Correll_Dohlmann

Anna Kristine Schwencke1880

Name
Anna Kristine Schwencke
Birth August 28, 1880 42 40
Alias
Anna Kirstine Schwenke

Christening December 28, 1880 (Age 4 months)
Death of a paternal grandfatherChristian Schwencke
September 17, 1883 (Age 3 years)
Death of a paternal grandmotherJohanne Pedersdatter
March 2, 1888 (Age 7 years)
Death

Family with parents - View this family
father
mother
Marriage: September 18, 1862Slangerup kirke
10 years
elder brother
-10 years
elder sister
5 years
elder brother
3 years
elder brother
22 months
elder sister
4 years
elder brother
2 years
elder brother
3 years
herself

Shared note
Anna Kristine Schwencke alias Anna Kirstine Schwenke Født: 28-08-1880 i Skævinge by og sogn og døbt 28-12-1880 i Skævinge kirke. Datter af afbygger Peter Kristian Emanuel Schwencke og hustru Maren Pedersen, 41 år, af Skævinge. Kilde: KB-opslag 32, nr. 7. Skævinge s. Strø h. Frederiksborg a. År 1868-1885. KB_236_2_004_K02-10-A. Konfirmeret 30-09-1894: Anna Kirstine Schwenke (Schwencke), Asminderød Overdrev, bliver konfirmeret 30-09-1894 i Asminderød kirke, datter af parcellist Peter Kristian Emanuel Schwenke (Schwencke) og hustru Maren f. Pedersen, Asminderød Overdrev. Kilde: KB-opslag 232, nr. 31. Asminderød s. Lynge-Kronborg h. Frederiksborg a. År 1892-1898. KB_1892_184_3_017_0231a-CP. Folketælling: FT-1890: Frederiksborg, Lynge-Kronborg, Asminderød, Asminderød By, Parcel, 6, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1890, C5944: Peter Kristian Emanuel Schwenkw, 52, Gift, Husfader, Jordbruger, København Maren Petersen, 50, Gift, Husmoder, Strø Sogn Frederiksborg Amt Vilhelm Odin Schwenke, 22, Ugift, Barn, Strø Sogn Frederiksborg Amt Carl Egedius Schwenke, 20, Ugift, Barn, Skævinge Sogn Frederiksborg Amt Oluf Marius Schwenke, 16, Ugift, Barn, Skævinge Sogn Frederiksborg Amt Valdemar Sifridt Schwenke, 14, Ugift, Barn, Skævinge Sogn Frederiksborg Amt Lauritz Theodor Schwenke, 11, Ugift, Barn, Skævinge Sogn Frederiksborg Amt * Anna Kristine Schwenke, 9, Ugift, Barn, Skævinge Sogn Frederiksborg Amt