Correll_Dohlmann

Thyra Alvilda Andersen1871

Name
Thyra Alvilda Andersen
Birth September 17, 1871

Alias
Thyra Alvilda Schwencke f. Andersen

Birth of a daughter
#1
Magda Thyra Schwencke
August 18, 1898 (Age 26 years)
MarriageOluf Marius SchwenckeView this family
October 28, 1898 (Age 27 years)
Christening of a daughterMagda Thyra Schwencke
October 30, 1898 (Age 27 years)
DivorceOluf Marius SchwenckeView this family
before 1930 (Age 58 years)

Death

Shared note
Thyra Alvilda Andersen alias Thyra Alvilda Schwencke f. Andersen Født: 17-09-1871 - datter af tømrersvend Julius Lauritz Vilhelm Andersen og hustru Kirsten Christiane f. Nielsen. Erhverv: Fabrikarbejderske i 1916 Gift 28-10-1898: Ungkarl, politibetjent Olaf Marius Schwencke på 25 år, boende i Slagelse (f. 12-02-1873 i Skævinge, Frederiksborg amt hvor forældrenene bor, søn af afbygger Peter Christian Emanuel Schwencke og hustru Maren Pedersdatter) gifter sig 28-10-1898 i Skt. Thomas kirke, Frbg. med pigen Thyra Alvilda Andersen på 27 år, boende hos forældrene (f. 17-09-1871, datter af tømrersvend Julius Lauritz Vilhelm Andersen og hustru Kirsten Christiane f. Nielsen, boende Godthåbsvej 10, st.). Forlovere: Emil Theodor Sørensen, urtekræmmer, Gormsgade 12. Lauritz Vilhelm Andersen, tømrer, Godthåbsvej 10, st. Kilde: KB-opslag 17, nr. 67. Skt. Thomas. År År 1898-1909. KB_1892_070_3_011_0015a-V. Separeret i FT-1916. Fraskilt i FT-1930. Folketællinger: FT-1916: Sindshvilevej 13A, 3. sal. th. matr. 11 BY. Kbh.: >> Thyra Alvilda Schwencke, f. 17-09-1871, separeret, f. i Kbh., husmoder, fabrikarbejderske Magda Schwencke, f. 18-08-1898, ugift, f. på Frederiksberg, barn Kaj Schwencke, f. 28-09-1900, f. i Kbh., barn, medhjælper Svend Aage Schwencke, f. 30-03-1902, f. i Kbh., barn Ketty Schwencke, f. 27-08-1909, f. på Frederiksberg, barn udøbt pige Schwencke, f. 11-01-1916, f. i Kbh., barn Kilde: FT-opslag 104. FT1916_08068_00108 FT-1921: Sindshvilevej 13 A, 3. sal, th., Frederiksberg, Skt. Lukas sogn: >> Thyra Alvilda Schwencke, f. 17-09-1871 i Kbh., gift, husmor, arbejderske Magda Thyra Schwencke, f. 18-08-1898 på Frbg., lagerarbejderske Ketty Christiana Schwencke, f. 27-08-1909 på Frbg., ekspedition og lager (døbt 15-01-1911 Class. Boligers kirke. Konfirmeret 30-09-1923 i Skt. Lukas kirke, Frbg. - datter af grosserer Oluf Marius Schwencke og hustru Thyra Alvilda Schwencke f. Andersen, boende Sindshvilevej 13 A, 3. sal, Frbg. KB-opslag 258, nr. 29. Konfirmerede. Skt. Lukas.) Svend Aage Schwencke, f. 30-03-1902 på Frbg., ugift, søn, tjener hos DFDS ID 56-5d6a1: Kurt Emil Corell, f. 04-03-1920 i Kbh., ugift, (søn af Magda Thyra Schwencke) Kilde: FT-opslag 46-47. FT1921_00046_01420 til -01421. FT-1925 - 5. nov.: Sindshvilevej 13 A, 3. sal, th., Frederiksberg, Skt. Lukas sogn: >> Thyra Alvilda Schwencke, f. 17-09-1871 i Kbh., husmor Magda Thyra Schwencke, f. 18-08-1898 på Frbg., datter, lagerarbejderske Ketty Christiana Schwencke, f. 27-08-1909 på Frbg., datter, ekspedition og lager Svend-Aage Schwencke, f. 30-03-1902 på Frbg., søn, tjener ID 56-5d6a1: Kurt Emil Corell, f. 04-03-1920 i Kbh., dattersøn (søn af Magda Thyra Schwencke) Kilde: FT-opslag 51. FT1925_0503_01564. FT-1930 - 5. nov.: Sindshvilevej 13 A, 3. sal, th., Frederiksberg, Skt. Lukas sogn: >> Thyra Alvilda Schwencke, f. 17-09-1871 i Kbh., fraskilt, husmor, køkkenassistent Ketty Christiana Schwencke, f. 27-08-1909 på Frbg., ugift, datter, fabriksarbejder ID 56-5d6a1: Kurt Emil Corell, f. 04-03-1920 i Kbh., dattersøn (søn af Magda Thyra Schwencke). Kurt Corell har fast bopæl på Gyvelvej 1, st., Kbh. Kilde: KB-opslag 253. https://www.sa.dk/ao-soegesider/da/billedviser?bsid=104057#104057,16456252