Correll_Dohlmann

Anders Christian Andersen1851

Name
Anders Christian Andersen
Birth December 7, 1851
Alias
Christian Anders Andersen

Christening February 22, 1852 (Age 2 months)
MarriageBetty Claudine Julie JørgensenView this family
December 19, 1880 (Age 29 years)
Birth of a daughter
#1
Henny Carla Betty Sofie Andersen
March 1, 1882 (Age 30 years)
Occupation
Dampskibsrestauratør

Christening of a daughterHenny Carla Betty Sofie Andersen
May 3, 1882 (Age 30 years)
Birth of a son
#2
Aage Jørgen Christian Andersen
December 1, 1883 (Age 31 years)
Birth of a son
#3
Holger Carl Frederik Andersen
April 10, 1888 (Age 36 years)
Birth of a daughter
#4
Ingrid Julie Andersen
September 20, 1890 (Age 38 years)
Marriage of a childAxel Evald HammerHenny Carla Betty Sofie AndersenView this family
April 22, 1905 (Age 53 years)
Marriage of a childChristian Herman Martin OlsenHenny Carla Betty Sofie AndersenView this family
September 15, 1915 (Age 63 years)
Marriage of a childHolger Carl Frederik AndersenBenedicte Marie RiddersborgView this family
March 25, 1916 (Age 64 years)
Death

Family with Betty Claudine Julie Jørgensen - View this family
himself
wife
Marriage: December 19, 1880Vor Frue kirke, Kbh.
14 months
daughter
21 months
son
Aage Jørgen Christian Andersen
Birth: December 1, 1883 31 27Vor Frue sogn, Kbh.
Death: April 1, 1976Pinner, London, England
4 years
son
daughter
daughter

Shared note
Anders Christian Andersen alias Christian Anders Andersen Født: 07-12-1851 i Kalundborg Vor Frue sogn og døbt 22-02-1852 i Kalundborg Vor Frue kirke - søn af arbejdsmand, Jørgen Andersen og hustru Maren Jensen på 36 år. Kilde: KB-opslag 9, nr. 41. Kalundborg Vor Frue sogn. K.M. 1851-1857. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=152318#152318,25346604 Erhverv: Dampskibsrestauratør Gift 19-12-1880: Ungkarl, restauratør Anders Christian Andersen på 29 år gifter sig 19-12-1880 i Vor Frue kirke, Kbh. med jfr. Betty Claudine Julie Jørgensen på 24 år, Larslejstræde 10. Kilde: KB-opslag 158, nr. 203, Vor Frue sogn, Kbh. K.M. År 1874-1885. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=158977#158977,26721820 Folketællinger og bosteder: FT-1860: Holbæk, Ars, Ubby, Klovby Skoledistrikt, Klovby, Et Hus, 162, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1860, C8325: Jørgen Andersen, 41, Gift, Husmand. Daglejer, Ubby Sogn, Holbæk Amt Maren Jensdatter, 45, Gift, Hans Kone, Rørby Sogn, Holbæk Amt Jens Peder Andersen, 11, Ugift, Deres Barn, Kalundborg >> Anders Christian Andersen, 9, Ugift, Deres Barn, Kalundborg Niels Andersen, 7, Ugift, Deres Barn, Kalundborg Maren Kirstine Andersen, 1, Ugift, Deres Barn, Kalundborg Anders Jensen, 74, Enkemand, Aftægtsmand, Rørby Sogn, Holbæk Amt FT-1885: København (Staden), Kjøbenhavn Sct. Annæ Vester Kvarter, Lorentzensgade 14, matr. 504D5 Forhuset 4. Sal høire, 10, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, D3127: >> Anders Christian Andersen, 33, Gift, Husfader, Dampskibsrestaurateur, Kallundborg Betty Claudine Julie Andersen, 28, Gift, Husmoder, Kjøbenhavn Henny Carla Betty Sofie Andersen, 2, Ugift, Datter, Kjøbenhavn Aage Jørgen Christian Andersen, 1, Ugift, Søn, Kjøbenhavn Bopæl meldt i Kbh. / Copenhagen City - Udfyldelsesdato: 4-4-1892 >> Hovedperson/Head of houshold: Anders Christian Andersen, f. 04-12-1851 (read/læs: 07-12-1851) i Kallundborg - Stillinger: Restauratør Ægtefælle/Spouse: Betty Claudine Julie Andersen, f. 30-09-1856 i København Børn/Children: Henny Carla Andersen, f. 01-03-1882 Aage Jørgen Andersen, f. 01-12-1883 Edna Mary Andersen, f. 28-01-1885 (alias Elna Mary Andersen, f. 28-11-1886) Holga Caroline Andersen, f. 10-04-1885 (read/læs: Holger Carl Frederik Andersen, f. 10-04-1888 i København) Ingrid Julie Andersen, f. 20-09-1890 (alias Sigrid Julie Andersen) Adresser: 01-11-1891: Sankt Pauls Gade 72, 1. 01-05-1893: Skjoldsgade 3, 2. 01-05-1905: Store Kongensgade 57, 3. 01-05-1906: Kastelsvej 15, 3. Kilde: politietsregisterblade.dk, http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=2141036&searchname=polit_adv FT-1916: Kastelsvej 15, 3., Kbh. - Østervold - Sven-Erik Hammer bor da hos sine morforældre og 2 mostre: Betty Claudine Julie Andersen, f. 30-09-1856 i Kbh., gift, husmor Sigrid Julie Andersen, f. 20-09-1890 i Kbh., ugift, datter Sven-Erik Hammer, f. 21-10-1905 i Kbh., ugift, barnebarn Tillægsliste - midlertidigt fraværende: >> Anders Christian Andersen, f. 07-12-1851, gift, dampskibsrestauratør, Nordsøen Elna Mary Andersen, f. 28-11-1886, ugift, datter, bogholderske, Adolfsensgade 4, 2. sal Kilde: FT-opslag 52-53 og 55. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=72583#72583,13104801 FT-1921: Kastelsvej 15, 3. sal, tv., Kbh. - Østervold: Sven-Erik Hammer bor da hos sine morforældre: >> Anders Christian Andersen, f. 07-12-1851 i Kalundborg, gift, husfar, dampskibsrestauratør, DFDS Betty Claudine Julie Andersen, f. 30-09-1856 i Kbh., gift, hustru Elna Mary Andersen, f. 28-11-1886, ugift, datter, bogholderske Sigrid Julie Andersen, f. 20-09-1890 i Kbh., ugift, datter, kontorassistent Sven-Erik Hammer, f. 21-10-1905 i Kbh., ugift, barnebarn Kilde: FT-opslag 24 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=80529#80529,13638621