Correll_Dohlmann

Betty Claudine Julie Jørgensen1856

Name
Betty Claudine Julie Jørgensen
Birth September 30, 1856
Alias
Betty Claudine Julie Andersen f. Jørgensen

MarriageAnders Christian AndersenView this family
December 19, 1880 (Age 24 years)
Birth of a daughter
#1
Henny Carla Betty Sofie Andersen
March 1, 1882 (Age 25 years)
Christening of a daughterHenny Carla Betty Sofie Andersen
May 3, 1882 (Age 25 years)
Birth of a son
#2
Aage Jørgen Christian Andersen
December 1, 1883 (Age 27 years)
Birth of a son
#3
Holger Carl Frederik Andersen
April 10, 1888 (Age 31 years)
Birth of a daughter
#4
Ingrid Julie Andersen
September 20, 1890 (Age 33 years)
Marriage of a childAxel Evald HammerHenny Carla Betty Sofie AndersenView this family
April 22, 1905 (Age 48 years)
Marriage of a childChristian Herman Martin OlsenHenny Carla Betty Sofie AndersenView this family
September 15, 1915 (Age 58 years)
Marriage of a childHolger Carl Frederik AndersenBenedicte Marie RiddersborgView this family
March 25, 1916 (Age 59 years)
Death

Family with Anders Christian Andersen - View this family
husband
herself
Marriage: December 19, 1880Vor Frue kirke, Kbh.
14 months
daughter
21 months
son
Aage Jørgen Christian Andersen
Birth: December 1, 1883 31 27Vor Frue sogn, Kbh.
Death: April 1, 1976Pinner, London, England
4 years
son
daughter
daughter

Shared note
Betty Claudine Julie Jørgensen alias Betty Claudine Julie Andersen f. Jørgensen Født: 30-09-1856 i Vor Frue sogn, Kbh. og døbt 22-03-1857 i Vor Frue kirke, Kbh. - datter af tømrersvend Carl Christian Jørgensen og hustru Anne Sophie f. Hansen på 21 år. Kilde: KB-opslag 187, nr. 259. Vor Frue sogn, Kbh. K.M. År 1855-1860. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=158955#158955,26714962 Gift 19-12-1880: Ungkarl, restauratør Anders Christian Andersen på 29 år gifter sig 19-12-1880 i Vor Frue kirke, Kbh. med jfr. Betty Claudine Julie Jørgensen på 24 år, Larslejstræde 10. Kilde: KB-opslag 158, nr. 203, Vor Frue sogn, Kbh. K.M. År 1874-1885. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=158977#158977,26721820 Folketællinger og bosteder: FT-1880: København (Staden), Nordvestvej 37, 1106, 84, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D4485: (Skt. Johannes, Skt. Stefan og fra 1890: Helligkors sogn) Carl Christian Jørgensen, 49, Gift, Husfader, Detailhandler, København Ane Sophie Jørgensen, 45, Gift, Hustru, Holbæk >> Betty Claudine Julie Jørgensen, 23, Ugift, Datter, København Julius Hans Jørgensen, 13, Ugift, Søn, København Camilla Alexandra Sophie Jørgensen, 9, Ugift, Datter, København Caroline Jensine Frederikke Juliane Dorthea Jensen, 16, Ugift, Tjenestepige, København Nordvestvej ændret til Rantzausgade i 1906 FT-1885: København (Staden), Kjøbenhavn Sct. Annæ Vester Kvarter, Lorentzensgade 14, matr. 504D5 Forhuset 4. Sal høire, 10, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1885, D3127: Anders Christian Andersen, 33, Gift, Husfader, Dampskibsrestaurateur, Kallundborg >> Betty Claudine Julie Andersen, 28, Gift, Husmoder, Kjøbenhavn Henny Carla Betty Sofie Andersen, 2, Ugift, Datter, Kjøbenhavn Aage Jørgen Christian Andersen, 1, Ugift, Søn, Kjøbenhavn Bopæl meldt i Kbh. / Copenhagen City - Udfyldelsesdato: 4-4-1892 Hovedperson/Head of houshold: Anders Christian Andersen, f. 04-12-1851 (read/læs: 07-12-1851) i Kallundborg - Stillinger: Restauratør >> Ægtefælle/Spouse: Betty Claudine Julie Andersen, f. 30-09-1856 i København Børn/Children: Henny Carla Andersen, f. 01-03-1882 Aage Jørgen Andersen, f. 01-12-1883 Edna Mary Andersen, f. 28-01-1885 (alias Elna Mary Andersen, f. 28-11-1886) Holga Caroline Andersen, f. 10-04-1885 (read/læs: Holger Carl Frederik Andersen, f. 10-04-1888 i København) Ingrid Julie Andersen, f. 20-09-1890 (alias Sigrid Julie Andersen) Adresser: 01-11-1891: Sankt Pauls Gade 72, 1. 01-05-1893: Skjoldsgade 3, 2. 01-05-1905: Store Kongensgade 57, 3. 01-05-1906: Kastelsvej 15, 3. Kilde: politietsregisterblade.dk, http://www.politietsregisterblade.dk/component/sfup/?controller=politregisterblade&task=viewRegisterblad&id=2141036&searchname=polit_adv FT-1916: Kastelsvej 15, 3., Kbh. - Østervold - Sven-Erik Hammer bor da hos sine morforældre og 2 mostre: >> Betty Claudine Julie Andersen, f. 30-09-1856 i Kbh., gift, husmor Sigrid Julie Andersen, f. 20-09-1890 i Kbh., ugift, datter Sven-Erik Hammer, f. 21-10-1905 i Kbh., ugift, barnebarn Tillægsliste - midlertidigt fraværende: Anders Christian Andersen, f. 07-12-1851, gift, dampskibsrestauratør, Nordsøen Elna Mary Andersen, f. 28-11-1886, ugift, datter, bogholderske, Adolfsensgade 4, 2. sal Kilde: FT-opslag 52-53 og 55. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=72583#72583,13104801 FT-1921: Kastelsvej 15, 3. sal, tv., Kbh. - Østervold: Sven-Erik Hammer bor da hos sine morforældre: Anders Christian Andersen, f. 07-12-1851 i Kalundborg, gift, husfar, dampskibsrestauratør, DFDS >> Betty Claudine Julie Andersen, f. 30-09-1856 i Kbh., gift, hustru Elna Mary Andersen, f. 28-11-1886, ugift, datter, bogholderske Sigrid Julie Andersen, f. 20-09-1890 i Kbh., ugift, datter, kontorassistent Sven-Erik Hammer, f. 21-10-1905 i Kbh., ugift, barnebarn Kilde: FT-opslag 24 https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=80529#80529,13638621