, 1769Slagelse Sankt Mikkels sogn
3 years
step-son
Michael Jespersen
Birth: about August 21, 1771 45Slagelse Sankt Mikkels sogn
Death: about October 3, 1772Slagelse Sankt Mikkels sogn

Shared note
ID 226a: Anna Maria Simonsdatter alias Anna Maria Simon Dominicisdatter og Anna Maria Simon Dominicidaatter Født: Anna Maria Simon Dominicisdatter født ca. feb. 1717 i Slagelse Sankt Mikkels sogn, Slagelse herred, Sorø amt, og døbt 29-03-1717 i Slagelse Sankt Mikkels kirke, datter af Simon Dominici Snedicher alias Simon Dominicus (der er forlover ved hendes ægtefælles næste giftermål efter hendes død i 1750), og hustru Birthe Sørensdatter. Moderen introduceret i kirken den 02-05-1717. Forældrene viet 21-06-1716 i Slagelse Sankt Mikkels kirke (https://familysearch.org/ark:/61903/1:1:FKM7-KJH) Kilde: KB-opslag 173, nr. 11. Slagelse Sankt Mikkels sogn. Slagelse herred. Sorø amt. E.M. År 1675-1755. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=205772#205772,39054768 Faderens alias: Simon Dominicus Snecher og Simon Dominici Snedicher Brødre: Dominicus Simonsen, døbt 07-10-1718 i Sankt Mikkels kirke. KB-opslag 179, nr. 46. Søfren Simonsen, døbt 17-12-1721 i Sankt Mikkels kirke. KB-opslag 191, nr. 48. Jens Simonsen, døbt 06-03-1729 i Sankt Mikkels kirke Trolovet 28-08-1749: (ID 226) Jesper Pedersen, bager trolover sig den 28. aug. 1749 med (ID 226a) Anne Marie Simonsdatter i Slagelse Sankt Peders sogn. "Fredagen, d. 28. Aug. blev en ungkarl, navnlig Jesper Pedersen ved bagerprofession paa Slottensgade og Anna Maria Simon Dominicidaatter, tienende hos hr. Raadmand Bruun, troelovede." Note: Brudens far hedder Simon Dominicus. Kilde: KB-opslag 141, sp.1, midt på siden. Slagelse Sankt Peders sogn. E.M. År 1718-1772. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156357#156357,26202451 Gift 21-11-1749: (ID 226) Jesper Pedersen, ungkarl og bager i Slagelse gifter sig 21-11-1749 i Slagelse Sankt Peders kirke med (ID 226a) Anna Maria Simonsdatter: (Fredagen, d. 21. nov. 1749) "Samme fredag blev Jesper Pedersen og Anna Maria Simonsdaatter copulerede". Kilde: KB-opslag 141, sp.1, nederst på siden. Slagelse Sankt Peders sogn. E.M. År 1718-1772. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=156357#156357,26202451 Død i 1750: Anna Maria Simonsdatter dør ca. 32 år gl. Der er ikke fundet en kirkebog over døde i 1750 for Slagelse Sankt Mikkels sogn på Arkivalieronline. Er ikke fundet i Slagelse Sankt Peders KB eller i Ottestrup sogns KB. ------------------------------------------------------------------------- ID 226a: Anna Maria Simonsdatter gifter sig med: ID 226: Jesper Pedersen - der er Lise-Lone's 4 x tipoldefar -------------------------------------------------------------------------