Correll_Dohlmann

Anna Christina MortensenAge: 77 years18431920

Name
Anna Christina Mortensen
Birth November 14, 1843
Alias
Anna Christina Jakobsen f. Mortensen og Anna Christine Jacobsen f.Mortensen

Christening January 26, 1844 (Age 2 months)
MarriageNiels JacobsenView this family
September 13, 1871 (Age 27 years)
Birth of a daughter
#1
Katrine Jakobsen
December 5, 1879 (Age 36 years)
Christening of a daughterKatrine Jakobsen
May 11, 1880 (Age 36 years)
Death of a husbandNiels Jacobsen
February 27, 1899 (Age 55 years)
Burial of a husbandNiels Jacobsen
March 4, 1899 (Age 55 years)
Marriage of a childPeter LyseKatrine JakobsenView this family
June 2, 1900 (Age 56 years)
Death December 12, 1920 (Age 77 years)
Burial December 16, 1920 (4 days after death)
Family with Niels Jacobsen - View this family
husband
herself
Marriage: September 13, 1871Kolding Præstegård
8 years
daughter

Shared note
Anna Christina Mortensen alias Anna Christina Jakobsen f. Mortensen, Ane Kristine Jakobsen f. Mortensen og Anna Christine Jacobsen f. Mortensen Født: 14-11-1843 i Kolding Sct. Nicolai sogn og døbt 26-01-1844 i Kolding Sct. Nicolai kirke - datter af skomagermester Jens Peter Mortensen (f.1811; død 23-11-1869 i Kolding) og hustru Birgitte Marie Hoff. Kilde: KB-opslag 195, nr. 36. Kolding Sct. Nicolai sogn. Brusk h. Vejle a. År 1823-1854. KB_C469_A_010_07c09c10. Gift 13-09-1871: Enkemand efter 1. ægteskab, Niels Jakobsen (Jacobsen), bagermester i Kolding på 46 år, f. 11-09-1825 i Kolding, gifter sig 13-09-1871 i Kolding Præstegård med jomfru Anna Christina Mortensen, 27 år, f. 14-11-1843 i Kolding, datter af værtshusholder Jens Peter Mortensen. Kilde: KB-opslag 102, nr. 30. Kolding Sct. Nicolai sogn. Brusk h. Vejle a. År 1855-1881. KB_C469_A_037_04c03c04 Død 12-12-1920: Anna Christine Jacobsen f. Mortensen, enke, dør 12-12-1920 på Frederiksgade 7, Kolding, 77 år gl., og bliver begravet 16-12-1920 på Kolding kirkegård. Født 14-11-1843 i Kolding, datter af afdøde skomagermester Jens Peter Mortensen og afdøde hustru Birgitte Marie Hoff. Enke efter bagermester Niels Jacobsen i Kolding. Kilde: KB-opslag 201, nr. 133, side 198. Kolding Sct. Nikolaj sogn. År 1916-1922. KB_1892_C469_G_053_0198a-DK. Folketællinger: FT-1880: Vejle, Brusk, Kolding Købstad, Laasbygade 82 Forhus Stue, 1, Kilde: ddd.dda.dk, FT-1880, D4487: Niels Jacobsen, 54, Gift, Husfader. Vært i 'Fremad', Kolding >> Ane Krist. Jacobsen født Mortensen, 35, Gift, Husmoder, Kolding Sine Jacobsen, 17, Ugift, Konens Stedbørn, Kolding, alias Hansine Jacobsen, f. 11-05-1862 i Kolding, datter af af bagermester Niels Jacobsen og hustru Ane Magdalene Andersen (38 år) i Kolding. KB-opslag 157, nr. 27. Andrea Jacobsen, 14, Ugift, Konens Stedbørn, Kolding, alias Andreas Jacobsen, f. 08-06-1865 i Kolding, søn af bagermester Niels Jacobsen og hustru Ane Magdalene Andersen (40 år) i Kolding. KB-opslag 46, nr. 36. Jens Peter Jacobsen, 8, Ugift, Kolding, f. 11-10-1871 i Kolding Sct. Nikolaj sogn, søn af bagermester Niels Jakobsen og hustru Ane Kirstine f. Mortensen (29 år) i Kolding. KB-opslag 128, nr. 81. Paul Jacobsen, 5, Ugift, Kolding, f. ca. 1874 Magda Jacobsen, 5, Ugift, Kolding, f. ca. 1874 Cathrine Mortensen, 19, Ugift, Tjenestepiger, Kolding Anna Hansen, 16, Ugift, Tjenestepiger, Slesvig Kirstine Dahlgaard, 18, Ugift, Tjenestepiger, Nykøbing F. FT-1916: Frederiksgade 7, st., Kolding: (Foreningen af Håndværkere og Industridrivende) >> Anna Jacobsen, f. 14-11-1843, enke, husmor, alderdomsunderstøttelse Kilde: FT-opslag 9. FT1916_00032_00788